Güzel ve bahar için mükemmel olan Stephanotis, herkesin sahip olması gereken bir bitkidir: bu şekilde yetiştirilir ve bakılır.

Stephanotis bahar bitkisi

Zarif ve zarif Stephanotis, baharı aydınlatan ve yetiştirilmesi çok da zor olmayan bir bitkidir. En az yeşil başparmak gerektirir, ancak o kadar güzeldir ki, onunla yavaş yavaş ilgilenmeyi de öğrenebilirsiniz. Madagaskar Yasemini olarak da adlandırılan bu bitki, rafine oldukları için büyüleyen nötr renklerle sarhoş ederek bir bahçeyi veya terası canlı ve güzel kokulu hale getirir. Nasıl yetiştirildiğini ve özelliklerinin neler olduğunu birlikte öğrenelim.

Bahar bitkisinin tanımı: Stephanotis

Stephanotis , güzel Zakkum ile aynı olan Apocynaceae familyasına ait bir bitkidir . Bu yerlerin ve Güneydoğu Asya’nın yerli bitkisi olduğu için Madagaskar Yasemini olarak adlandırılır. Bu cinsin beyaz çiçekli yaprak dökmeyen çalılar da olsa 5 farklı tür içerdiğine dikkat edilmelidir.

Yunanca’da Taç anlamına gelen Stephanos ve Yunanca’da kulak anlamına gelen Otos ile birlikte iki terimin birleştirilmesinden sonra Stephanotis adını almıştır . Güzelliği ve kokusu nedeniyle yerlilerin onu taç olarak kullanmalarından kaynaklanıyor olabilir.

İhtiyaçları farklı olsa ve bir ev bitkisine atıfta bulunsa bile , tırmanma bitkisi olarak sınıflandırılır . Bitki kesinlikle güzel, 10 cm uzunluğa ulaşan yeşil ve oval yaprakları var.

Stefanotis

Bahsedildiği gibi çiçekler beyazdır ve kümeler halinde gruplandırılmıştır. Yakından bakarsanız, balmumuna benzer özel bir patina ile kaplı görünüyorlar. Kokusu çok güzeldir ve ilkbaharda çiçek açarlar ve yaz boyunca kalırlar.

Madagaskar yasemini nasıl yetiştirilir?

Belirtildiği gibi, Madagaskar yasemini yetiştirmek için birkaç önemli yönü değerlendirmek gerekir. Aslında bu tropik iklime alışık bir bitkidir ve büyüme döneminde strese girmemek önemlidir.

Vazoyu kısmi gölgede ve rüzgardan korunaklı bir yere yerleştirmeye çalışmak, konumu ve iklimi kesinlikle dikkate alınması gereken önemli faktörler arasındadır. Güneş ışığını sever , ancak ışınlar asla yönlendirilmemelidir.

Madagaskar konumundan Yasemin

Bitki düşük sıcaklıklardan etkilenebilir , bu nedenle kış aylarında kapalı alanda veya serada tutulmalıdır. Ayrıca bir orkidenin istediği gibi nem seviyesine de dikkat edin. Yapraklara genellikle su püskürtülmesi gerekecektir.

Çiçeklerin bereketli ve sağlıklı olması için 18 ila 25 derece arasında sabit bir sıcaklıkta okşanmaları gerekir. Ani sıcaklık değişimleri bitkiyi ölüme götürecek kadar tehlikelidir .

Tercih edilen toprak asidik ve zengin, kum ve woo ile. Köklerin çürümemesi için drenaj şarttır ancak sıcak mevsimlerde düzenli sulamayı da unutmamak gerekir. Bu nedenle, toprak su basması olmadan nemli olmalıdır. Yağmuru veya saf suyu tercih eder , fazla kireçli sulardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışır.

ev