Portakal kabuklarını kullanmanın harika bir yolunu buldum: Onları çeşitli görevlere dahil ediyorum! Bu yöntemi benimsediğimden beri artık reddetmiyorum. Portakal kabukları gibi gıda atıklarının geri dönüştürülmesi yalnızca para tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ev masraflarının etkin bir şekilde yönetilmesine de yardımcı olur. Portakal kabuklarını atmak yerine, evim için etkili bir temizlik çözümü oluşturmak amacıyla saklıyorum. Bu DIY temizleyici yalnızca paradan tasarruf etmekle kalmıyor, aynı zamanda hem çevreye hem de sağlığa zararlı sert kimyasal ürünlere olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. İnanın bana, bu ev yapımı temizleyici sadece uygun maliyetli ve toksinsiz değil, aynı zamanda tüm yüzeylerde güvenli ve etkilidir ve uzun süre dayanır. Nasıl yapılacağını öğrenmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin. Portakal kabuklarını yeniden kullanarak evinizdeki her yüzeyi kolayca temizleyebilecek etkili bir temizlik ürünü oluşturabilirsiniz. Üstelik bu ev yapımı çözüm aylarca sürecek. Hazırlamak için aşağıdaki öğeleri edinin:
 • Bir sprey şişesi
 • Tuz
 • su
 • Küçük bir plastik şişe veya cam kavanoz
 • Portakal kabukları
 • Geri pulver
İşte yapmanız gerekenler:
 1. Portakalları yedikten sonra kabuklarını plastik bir şişede buzdolabında saklayın.
 2. Deterjanı hazırlamaya hazır olduğunuzda mikropları, böcek ilacı kalıntılarını ve parazitleri gidermek için kaseleri su ve tuzla yıkayın.
 3. Temizlenen kabukları şeritler halinde veya dilediğiniz şekillerde kesip yarısını tekrar şişeye doldurun.
 4. Fermantasyona yer açmak için şişeyi tamamen doldurmamaya dikkat ederek kabartma tozu ve suyu ekleyin.
 5. Karışımı en az bir hafta bekletin, gazları serbest bırakmak ve çözeltinin kokusunu iyileştirmek için şişe kapağını her gün açın.
 6. Bir hafta sonra çözeltiyi süzün ve çok amaçlı bir kaba veya sprey şişesine dökün.
 7. Artık mutfak yüzeylerini temizlemek, bulaşıkları yıkamak, yerleri silmek ve banyo yüzeylerini temizlemek için mükemmel olan bir narenciye deterjanınız var.
 8. Daha sonra kullanmak üzere şişeyi kuru ve serin bir yerde saklayın.
Çevre dostu temizlik çözümünüzün tadını çıkarın!