Sabun damlaları, küf lekeleri, kireçtaşı izleri… Duş perdelerimizde yavaş yavaş kir oluşmaya başlar. Perdeyi çıkarıp yenisini almak cazip gelse de, temizlenmesi yine de kolaydır ve düzenli olarak yapıldığında daha da kolaydır. İşte nasıl.

Kötü havalandırılan bir oda nemlenir ve küf oluşumunu destekler. Bu nedenle banyoyu  temiz  ve iyi havalandırılmış tutmak,  perdelerin lekelerden ve bakterilerden daha iyi korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu aksesuarın düzenli olarak temizlenmesi, temiz ve iyi durumda kalmasına yardımcı olur.

Duş perdesi

Duş perdesi çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?

Duş perdeleri belirli koşullar altında makinede yıkanabilir. Polyester, vinil veya Eva veya hatta pamuktan yapılmış perdeler makinede yıkanabilir ancak farklı sıcaklıklarda yıkanabilir. Pamuklu perdeler 60° sıcaklıkta, diğerleri 40° sıcaklıkta yıkanabilir . Hassas çamaşırlar için minimum sıkma ile bir program seçmeniz de tavsiye edilir.

Başlamak için perdenizi çıkarın ve ardından metal veya plastik halkalar olmadan makineye yerleştirin. Ardından perde malzemesinin cinsine uygun yıkama programını seçeceksiniz.  Kumaşın kırışmasını önlemek için makineye bir veya iki banyo havlusu ekleyin  .

Çamaşır makinesi

Ardından normal dozda çamaşır deterjanı ve yarım bardak kabartma tozu ekleyin. Çamaşır makineniz durulama döngüsüne girer girmez,   söz konusu parçayı dezenfekte etmek ve gevşetmek için yarım bardak saf beyaz sirke ekleyin . Sodyum bikarbonat ise  temizlemeye ve kokuyu gidermeye yardımcı olur.  Döngü bittiğinde, kuruması için asın. Ayrıca kurutucuya koymaktan kaçının.

Duş perdesini elde yıkamaya ne dersiniz?

Ancak elde yıkamak daha kolaydır. Önceki çözümde belirtilen bileşenler kullanılabilir. Bunun için nemlendirilmiş ve  biraz  kabartma tozu emdirilmiş mikrofiber bir bez kullanın,   ardından kir ve küfle dolu alanlara odaklanarak perdeyi ovalayın. Ilık suya batırılmış başka bir mikrofiber bezle tüm kabartma tozu tabakasını çıkarın. Gerekirse durulayın.

Duş perdesi halkaları nasıl yıkanır?

Duş perdelerini yıkarken, sürekli banyo buharına ve kire maruz kaldıkları için halkaları ihmal edilmemelidir. Bunları temizlemek için, sıcak su ve damıtılmış beyaz sirke ile dolu bir leğende birkaç dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın,  sabun kalıntılarını ve kireci  parmaklarınızla çıkarın ve işiniz bitti. .

pamuk duş perdesi

Ayrıca bu banyo aksesuarının her türlü kire maruz kalmaması için belirli önlemlerin alınmasının  önemini de unutmamak  gerekir.

 Küf oluşumuna ve diğer nem izlerine neden olmaması için banyonun her zaman iyi havalandırıldığından emin olun  . Her duştan sonra, perdenin daha fazla kir toplamaya meyilli olan altını unutmadan, perdeye beyaz sirke ve su karışımı  püskürtmeyi unutmayın  . Ayrıca küf oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Perdeleri yıkamak basit bir işlemdir ve düzenli bir temizleme refleksi benimseyerek daha da kolay olacaktır.

ev