Bahar başlıyor: Bu harika mevsime hazırlamak için bitkilerinize iyi bakın.

İlkbahar, biliyorsunuz, bitkiler ve çiçekler için en yoğun aktivite mevsimidir.

Bu nedenle, bu dönemde, tüm enerjimizi, onları mümkün olan en iyi şekilde hazırlamak için onların bakımına yoğunlaştırmak iyidir.

Bu sezon hangi eylemlerin yapılması tavsiye edildiğini görelim.

  1. Işık: Güzel günlerin gelmesiyle birlikte, bitkilerimizin de tadını çıkarabilmesi için eve mümkün olduğunca fazla ışık girmesine izin vermek önemlidir. Onları bir pencerenin yanına yerleştirin ve günde birkaç saat açın.
  2. Temizlik: Her zaman iç mekan bitkileri söz konusu olduğunda, tozu veya diğer biriken kirleri gidermek için yaprakları nemli bir bezle tozlayın.
  3. Budama: yani, kuru yaprakların ve dalların bitkilerden veya kışın soğuktan harap olan diğer kısımlardan çıkarılması. Bu hem iç mekan hem de bahçe bitkileri için geçerlidir. Ayrıca temiz ve hassas kesimler yapabilmeniz için uygun makas kullandığınızdan emin olun.
  4. Saksı ve ekim: Soğanlı bitkilerin çiçeklenmesinin tadını çıkarmak istiyorsanız, bu saksı için ideal bir mevsimdir. Ek olarak, bu dönemde fesleğen ve maydanoz gibi birçok aromatik bitki de ekebilirsiniz.
  5. gübreleme: Sağlıklı ve yemyeşil çiçeklere ve bitkilere sahip olmak için, onlara ihtiyaç duydukları tüm besinleri sağlamaları önerilir. Bunu yapmak için, haftada bir kez doğal sıvı gübreler kullanın.
  6. Bitkileri tekrar dışarıya çıkarın: Bazı bitkileri dondan korumak için, kışın güvenli olmaları için içeri koymanız önerilir. Ancak güzel günler geri döndüğünde ve sıcaklıklar yükselmeye başladığında, güneş ışığının tadını çıkarabilmeleri için onları tekrar dışarıya koymak daha iyidir.
  7. Su: Sıcaklıklar yükselirse, suyun çok daha hızlı buharlaşma eğiliminde olacağı anlamına gelir. Bu nedenle sulama sıklığını arttırmaya başlamanız önerilir.
  8. Saksı ve nakli: Bazı bitkilerin havayı, toprağı ve kabı değiştirmesi gerekir. İlkbahar bunu yapmak için ideal bir mevsimdir.