Temizlenmesi gereken sadece bizim kıyafetlerimiz değil, çünkü onları yıkayan cihazın da buna ihtiyacı var. Gerçekten de, zamanla, çamaşır makinelerimiz sabun köpüğü ve mümkün olan en kısa sürede çıkarılması gereken diğer kirleri toplayarak kirlenme eğilimindedir. Temizlik söz konusu olduğunda, doğal ve zorlu malzemelerin kullanımını içeren bir tarifle onları nasıl derinlemesine temizleyeceğinizi gösteriyoruz. Destekleyici tavsiye.

Çamaşır makinenizin bakımını nasıl yapacağınızı öğrenmek, kötü koku, küf, kir ve hatta kireç oluşumu gibi rahatsızlıklardan kaçınmak için önemli bir adımdır. Bunların hepsi   , giysiler üzerinde verimsiz olma riskiyle makinenin düzgün çalışmasını engelleyebilecek unsurlardır. Ve iyi bir nedenle, eskisinden daha kirli çıkabilirler. Bunu önlemek için, aşağıdaki numara kabartma tozunun dezenfekte edici ve koku giderici gücünü kullanacaktır.

davul

Bir çamaşır makinesini etkili ve doğal bir şekilde nasıl temizleyebilirim?

Bu yöntem  makinenizin bakımı için   mükemmelse , her zaman taze ve temiz bir çamaşır makinesinin anahtarının  onu düzenli olarak temizlemek olduğunu unutmayın . Bu da daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Sıcak su
  • 2 bardak kabartma tozu
  • 2 su bardağı beyaz sirke
  • 10 damla uçucu yağ

Başlamak için, bir fincan kabartma tozunu doğrudan tambura ekleyerek makineyi boş çalıştırın. Bu şekilde sabun ve yumuşatıcı tortuları yavaş yavaş dağılacaktır. Ardından, sıcak suyla yıkama döngüsünü etkinleştirin ve 30 dakika ile 1 saat arasında çalışmasına izin verin.

çamaşır makinesi temizleme solüsyonu

Bu döngü tamamlandıktan sonra, makinenin kapağını açarak bir süre havalandırın, ardından 2 bardak beyaz sirke ve 10 damla lavanta veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyin. Mineral birikintilerini ve küfü gidermeye yardımcı olacak iki bileşen  . Ardından, kir birikintilerini daha kolay parçalamak ve kötü kokularla mücadeleye yardımcı olmak için en sıcak ayarda ikinci bir yıkama döngüsü çalıştırın.

Daha sonra döngü bittikten sonra sirkeye batırılmış mikrofiber bir bezle tamburu silerek hızlı bir temizlik yapabilirsiniz. Lekeler görürseniz,  kabartma tozu ve suya batırılmış bir süngerle ovalayabilirsiniz.

Ayrıca çamaşır makinelerinin lastik contalarının  çeşitli bakteri ve diğer kirleri barındırdığını unutmayın.  Cihazın bu kısmı için temiz bir bezi bir sirke ve 10 damla çay ağacı yağı veya tercih ettiğiniz başka bir solüsyona batırın ve ardından ovun.

Ek olarak, makinenin bakımı,  giysilerde tiftik oluşumunu önlemek için daha da önemlidir.

ortak temizlik

Çamaşır makinesinin dış elemanlarını ihmal etmeyin

Makinenin dışı unutulmamalı. Bu nedenle deterjan çekmecesi, kapı ve lombozdan ve cihazın aralıkları gibi erişilemeyen tüm parçalardan bahsediyoruz. Bu nedenle, kapının içini ve dışını  bir su ve sirke çözeltisiyle silin ve  söz konusu yüzeyleri iyice ovduğunuzdan emin olun. Daha sonra, nemli bir bezle durulamadan önce çamaşır makinenizin özellikle kirli alanlarını ev yapımı çok amaçlı temizleyicinizle temizleyin. Diğer harici bileşenler için de aynısını yapın.

Diğer çamaşır makinesi bakım ipuçları

Çamaşırlarınızı nemin tutmaması için yıkamayı bitirir bitirmez çıkarmalısınız. Yumuşatıcıları, yukarıda belirtilen alternatifler lehine unutun. Yumuşatıcı makinede ve çamaşırlarda kalıntı bırakarak  hoş olmayan kokulara neden olur . Aynı şey, büyük miktarlarda kullanıldığında cihazın duvarlarına baskı yapması ve kötü kokuya neden olması muhtemel olan deterjan için de geçerlidir.

Sağlığa ve çevreye zararlı kimyasal ürünlerin aksine, en saf ekolojik ruha uygun pek çok yöntem ve tavsiye.    Daha beyaz çamaşırlar elde etmek için çamaşır makinesinde limon kullanmak gibi büyükannenin hilelerinden yararlanmak da her zaman yararlıdır  .

ev