Temiz ve lekesiz bir tuvaleti garantilemek için, klozet fırçasının kir ve bakterilerden arındırılması için uygun şekilde temizlenmesi gerekir. Bunu başarmak için, yeni gibi temiz hale getirmek için etkili ve basit ipuçlarını denemenizi öneririz.

Banyonun farklı unsurlarına, özellikle de klozete çok fazla odaklanarak  , klozet fırçasını temizlemeyi düşünmemiz nadirdir . Ancak düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Fırçanın bakımı için ipuçları ve tavsiyeler ve muhtemelen evde sahip olduğunuz malzemelerle desteği.

tuvalet fırçası

Tuvalet fırçası nasıl etkili bir şekilde temizlenir?

İpuçlarını sizlerle paylaşmadan önce, fırçanın temizliğinin her kullanımdan sonra yapılması ve düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

İhtiyacınız olacak araçlar ve malzemeler:

 • Beyaz sirke
 • sprey
 • Hidrojen peroksit
 • Kova
 • lastik eldivenler
 • Mikrofiber bez
 • Ev yapımı çok amaçlı temizleyici
 • dezenfektan mendil

– Tuvalet fırçasının hızlı temizlenmesi

Tuvaleti temizledikten hemen sonra, beyaz sirke ve suyla dolu bir spreyi doğrudan fırçanın üzerine püskürtün. Ardından, tuvaleti yıkayın ve fırçayı durulamak için suya koyun. Sirke çözeltisi yerine %3 hidrojen peroksit  de kullanabilirsiniz  . Ardından fırça sapını dezenfektan bir bezle ve fırça tutucunun içini ve dışını başka bir bezle silin .

fırça kurutma

Ardından fırçayı sapından tutarak klozetin kenarında sallayarak kurutun. Bu sayede klozetin etrafında zeminde su sıçraması riski oluşturmazsınız.  Son olarak , desteğine takmadan önce fırçayı  açık havada tamamen kurumaya bırakın.

– Tuvalet fırçasının dezenfeksiyonu

Bir kovaya dökmek için 3 litre suyu kaynatın  , tüm fırçayı kaplayacak kadar su olduğundan emin olun . Ayrıca büyük bir lavaboya da dökebilirsiniz. Suya ½ fincan beyaz sirke ekleyin,  karıştırın, ardından fırçayı ve tutucusunu solüsyona batırın . Nesneleri çıkarmadan ve 20 ila 30 saniye sıcak suyla durulamadan önce 1 saat bekletin. Bu, fazla beyaz sirkeyi tamamen kaldıracaktır.

tuvalet fırçası-1

– Çok amaçlı bir temizleyicinin kullanılması

Bir yüzeyi veya bir nesneyi etkili bir şekilde temizlemek için çamaşır suyu kullanmaya gerek yoktur, çünkü sıcak su ve ev yapımı bir temizleyicinin  kombinasyonu  bu işi çok iyi yapabilir. Ancak bu yöntem birkaç mikrobu yok ediyorsa dezenfeksiyon sağlamaz. Bu nedenle dezenfektan olarak beyaz sirke kullanabilirsiniz.  İki yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile karıştırdığınız kaynar suyla dolu büyük bir leğeni hazırlayarak başlayın  . Yarım bardak sirke ekleyin, ardından fırçayı ve desteği solüsyona daldırmadan önce karıştırın.

En az iki saat bekledikten ve lastik eldivenlerinizi taktıktan sonra eşyaları çıkarın ve  30 saniye sıcak suda durulayın . Ardından eşyaların kurumasını bekleyin.

Alternatif olarak, aynı zamanda çok amaçlı olduğu iddia edilen   kabartma tozu gibi başka bir temizleyici de kullanabilirsiniz  . Biraz su ile karıştırarak macun haline getirin, ardından bu ürünle kaplanmış bir süngerle fırçaya sürün. Durulamadan ve havayla kurutmadan önce kabartma tozunun etkisini göstermesi için 30 dakika bekletin.

Fırçanın dayanıklılığı nasıl arttırılır?

Fırçanın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, aşağıdaki bazı pratik ipuçları izlenebilir:

 • Her kullandığınızda temiz su ile durulayın
 • Fırçayı kullandıktan sonra temizlemeden tutucusuna geri koymayın. Bu, dibinde bakteri birikmesini önleyecektir.
 • Fırçayı tutucusuna geri koymadan önce tamamen kuru olmalıdır.

Anlayacağınız gibi, fırçayı   temizlemek tüm banyoyu temizlemek kadar önemli olmaya devam ediyor.

ev