Çöp ve kirden arındırılmış düzenli bir eve sahip olmak, birçok insanın ulaşmak istediği kararlardan biridir. Bu nedenle eski bir Japon disiplini olan Oosouji, geleceğe bakmak için geçmişi bırakmayı önerir ve temizliği, hazırlanmamız gereken iyileştirici ve ruhsal bir bileşen olarak anlar.

ev temizliği

“Büyük arınmaya” nasıl hazırlanılır?

Oosouji’yi uygulamaya koymadan önce, zamanla başlamak üzere çeşitli yönler dikkate alınmalıdır. Evin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi birkaç saat sürecektir, bu nedenle bu görevi tamamlamak için bir gün ayırmak çok önemlidir.

İhtiyaç duyulabilecek tüm ürünler elinizin altında olmalıdır: çöp torbaları, temizlik ürünleri, etiketler, kutular… Temizliğe başlamadan önce ortamın arındırılması önemlidir, bu nedenle pencereleri açın ve temiz havanın eve girmesine izin verin.

İşlem sırasında cep telefonu kapatılmalıdır. Bu, misyona odaklanmanın ve aynı zamanda dünyanın geri kalanından kopmanın tek yolu. Zihnin daha net olduğu sabahları başlamak en iyisidir.

Temizleme süresi boyunca yumuşak müzik açabilirsiniz. Oosouji yöntemi, temizlemeye başlamak için bir oda seçmenizi ve işiniz bitene kadar oda değiştirmemenizi önerir.

Temizleme işlemi sırasında  artık kullanılmayan, eski, yıpranmış veya kırılmış eşyalar vurgulanacaktır   . Bu belki de en zor adım, ama onlardan ya atarak ya da vererek onlardan kurtulmamız gerekiyor. Yeni işlere yer açmanın tek yolu bu.

İyice temizleyin: süpürün, paspaslayın, çekmeceleri ve dolapları boşaltın, mobilyaları hareket ettirin… Bu, artık yararlı olmayan şeyleri incelemek ve onlardan kurtulmak için yapılan kapsamlı bir temizliktir.

Nasıl temizlenir?

Tepeden tırnağa temiz

Temizliğe yukarıdan başlamalısınız: tavanları, duvarları temizleyin, mobilyaların tozunu alın… Sonra süpürün veya süpürün ve paspaslayın.

Bir odayı temizlerken saat yönünde izleyin.

Temizlik aynı yerde başlar ve biter, daireyi tamamlamanın ve kaosu veya kiri geride bırakmanın bir yolu.

depolama kutuları

Artık kullanışlı olmayan öğeler için kutular kullanın

Artık kullanamayacağımız şeylerden kurtulmak önemlidir. Eşyalarınızı Emmaüs gibi derneklere bağışlayabilirsiniz, bağış yapmak bir inanç eylemidir, kalpten gelen bir jesttir ve bizi daha iyi hissettirebilir.

Çöp torbaları kullanın

Odada tüm kiri atmak için çöp torbalarının   olması   , temizlik bittiğinde atmayı kolaylaştırır.

dolap düzenlemek

Evi topla

Döşemelerdeki lekelerden kurtulmak,     mobilyaları onarmak veya yanmış ampulleri veya çalışmayan diğer aletleri değiştirmek gerekir. Hasar, geçmişin olumsuz bir hatırlatıcısıdır ve zihin üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Tüm aile üyelerini dahil edin

Tüm evin tam bir temizliği yapılırsa, tüm aile üyeleri katılmalıdır. Her biri kendi işlerinin kaderine karar verme ve yeniyi memnuniyetle karşılamak için eskiyi kendi seçimini yapma gücüne sahip olmalıdır.

Tüm faturaları öde

Oosouji ayrıca bir kişinin hayatında bekleyenleri halletmek için fatura ödemeyi de içerir. Borçlar bitince daha rahat nefes alacağız.

ev