Tüm patates çeşitleri vitamin ve besinlerle yüklüyken, yumruların ürettiği elektrik akımı aklınızı başınızdan alabilir. İşte bir odayı aydınlatmaya yetecek kadar enerji üretebilen bir patatesle elektrik üretmenin yolu!

Patatesi fişe takmanın manyetik alan oluşturabileceğini biliyor muydunuz? Bu sert etli yiyecek, bu deneyin kurallarına uyulursa bir ampulü yakabilir ve elektrik voltajına neden olabilir. Bu çocuklar için mükemmel!

Patatesten elektrik nasıl yapılır?

Piştiğinde lezzetli olmasının ötesinde  , sağlık yararları ile dolu olan patates ,  nasıl yapıldığını biliyorsanız elektrik enerjisi üretebilir. İçine pozitif bir terminal açabilirsiniz  . Akım oluşturmak için negatif terminal de gereklidir. Bu yumru, çocuklara elektriğin nasıl çalıştığını anlamalarını sağlamak için idealdir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, bu gücün tam devrede nasıl hareket ettiğini daha iyi anlıyor.

patates

Herhangi bir çeşit patates, bir odayı aydınlatmak için elektrik üretebilir. Bu yiyecekler potansiyel olarak sürekli bir elektrik akımı kaynağıysa, bunun tek bir nedeni vardır. Şeker, su, iletken bir element  ama aynı zamanda anot (çinko) ve katot (bakır) arasında kimyasal bir reaksiyon oluşturmak için asit içerirler  . Bağlanarak, bu elektronlar enerjiyi serbest bırakır, ancak düşük voltajda. Yumrulardayken bu enerji üretimine katılan bakır ve çinko, dolayısıyla patateslerde elektronların hareketine izin veren pozitif ve negatif bir terminal haline gelir. Işık oluşturmak için, gücü watt olarak ölçülen bir elektrik devresi oluşturmak için iki terminal arasına bir ampul yerleştirilmelidir.

elektrik üretimi

Patatesin elektrik üretmesi için neye ihtiyacımız var?

Işık üretmek için yeterli voltaja sahip olmak için büyük bir haşlanmış patates,  iki çinko çivi, bir madeni para, seçtiğiniz bir ampul, iki peni  ve üç parça bakır tel gerekir. Elektronların bu sistem D cihazından akması için bu araçlara ihtiyaç duyulacaktır.

Bu yumrular fırında patates ve birçok hazırlık yapmak için iyiyse, yeni bir deneyime de konu olabilirler. Bunu yapmak için, patatesi ikiye kesmeniz ve içine bozuk para koyabilmek için her yarısında küçük bir kesim yapmanız gerekecek. İki parçanın etrafına farklı bir bakır tel parçası sarın ve parçaları yuvalara yapıştırın . Üçüncü bakır telin, yiyeceğin her bir parçasına sürdüğünüz çinko çivilerden birinin etrafında olması gerekecektir. Bakır teli kullanın ve patatesin her bir yarısını bağlayacak şekilde çivilere yapıştırın. Bakır tellerin serbest uçları, ampulü veya LED’inizi yakacak bir elektrik jeneratörü olacaktır.

elektrik gücü

Bu  kendin yap yiyecekleri   bir graten için ana bileşen olarak hizmet edebiliyorsa, çeşitli patatesler bir ampulü yakabilir. Tek istisna:  Bu deney, yüksek voltajlı ampullerin beslenmesine izin vermez . Bu kılavuz, örneğin düşük voltajlı LED gibi yalnızca 0,5 volt gerektiren ekipman için etkilidir.

elektrik devresi

Patates pilim neden elektrik üretmiyor?

Bu işe yaramazsa, kabloları ve bağlantıları kontrol etmek önemli olacaktır. Çinko anot, bakır ise katot olarak işlev görür. Çelik teller bağlamadığınızdan emin olun.  Ampulü daha kolay yakmak için  timsah  klipsleri kullanın .

Patates kaynatmak elektrik çıkışını arttırır mı?

Yarıya kesilmiş ve çiğ bir patates ışık üretmek için hile yapabilirken, 8 dakika kaynattığınızda daha yüksek bir güç çıkışı elde edebilirsiniz. Sebep ? Kaynama yumru içindeki organik dokuların bozulmasına neden olur ve  bu da direnci düşürür . Sonuç: elektronların dolaşımı daha hızlıdır.

Kesin olan bir şey var: Fırında patates sadece damak tadı için lezzetli değil. Bir ampulü kolayca yakmanız sizi şaşırtabilir!

ev