Kış hızla yaklaşıyor ve çamaşırlarınızı balkonda veya terasta asmaya devam edip edemeyeceğinizi merak ediyorsanız, cevap evet. Çabuk kurumasa da buna değer diyelim ve işte nedeni.

Çamaşırları dışarıya asın

Kışın çamaşırlarınızı neden dışarıda asıyorsunuz? 

Yağmurlu günler   dışında çamaşırlarınızı dışarıda asmak mümkündür.

Bununla birlikte, birçok insan, özellikle günde 7 kıyafete ihtiyaç duyan küçük çocukları varsa, kurutucu kullanmayı tercih eder. Ancak çamaşır kurutma makinesi enerji faturalarımızı ve çevreyi nasıl etkiler?

Uzmanlara göre, kurutucu kullanmazsanız ayda 20 ila 25 avro tasarruf edebilirsiniz.

çamaşır kurutucusu

Peki ya çevre? Kurutucular, önemli bir etki olan yılda 32 milyon ton CO2’den sorumlu olacaktır.

Öyleyse ne yapabiliriz? Çamaşırların dışarıda asılı kalması söz konusu olduğunda üç faktör devreye girer: ısı, nem ve zaman. Kışın daha az ısıya sahipsiniz, bu nedenle diğer iki faktörü optimize etmeniz gerekiyor.

Öncelikle daha fazla zamana ihtiyacınız olduğu için çamaşırlarınızı yıkar yıkamaz mümkün olduğunca çabuk asmanız gerekiyor. Ayrıca, sıkma döngüsünde giysilerin iyi büküldüğünü ve bu da hafife alınmaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca en gri ve en yağışlı günlerden kaçının:

Dışarısı ıslak ve soğuk ise kıyafetleriniz çok yavaş kuruyabilir veya hiç kurulamayabilir, dışarısı kuru ve soğuk ise ise durum iyi olabilir.

Temiz çamaşır

Kurutma makinesini kullanmaktan kaçınmak veya bunu yalnızca son çare olarak yapmak için bazı ipuçları.

Belli gibi görünen ilki, hava tahminini izlemek, en ılıman ve en rüzgarlı günleri seçmek, yüksek nemli günlerden kaçınmaktır. Ardından, ellerinizi korumak ve mandallarınızı sabitlemek için daima eldiven giyin: ıslak giysiler sizi üşütür.

Çamaşırları dışarıda   asmanın iki ana avantajı vardır. Öncelikle çevreye etkisi sıfır olacak ve sonunda elektrik faturanızdan tasarruf edeceksiniz.

ev