Su sızıntılarını önlemek ve banyonuzun hijyenini garanti altına almak için contaların temizlenmesi ve bakımı çok önemlidir. Duş, küvet ve lavabo contaları su geçirmezliğin korunmasına ve nemle mücadeleye yardımcı olur. Ne yazık ki, zamanla dikişler kararabilir ve küf lekeleri gösterebilir. Ek olarak, banyonun yeniden derzlenmesi maliyetli ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Banyonuzdaki silikon derzleri temizlemenize ve küfü ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak müthiş bir numara.

Bir duşun veya lavabonun silikon contasını yeniden yapmak, DIY’e alışkın değilseniz karmaşık bir görev olabilir. Neyse ki, bazı uçlar, contalara zarar verebilecek kiri, küfü ve kalıntıları etkili bir şekilde temizleyebilir. Banyonuza güç katmak için, silikon contayı temizlemenin ve kabuklu siyah lekeleri çıkarmanın bir yöntemini burada bulabilirsiniz.

Silikon contadan kalıbı çıkarmak için bir ipucu

Birçok yönden kullanılabilecek birçok ev ürünü  arasında beyaz sirkeyi buluyoruz   . Kimyasal içermeyen bu bileşen, kirli nesneleri temizleyebilir, çeşitli yüzeyleri beyazlatabilir, dezenfekte edebilir ve kireci çözebilir. Banyoyu parlatmak veya kireç taşını çıkarmak için ideal olan bu doğal ürün, küvet veya duşun fayanslarının birleşim yerlerinde oluşan küfleri gidermek için mükemmeldir.

sirke kalıbı

Eklemlerin temizliğini yapmak için ihtiyacınız olacak:

  • 2 su bardağı beyaz sirke
  • ½ su bardağı bulaşık deterjanı

Beyaz sirkeyi bir kaba dökerek başlayın, ardından bulaşık deterjanını ekleyin ve homojen bir sıvı elde edene kadar her şeyi karıştırın. Ardından küf lekesini ovmak ve çıkarmak için bir sünger kullanın.

beyaz sirke kalıbı

20 dakika bekletin, ardından eski bir diş fırçası kullanarak daha fazla ovalayın ve tüm kabuklu izleri çıkarın.

Silikon eklemleri temizlemek için diğer ipuçları 

Silikon contaları temizlemek, kiri çıkarmak ve küf oluşumunu önlemek için kullanabileceğiniz başka çevre dostu bileşenler de vardır:

  • siyah sabun

 

kalıp siyah sabun

Siyah sabun  banyonuzu parlatabilir ve   aşırı neme bağlı kötü kokularla savaşabilir. Eski bir diş fırçasına biraz sıvı siyah sabun dökün ve temizlemek için silikon contaları kuvvetlice ovalayın.

15 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın ve eklemlerinizi kurutmak için mikrofiber bir bez kullanın.

  • Karbonat

Kabartma tozu beyazlatıcı ve sanitize edici özelliklere sahiptir ve temizlik için vazgeçilmez bir ürün olmaya devam etmektedir. Silikon eklemlerinizi temizlemek için 3 yemek kaşığı kabartma tozu ile 3 yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştırın. Eski bir diş fırçasını bu solüsyonla nemlendirin ve eklemlerinizi nazikçe fırçalayın.

kabartma tozu kalıbı

Ilık su ile durulamadan önce 10 dakika bekletin. Eklemlerinizi silmek için kuru bir bez kullanın.

  • kil taşı 

Kil taşı, ekolojik ve pratik temizliği teşvik eden büyükanne ipuçlarından biridir. Silikon eklemlerinizi parlatmak için her bir eklemi ovmak için kile batırılmış bir fırça kullanın. Ürünü on dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Kuru bir sünger kullanarak fazla nemi alın.

ev