Kış gelir gelmez, çamaşırlar gerçek bir baş ağrısına dönüşebilir. Birikmiş kirli çamaşırlar ile nerede kuruyacağını bilmediğiniz ıslak temiz çamaşırlar arasında net bir şekilde görmek zor. Kurutucu verimli olduğu kadar hızlı bir sonuç için en uygun çözümse, önemli bir enerji maliyetini de temsil edebilir ve bazen giysilere zarar verebilir. Kabul edilecek doğru reflekslerle, kıyafetlerinizi içeride kurutmak pratik olduğu kadar basit hale gelebilir.

Bu küçük günlük hileleri kullanarak kıyafetleri evde nasıl hızlı bir şekilde kurutacağınızı öğrenelim  .

eğirme

  • Bir döndürme döngüsü başlatın

İlk refleks, yıkama aşamasıyla ve özellikle sıkma döngüsüyle ilgili olanla ilgilidir.

Bazı insanlar kıyafetlerini ütülemek zorunda kalmamak için makinelerini düşük sıkma döngüsüne ayarlamayı tercih eder. Ancak çamaşırlarınızı mümkün olduğunca çabuk kuruması için iyi sıkmanız önemlidir. Gerçekten de, Avustralya’nın Sidney kentindeki New South Wales Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, içeride kuruyan çok nemli çamaşırlar odanın nem seviyesini %30 oranında artıracaktır. Ve yüksek bir nem seviyesi, sağlığımız üzerinde doğrudan bir etki ile küf, akarlar, alerjenlerin gelişimini destekleyecektir.

İpucu n°1: Evdeki bir odada kurutmadan önce çamaşırlarınızı döndürün. Bu, odanın nem seviyesini kontrol ederken kuruma süresini kolaylaştıracaktır.

çamaşır ipi

  • çamaşır ipi kullanın

Garip gelebilir, ancak kurutma askısının konumu, özellikle iç mekanlarda tutarsanız, çamaşırları kurutmada çok önemli bir rol oynar.

Çamaşır ipi balkonların ve pencerelerin yanına veya örneğin bir VMC ile donatılmış iyi havalandırılan bir odaya yerleştirilmelidir. Bu nedenle banyo, giysilerinizi kurutmak için her zaman ideal bir yer değildir.

Ayrıca radyatörler veya diğer ısıtma cihazları sizi cezbedebilir. Ancak bu çözümler dakik ise, hızlı buharlaşma odanın nem seviyesini artıracağından nemli kıyafetlerinizi bir ısı kaynağının yanına koymanız önerilmediğini unutmayın.

Sobalar söz konusu olduğunda, onları yakabileceğinden çamaşır ipine ekipmana çok yakın yaklaşmamayı unutmayın.

Onları kurutmak için kıyafetlerinizi yerleştirmek için ideal zaman sabahtır.

  • Kontrol nemi

Nemli bir ev sadece kuruma süresini yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda kötü kurumuş giysilerden bilinen kötü küf kokularına da neden olur.   Bu nedenle odadaki nemi mümkün olduğunca azaltmak çok önemlidir .

Bir nem alma cihazınız varsa, tüm nemden kurtulmak ve kurutma işlemini hızlandırmak için çamaşırlarınızı kuruturken çalıştırın.

Ayrıca, çamaşır ipini koyduğunuz odanın köşelerine pirinç kaseleri yerleştirebilir ve tüm gün etki etmesini sağlayabilirsiniz: pirinç gerçekten de suyu doğal olarak emer ve nem seviyesini düşürmeye yardımcı olur. . Kaseye bir kaşık tuz ekleyerek bu bileşenin etkisini artırabilirsiniz.

  • Çamaşırları iyi asın

Çamaşırların nasıl doğru şekilde asılacağını bilmek önemsiz değildir!

Giysileri boşluk bırakmadan yan yana koyduğumuzda havanın dolaşmasına izin vermiyoruz.

Bu nedenle, ıslak giysileri uygun şekilde kurutmak için aralıklı ve havadar kurutma gereklidir.
Onları çamaşır ipine asmadan önce ters çevirmeyi unutmayın!

radyatör

  • ısıtıcıları açın

Son olarak, radyatörleriniz varsa, bunlar odayı ısıtarak kuruma süresini hızlandırmak için yedek olarak kullanılabilir. Ancak, herhangi bir yangın riskini önlemek için bunları doğrudan cihazlarla temas edecek şekilde yerleştirmemeye dikkat edin.

Ayrıca odadaki nemin artmasını önlemek için bu solüsyonun ara sıra kullanılması gerektiğini de hatırlatırız.

ev