Press ESC to close

İç mekan bitkiniz artık büyümüyor mu? İşte ona hemen yapmanız gerekenler

Ah, bu kalbini kıran bir manzara! Güzel iç mekan bitkinizin bakımı için gereken her şeyi yaptığınızı düşündünüz, ama şimdi, bir süredir onun acı çektiğini ve hiç büyümediğini hissediyorsunuz. Bu bodur büyüme çok sinir bozucu: bitkinizin önünde çaresiz hissediyorsunuz ve her şeyden önce bitkinin kuruyup ölmesinden korkuyorsunuz. Panik yapmayın, her zaman dikkate alınması gereken çözümler vardır.

Ölmekte olan ev bitkileri

Artık büyümeyen bir bitkiye nasıl tepki verilir?

Bitkinizin acı çektiğini görmeye dayanamıyor musunuz? İyi bir irade ve sabırla durumu değiştirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

 İlk olarak, bitkinizin  güneşten yeterince ışık aldığından emin olun. Sardunyalar gibi bazı bitkiler için güçlü ışık gereklidir. Öte yandan, sarmaşık veya sansevière gibi diğer bitkiler yalnızca dolaylı ışığa yerleştirilmeli ve UV ışınlarından korunmalıdır. Bu nedenle, bitkinizin yoğun ışık nedeniyle solma belirtileri gösterip göstermediğini dikkatlice kontrol edin. Bu durumda, güneş ışınlarının onu yakmaması için bir perde takın. Daha da iyisi, daha iyi korunacağı bir yere taşıyın, ancak karanlıkta da olmasın. Öte yandan, bazı bitkiler ışık eksikliğinden muzdarip olabilir. Bölgenizde güneş azsa, bunu özel lambalar veya flüoresan tüplerle telafi etmek daha iyidir.

Öte yandan, tozun önemli bir etkisi olabilir. Bitkilerinizin yapraklarında birikmiş olan tozu her zaman sildiğinizden emin olun. Aslında ışığı ve havayı engelleyebilir. Çiçekleriniz boğulabilir ve çok acı çekebilir.

Bitki solmasının bir başka makul nedeni de aşırı sulamadır. Ne yazık ki, birçok insan hala doğru dozu alamıyor. Bitkinizi gerekenden çok daha sık sulama eğiliminde olabilirsiniz. Ancak, sulama ihtiyaçlarına saygı duymak önemlidir. Bazı bitkiler çok fazla suya ihtiyaç duyarken bazıları çok az suya ihtiyaç duyar. Örneğin, orkideleriniz varsa, tencereyi suyla dolu daha büyük bir kaba daldırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

 Işık altında kapalı bitki

İç mekan bitkilerinizi canlandırmak için bazı ipuçları

Tekrar eden bazı hataları yapmaktan kaçınarak ve birkaç püf noktası kullanarak bitkilerinizi tekrar hayata döndürebilir ve uzun süre çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

  • Evde kaktüs var mı? Kendinize düzenli sulamaya veya çok fazla suya ihtiyaç duymadığını söyleyin. Saplarını veya gövdesini ıslatmamaya dikkat ederek bir su küvetine birkaç dakika yerleştirin. Sulama kabını kullanıyorsanız, sadece toprağı ıslatın. Destek plakasında su kalmayıncaya kadar iyice boşaltın.
  • Balkon veya terasta sağlıklı bitkilere sahip olmak istiyorsanız, en uygun gübreleri kullanmaya dikkat ederek canlandırma önlemlerine başvurmalısınız. Unutmayın: ev bitkilerinin aşırı gübrelemeye ihtiyacı yoktur, sadece hafif, düzenli beslemeye ihtiyacı vardır. Gübreler ilkbahardan sonbahara kadar uygulanır. Bitkileriniz vejetatif dinlenme döneminde beslenmemelidir.
  • Saksı kök boyutu için çok küçük olduğunda bitkilerin canlandırılması gerekebilir. Bu nedenle bitkinin toparlanması için daha geniş bir tencereye taşımanız gerekir. Kökün zarar görmemesi için aşılama çok dikkatli yapılmalıdır .
  • Kışın, iç mekan bitkilerinin çoğu büyümeyi durdurur ve hatta bazıları yapraklarını kaybeder. Hazırda bekletme moduna girmelerini sağlamalısınız: ama her şeyden önce, kabı atmayın. Saksılar ilkbahara kadar saklanmalıdır. Bitkiler vejetatif dinlenmeden çıktıklarında, sabit sıcaklıktaki alanlara kurulmalı ve zamanında sulanmalıdır.