Bunlar ilk sıcak için uygun bitkilerdir.

İlk sıcak havaların gelmesiyle birlikte, balkon ve teraslarımız nihayet günde birkaç saat güneş ışığına maruz kalmaktadır.

Onları bitkiler ve çiçeklerle süslemek istiyorsanız, acı çekmeden ısıya ve güneş ışığına en çok direnen bitkilerin hangileri olduğunu bilmek iyidir.

Öyleyse ilkbahar ve yaz ayları arasında balkonda tutmak için en iyi bitkilerin neler olduğunu görelim.

  1. Gaillardia: Sarı-turuncu yaprakları papatyayı andırır, ancak her şeyden önce sıcak iklimler için çok uygundurlar, bu nedenle yüksek sıcaklıklar bile çiçeklerinin süresini etkilemez.
  2. Pentas: Mısır yıldızı olarak da bilinir, mızrak şeklinde yaprakları ve renkli çiçekleri ile karakterizedir. Ayrıca bu bitki yüksek sıcaklıklarda kolayca adapte olur ve çiçek açar.
  3. Sardunya: Sardunya, yazın tipik çiçeklerinden biridir, doğrudan güneş ışığını sevdiği için ekicilerde ve balkonlarda yetiştiriciliğe uygundur.
  4. Plumbago: çiçeklerinin rengi için “mavi yasemin” olarak da bilinir. 40 dereceye kadar dayanabilir.
  5. Rincospermo: yapraklarının ve çiçeklerinin şekli yasemininkine benzer, yüksek sıcaklıklarda bile dış mekan yetiştiriciliğine adapte olur, ancak sık sık sulanması gerekir.
  6. Lavanta: Bu renkli ve çok hoş kokulu bitki, yüksek sıcaklıklardan etkilenen alanlara uyum sağlar ve teraslara ve balkonlara özel bir renk dokunuşu verir.
  7. Solandra maxima: Hemen yaz fikrini veren çok büyük sarı çiçeklerle karakterize edilen bir tırmanma bitkisidir. Aslında, günde birkaç saat boyunca çok fazla ışığa ihtiyacı vardır.
  8. Buganvillea: Güneş ışığına uzun süre maruz kalması sayesinde çiçek açan bir bitki türüdür, bu nedenle yaz için mükemmeldir.
  9. Semizotu: Uzun süre güneşe maruz kalmaya karşı çok iyi direnmenin yanı sıra, büyümesi de kolaydır ve bu nedenle en deneyimsizler için bile mükemmeldir.
  10. Impatiens: Bu bitki aynı zamanda harika beyaz ve hoş kokulu çiçekler üretmesini sağlayan güneş ışığını da sever.