Birçok insanın evlerinin bitişiğindeki alanda bir bahçesi vardır. Bu yazımızda okuyucuyu haziran ayında bahçeye hangi sebzelerin ekilmesinin uygun olacağı konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Detaylar burada.

Haziran ayında yetiştirin

Pek çok insan – tutkudan ya da zorunluluktan – sebze bahçesinin bakımı için dış mekanlarında bir yer ayırmaya karar verir . Kişinin yer ve zaman ihtiyacına göre küçük, orta veya büyük olabilir. Ancak ne olursa olsun ona en iyi şekilde bakabilmek ve ekim ve dikimlerini yılın en uygun zamanlarında yapabilmek gerekecektir .

Bahçe, herkesin masaya her zaman taze ürünler getirmesini sağlar ve her şeyden önce, pestisitlere ve diğer kontaminasyonlara maruz kalma riski olmadan. Üstelik bahçe bakımına ayıracak zamanı olanlar, süpermarketten veya güvendikleri manavdan çok fazla ürün almak zorunda kalmadan çok para biriktirecekler .

Yılın her ayı ürünlerine sahip olacaktır . İstenilen meyvelere sahip olmak için, toprağı en iyi şekilde hazırlamak, bahçeyi sulamak ve ekim, dikim ve daha birçok özel hususun tüm sırlarını öğrenmek gerekecektir .

Bu yazımızda haziran ayında ekilebilecek sebzeleri keşfetmenizi istiyoruz . Bu ürünlerin tam listesini ve sebze bahçesine en iyi nasıl bakılacağını öğrenelim.

Bol sebze hasadı: Haziran ayında bahçeye ne ekilir

Haziran ayında hangi sebzelerin en iyi şekilde yetiştirilip ekilebileceğini bulmadan önce, sebze bahçesinin mükemmel bakımı ile ilgili bazı hususları öğrenmek önemlidir . Ancak bu şekilde aslında her zaman mükemmel sebzelere sahip olacaksınız ve bahçeniz maksimum düzeyde ve her zaman mükemmel durumda olacak.

Sebze bahçesi

Yapılacak ilk şey toprağı ekime en iyi şekilde hazırlamak olacaktır . Yaklaşık olarak Mart sonu ile Nisan başı arasında yapılacaktır. Aslında, kötü havanın bahçenize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için zamanı çok fazla tahmin etmemeniz tavsiye edilir. Toprağın dip işlemesi ise yabancı otları sökmek için kışın da yapılabilir.

O halde altı çizilmesi gereken önemli nokta, bahçenin nereye yerleştirileceği ve nereye yerleştirileceği ile ilgili olacaktır. Bahçenin günde en az 7 veya 8 saat güneş ışınları alması gerektiğinden, mümkün olan en güneydeki alanın seçilmesi tavsiye edilir . Gölgeli yerlerden de kaçınmanız gerekecek.

Ne kadar normal olursa olsun, bahçe her zaman iyi sulanmalıdır . Verdiğimiz tavsiye, köklere zarar vermemek ve her zaman bol sulanan bir bahçeye sahip olmak için damla sulama sistemi kurmanızdır. O halde, bitkilere doğru besinsel organik madde tedarikini garanti edebilmemiz için toprak iyi gübrelenmelidir .

Şimdi bakalım haziran ayında bahçeye hangi bitkileri ekebiliriz ? İşte bilmeniz gereken her şey ve tüm ürünlerin listesi.

İşte tüm sebzelerin listesi

Yazın gelmesiyle birlikte ekebileceğiniz o kadar çok bitki ve sebze var ki. Özellikle haziran ayında birçok sebzenin ekilmesi ve yetiştirilmesi mümkün olacaktır. Hangilerinden bahsediyoruz? İşte bununla ilgili tüm detaylar.

Sebze bahçesi Haziran ayında ne ekilir

Haziran ayında bahçenize karnabahar , havuç, savoy lahana, brokoli, pancar, turp, kesme marul ve daha birçok ürünü ekebilirsiniz.

Maydanoz, turp, fasulye ve pırasa bile sıcaklar yaklaştıkça ekilecek başka ürünler olabilir. Ayrıca her bitkinin kendi alanına ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle her biri arasında uygun mesafeyi bırakmanız gerekeceğini unutmayın.

Mesafeyi seçerken, meyve veya sebzenin büyüklüğü büyük ölçüde etkili olacaktır. Örneğin kavunlar için – ekim sırasında – en az bir metrelik bir boşluk bırakmanız gerekecektir. Turp, havuç ve maydanoz için ise birkaç santimetre bile yeterli olacaktır.

Ayrıca haziran ayında taze sarımsak, lahana, kereviz, bodur yeşil fasulye, marul, kavun, patates ve çok daha fazlası gibi birçok ürünün toplanmasına devam etmek mümkün olacak .

Belirtildiği gibi önemli olan, sebze bahçesinin optimum bakımı için tüm kurallara uymak olacaktır . Bu sayede her zaman bol bir hasat alacak ve yetiştirilen tüm meyve ve sebzeleri doğrudan sofranıza getirebileceksiniz.