Press ESC to close

Huzur Zambağı: Hata yapmayın, evinizde çiçek açması için ideal yer burasıdır.

Barış zambağı, gür yeşil yapraklarıyla ferahlatıcı tropikal bir hava veren bir bitkidir. Beyaz çiçekleri ise barışı, saflığı, masumiyeti ve refahı simgeler. Güzel yeşillik ve hoş kokulu çiçekler, spathiphyllum’u popüler bir ev bitkisi yapar. Bununla birlikte, onu nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı öğrenmeli ve gelişmesi için ideal yeri bulmalısınız.

Barış zambağı, cezbetmekten asla vazgeçmeyen tropik bir bitki…

Barış zambakları veya spathiphyllum, dağınık güneş ışığından ve sürekli nemden yararlandıkları Orta ve Güney Amerika ormanlarında gelişen uzun mızrak şeklinde yaprakları olan tropikal bitkilerdir. Barış zambağınızın sağlıklı olması için bu koşulları evde çoğaltmak şarttır. Aslında NASA, barış zambakının havayı arındırmak için en iyi ev bitkilerinden biri olduğunu ortaya çıkardı. Yeşil yaprakları sayesinde bu bitkiler kirli havayı emerek karbon monoksit, benzen ve formaldehit gibi zehirli gazlardan arındırır.

 barış zambağı

Barış zambakları: bakım ve ideal konum

Barış zambağı veya spathiphyllum,   doğru yeri verirseniz evinize mükemmel bir şekilde uyum sağlayabilecek çok yönlü ve dayanıklı bir iç mekan bitkisidir. Ancak yanlış yere yerleştirilirse solgun ve sağlıksız yapraklar, mantar veya bakteri hastalıkları gelişir. Aslında evlerimizde bu muhteşem bitkiyi yerleştirebileceğimiz pek çok yer var ama bunu yapmadan önce bazı faktörleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

  • Doğru aydınlatma  Barış zambaklarını parlak, dolaylı ışık alan bir yere yerleştirmek en iyisidir.  Bitki sabah güneşine maruz kalacağı için kuzeye bakan bir pencere mükemmel olacaktır. Tüm gün doğrudan güneş ışığına maruz kalan yerlere koymayın, çünkü bu onları kurutabilir.
  • Sulama  : Sulama söz konusu olduğunda, toprağı hafifçe nemli tutun, ancak kökleri tahrip etme riski taşıdığından suyla boğmayın. Bu tür bir bitkinin kuraklık dönemlerine dayanabileceği doğrudur, ancak su veya nem eksikliği varsa yapraklarında kahverengi uçlar gelişmeye başlar.
  • Nem: Bu bitkiler  yüksek düzeyde nemi takdir eder. Yapraklarına buğulanarak veya saksılarını nemli bir çakıl tepsisine koyarak, gelişmeleri için gerekli koşullar çoğaltılabilir.

Ek olarak, büyük spathiphyllum yaprakları çok fazla toz biriktirme eğilimindedir ve bu, fotosentezi engelleyebilir. Nemli bir kağıt havluyla hafifçe silin.

 Barış Zambak Konumu

barış zambakının tehlikeleri

  • Çocuklardan uzak tutun: Çocuklar meraklıdır ve kendileri için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmezler. Bu nedenle bitkinize dokunmaya çalışmaları şaşırtıcı değildir. İkincisi, cilt tahrişine, solunum problemlerine, mide rahatsızlığına veya ishale neden olabilen kalsiyum oksalat içerir.
  • Bitkiyi evcil hayvanlardan uzak tutun: barış zambağı, evcil hayvanlar için zehirli ev bitkilerinden biridir. Bu nedenle evcil hayvanlarınızın yürüdüğü yerlerden uzak tutulmalıdır. Gerçekten de beyaz yaprakları zehirli polen içerir ve evcil hayvanınızın kürküne bulaşırsa veya evcil hayvanınız onları yalarsa ağız tahrişine neden olabilir.

Huzur zambağınız için doğru koşulları sağlamak, onun sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak ve hafif baharatlı notalarla gizemli kokusunun keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.