Tamamlayıcı ekim, sebze bahçesinin verimini artırmak için belirli bitkilerin birlikte yetiştirilmesini içeren bir tekniktir. Gerçekten de, bazı bitkiler, belirli çeşitleri koruyan faydalı böcekleri çekme özelliğine sahiptir. Diğerleri mükemmel kovucular iken. Bu ilişkili dikim sadece sebze bahçeniz, bahçeniz veya meyve bahçeniz için iyi olabilir. Güllerin yanında neden sarımsak yetiştirilmesi gerektiğini öğrenin.

Bazı bitkileri birbiriyle birleştirmek, hasadı iyileştirir ve  kimyasal gübre  ve böcek ilacı kullanımını sınırlar. Nitekim bazı bitkiler toprağı zenginleştirirken, bazıları da yoldaşlarını parazit ve haşerelerden korur.

Eşlik eden ekimin faydaları nelerdir?

– Toprağı zenginleştirin:  Baklagiller ve fasulye ve bezelye gibi bazı ürünler toprağı azotla zenginleştirir. Ayrıca, uzun köklü bazı bitkiler besinleri toprağın derinliklerinden yüzeye getirebilir. Bu, ekilebilir denilen, yani sürülebilen arazinin zenginleştirilmesini  ve böylece kökleri sığ olan bitkilerin beslenmesini mümkün kılar. 

– Bitkilere doğal destek sağlayın:  mısır ve ayçiçeği gibi belirli uzun bitkiler, bezelye ve salatalık gibi az büyüyen mahsuller için destek görevi görür.

– Işık miktarını düzenleyin:  Bazı bitkiler doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı tolere etmez. Bu durumda yanlarına uzun boylu bitkiler  dikerek onlara ihtiyaç duydukları gölgeyi sağlamakta fayda var. 

– Yabani otları uzaklaştırın: Yabani  otların gelişmesini önlemek için yeşil bitkilerin yanına patates gibi geniş ekinlerin ekilmesi yararlıdır. Bu, boş alanları dolduracak ve   hasatınızı bozan zararlıları barındıran yabani otların görünümünü sınırlayacaktır .

sebze bahçesini korumak

Sarımsak neden iyi bir yardımcı bitkidir?

Sarımsak, en iyi eşlik eden ürünlerden biri olan çok yıllık bir sebzedir. Bu doğal haşere kontrolü  böcekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.  Diğerlerinin yanı sıra mantar sivrisinekleri, akarlar, yaprak bitleri, karıncalar, salyangozlar ve soğan sivrisineklerine karşı etkilidir. Sarımsak , doğal bir mantar ilacı olan kükürt içeriği sayesinde komşu bitkileri mantarlardan korumaya da yardımcı olur  .

Sarımsak birkaç sebze bitkisine eşlik edebilir. Bunlar arasında meyve ağaçlarının yanı sıra domates, karnabahar, brokoli, pancar ve ıspanak, biber, lahana, havuç ve patlıcan sayılabilir.   Çiçekli bitkilere gelince, gül, kadife çiçeği ve sardunyaların   yanına sarımsak ekilebilir  .

Neden bu sebze bitkisini güllerin yanında yetiştirelim?

güller

Sarımsak küçüktür ve fazla yer kaplamaz. Güllerinizin etrafına dikerek, çiçeklerinizi onları mahveden haşerelerden korumuş olursunuz. Gerçekten de, yaprak bitleri gül çalısının büyümesini bozar ve yapraklara saldırır. Yapraklar daha sonra kıvrılmaya ve kırışmaya başlar.  Akarlar ayrıca güllere de saldırabilir. İstila durumunda yapraklar sararır ve kurur. Ayrıca yaprakların tepesinde küçük beyaz veya sarımsı noktalar fark edilebilir.

Gülünüze sarımsak ekerek onu parazitlerden koruyacaksınız, aynı zamanda  kokusunu vurgulaması için onu teşvik edeceksiniz.  Nitekim sarımsak güçlü bir koku yaydığı için gül fidanı kokusunu daha da artırarak onunla rekabet etmeye çalışacaktır. Özellikle  kokusu sayesinde gül çalısı  , üremesini sağlamak için gerekli olan tozlaşan böcekleri kendine çeker.

Sarımsak hangi bitkiler için kötü bir arkadaştır?

Sarımsak sadece bitkilerin az bir kısmı için önerilmez. Kuşkonmaz, adaçayı, maydanoz, fasulye ve bezelye ile dikmekten kaçının. Sarımsak büyümelerini yavaşlatabilir. 

Sarımsak

Bu sebze bitkisini başarıyla yetiştirmek nasıl?

İyi bir hasat elde etmek için, yeşil bir başparmağınız olmasa bile, sebze bitkinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu koşulları sağlamanız önemlidir.

Sarımsak, süzülmüş, hafif ve humus bakımından zengin bir toprağı sever. Ayrıca güneşli bir yere dikilmelidir   Sulama ile ilgili olarak, sarımsak çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Kuraklık dönemleri dışında  sulamadan kaçının  . Bitkilerinin etrafında durgun su tutmaktan kaçının.

 Mevcut mevsime göre  doğru sarımsak çeşidini seçmek de önemlidir . Aslında iki çeşit sarımsak vardır. Beyaz ve mor sarımsak içeren soğuğa dayanıklı sonbahar çeşitleri ve bahar çeşitleri. Bunlar sonbahar çeşitlerinden daha iyi tutar  ve hava ılıman olduğunda ekilebilir.  Bu kategoride pembe ve kırmızı sarımsakları ayırt ediyoruz.

Bununla birlikte, sebze yamanızdaki veya bahçenizdeki bitkilerle birlikte sarımsak dikmek, sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için onları zararlılardan koruyacaktır.