Bazı iç mekan bitkileri, tatillerde evi aydınlatmak için idealdir. Ancak işlevleri burada bitmiyor. Bu bitkiler ayrıca uykuyu teşvik etme yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle, iyi bir kış geçirmek için tatilden sonra bile onları saklamanın ve onlara bakmanın önemi. Geceleri uyuyamıyorsanız, uyumanıza yardımcı olacak bu iç mekan bitkilerine bir göz atın.

İç mekan bitkileri kesinlikle evi dekore etmek için faydalıdır, ancak sadece değil. Ayrıca evinizdeki havayı temizleyebilir ve uyumanıza yardımcı olabilirler.

Uykuya dalmanıza yardımcı olan şenlikli ev bitkileri nelerdir?

  • İç mekan bitkisi: Noel kaktüsü

noel kaktüsü

 Noel kaktüsü, kaktüslerin bir parçası olan   etli bir bitkidir .   Kış çiçek açması tüm kış boyunca evleri aydınlatır.

Çoğu bitki gün boyunca oksijen yayarken, Noel kaktüsü istisnadır. Gerçekten  de gece oksijen  salıyor ve biz uyurken havayı temizliyor. Bu, uykuya dalmayı teşvik eder ve huzurlu bir gece uykusu çekmemize yardımcı olur.

Noel kaktüsünün bakımı kolaydır ve yeşil başparmağı olmayan insanlar için mükemmeldir. Bu çok yıllık sukulent parlak yerleri sever ve dondan hoşlanmaz. Gerçekten de, Noel kaktüsü kesinlikle kışın çiçek açar, ancak 10°C’nin altındaki sıcaklıklara dayanmaz. Bu nedenle saksıda ev bitkisi olarak yetiştirilir.

  • Ev bitkisi: Atatürk çiçeği

Atatürk çiçeği-1

Orta Amerika’ya özgü bu çok yıllık bitki, kış aylarında çiçek açması ile karakterize edilir   ve tatillerde ev dekorasyonunda çok popülerdir.    Ancak bu bitki tatilden sonra bile işe yarayacak. Gerçekten de kırmızı bracts ve yeşil yaprakları sayesinde kış boyunca iç mekanınızın havasını arındırabilecektir. Atatürk çiçeği , özellikle havalandırması yetersiz odalarda formaldehit emmede etkilidir  . Bu ev kirleticisi, market poşetlerinde ve bazı temizlik ürünlerinde bulunabilir. Mukoza zarlarını tahriş edebilir, baş ağrılarına ve nefes alma güçlüklerine yol açabilir. Daha sonra geceleri uykuya dalmak zorlaşır. Atatürk çiçeği ışığa ve neme ihtiyaç duyar. Bitkinizi oda sıcaklığında su ile sulayın  köklerine zarar verebilecek bir termal şoktan kaçınmak için .

  • Ev bitkisi: Barış zambağı

barış zambağı

Ayçiçeği veya barış zambağı olarak da adlandırılan spathiphyllum, yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık bir bitkidir. Kışın bile tüm yıl boyunca çiçek açar. Çiçekleri beyaz ve spathes şeklindedir. İç mekanda yetişen  barış zambağı uykuyu teşvik eder. Bu bitkiyi yatak odanızda tutmak, dinlendirici bir uyku için doğru koşullara sahip olmak için nemi %5’e kadar artırır  .  Nitekim yüksek nem, solunum problemlerine neden oluyorsa ve uykuyu bozuyorsa, kuru hava da iyi bir gece uykusu çekmenizi engeller.

Ay çiçeğinin bakımı kolaydır. Karanlık yerleri tolere edebilir ve sulamayı  unutursanız güvenlidir.  Yatağınızın yanına kolayca oturacaktır.

  • İç mekan bitkisi: Orkide

Orkide

Orkide her zaman yeşil kalan çok yıllık bir bitkidir. Çeşitliliğe bağlı olarak kışın bile çiçek açar. Bu tropik bitki, akşamları önemli miktarda oksijen salgılar ve  bu nedenle uykuyu destekler.  Orkide ayrıca iç mekan havasını toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Dinlendirici bir uykunun tadını çıkarmak için başucu masanızda tutun.

Orkide bakımı kolay bir bitkidir. En yaygın çeşitler Phalaenopsis orkideleri ve Cymbidium orkideleridir. Kök çürümesini önlemek için bitkinizi  toprak kurur kurumaz, fazla su olmadan  sulayın. Sulama için  oda sıcaklığında kireçsiz suyu   tercih edin ve fincan tabağı veya önbellekteki durgun suyu çıkarın. Köklerin beyaza döndüğünü fark ederseniz  , bitkiniz susuz kalmış demektir.

Bu iç mekan bitkileri, yatak odanızdaki hava kalitesini iyileştirecek ve iyi uyumanıza yardımcı olmak için yeterli oksijeni serbest bırakacaktır.