Hoş ve konforlu bir iç mekan, evdeki tüm yüzeylerin, özellikle de zeminlerin titizlikle temizlenmesiyle el ele gider. Bunlar, dışarıdan gelen bakteri ve kire, gidiş gelişler arasında zorlu testlere tabi tutulur. Evinizin temizliğini korumak için, her türlü zemini doğal olarak temizlemek için izlenecek prosedürü açıklıyoruz.

Toz, kir ve mikroplar zemininizin kalitesini ve hatta evinizin içindeki havanın kalitesini etkiler. Ayrıca fayans, mermer, pişmiş toprak veya parke zeminlerinizin zamanla hasar görmesini önlemek için iyi bakım şarttır. Ancak  her zemin tipinin farklı bakım gerektirdiği unutulmamalıdır . Bazı ürünler, hatta doğal olanlar bile evinizin zeminine uygun olmayabilir. Zeminlerinizin kaplamasını korumak için ne tür bir temizleyici kullanmanız gerektiğini size açıklıyoruz.

Evinizdeki her türlü zemini doğal ürünlerle nasıl temizlersiniz?

Zemini temizleme görevine   başlamadan önce  , önce odayı boşaltmalı ve halı, sandalye hatta oyuncak ve etraftaki nesnelerden kurtulmalısınız. Tozu temizlemek için zemini süpürün veya süpürün. Ayrıca masa ve kanepe gibi mobilyaların altını da süpürmeyi düşünün. Ardından, parçacıkları yakalamak için mobilyayı hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber bezle tozlayın. Bu toz alma adımı tamamlandıktan sonra zemini temizlemeye geçebilirsiniz.

– Mermer zemini temizleyin

mermer zemin

Granit, mermer veya taş bir zemine sahipseniz ve ekolojik ve ekonomik ürünler kullanmak istiyorsanız bu doğal malzemelerle bir temizleyici hazırlayabilirsiniz. İhtiyacın olacak:

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı sıvı Marsilya sabunu
  • 2 litre su

Suyu bir kovaya dökün, ardından kabartma tozu ve Marsilya sabunu ekleyin.  Her şeyi karıştırın ve paspasınızı bu müstahzarla ıslatın, ardından kiri ve kötü kokuları   gidermek için temizlenecek tüm yüzeyden geçirin  .

 Sirke, limon veya sitrik asit gibi asitli ürünlerin doğal taş, granit veya mermer yüzeylerde zamanla zarar görme riskiyle kullanılmasının tavsiye edilmediğini de bilmelisiniz  .

– Karo zemini temizleyin

Yer karoları hızla kirlenebilir ve zamanla koyulaşan derzler çekici görünmez. Kirli fayanslardan kurtulmak için suyla seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanın ve tüm yüzeyi paspaslayın.

temiz karo zemin

Eklemleri temizlemek için ,  ayrıca güçlü bir beyazlatıcı ürün olan kabartma tozu kullanın . Sıyırma güçlerinden yararlanmak için, tutarlı bir macun elde etmek için üç ölçü kabartma tozu ve bir ölçü suyu karıştırın. Bir fırça kullanarak derzlere yayın ve ovalayın. Durulamadan ve kuru bir bezle silmeden önce birkaç dakika bekletin.

– Pişmiş toprak zemini temizleyin

pişmiş toprak

Pişmiş toprak zeminler çok tipiktir ve bir eve sıcak ve davetkar bir yön verir. Bunları uygun şekilde korumak için, bu malzemeye uygun temizleyicileri bulmak söz konusudur. Ve haklı olarak,  bu tür zeminler özellikle kiri ve lekeleri emme eğilimindedir  . Temizlemek için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

  • ½ su bardağı beyaz sirke
  • 2 yemek kaşığı bulaşık sabunu
  • Birkaç damla limon esansiyel yağı
  • 2 litre su

Tüm malzemeleri bir kovada karıştırın, ardından bir mikrofiber bezi solüsyona batırın ve temizlemek ve parlatmak için zeminin üzerinden geçirin. Zemini başka bir kuru bezle kurulayın.

– Parkeyi temizleyin

ahşap zemin

Bu ahşap yüzey çok hassastır ve çok fazla özen ve bakım gerektirir. Temizlemek için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız vardır:

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı kastil sabunu
  • 2 litre su

Malzemeleri bir kovada karıştırın ve zemini paspasla temizlemek için hazırlığı kullanın. Daha sonra parke üzerinde nem izi bırakmamak için ahşap yüzeyi kuru bir bezle kurulayın.

Artık, yüzeylerinizi mümkün olduğunca uzun süre korumak ve bakımını yapmak için her zemin tipi için özel bir temizleyici olduğunu biliyorsunuz.

ev