Bulaşık makinesi kireçlendiğinde bardaklar ve kapaklar parlaklığını kaybeder ve matlaşır. Daha sonra gözlüklerde göze hoş gelmeyen beyaz lekeler bulabiliriz. Bunun başlıca nedeni sert su ve beraberinde getirdiği kireç tortularıdır. Kristal bardaklarınızın kolayca parlamasını sağlamak için bu ev yapımı hileleri keşfedin.

 Bulaşık makinesinde özellikle sert su nedeniyle oluşan kireç birikintileri kristal bardakları buğulu hale getirir.   Büyükannenin bazı hileleri, gözlüğünüzü parlatmanıza ve ışıltısını geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Kristal cam

Kristal bardaklar nasıl parlatılır?

  • Beyaz sirke

Beyaz sirke, bardaklarınızı kireç kalıntılarından temizlemede etkili olan doğal bir kireç sökücüdür. Bardaklarınızı yağdan arındırmak ve kireci temizlemek için, bir leğeni oda sıcaklığında suyla doldurun, birkaç damla bulaşık deterjanı ve iki bardak beyaz sirke ekleyin. Donuk gözlüklerinizi birkaç dakika bekletin ve  mikrofiber bir bezle temizleyin . Ardından gözlüklerinizi temiz suyla durulayın ve temiz,  tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın.  Beyaz sirkenin asiditesi, bardaklarınızın üzerine çöken beyaz perdeyi çözerek parlaklığını geri kazanacaktır.

Bardaklarınızı mikrodalgada ısıtılmış iki bardak beyaz sirke ile su dolu bir leğende de  bekletebilirsiniz . 3 dakika bekletin ve lenslerinizi mikrofiber bir bezle temizleyin.

  • Tuz ve kabartma tozu

Uzun süredir kullanılmayan bardaklarınızdaki tozu, kiri ve kireci temizlemek için beyaz sirkeyi tuzla karıştırabilirsiniz. Yarım çay kaşığı tuzu beyaz sirke ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Ardından gözlüğünüzü yumuşak bir süngerle ovun  .  Kalıntıyı çözmek için macunu 10 dakika bekletin. Bu arada, bir leğeni suyla doldurun ve bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bardakları içine daldırın ve birkaç dakika etki etmesine izin verin. Ardından bardaklarınızı temiz suyla durulayın ve  tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın. 

Kabartma tozu, bardaklardaki ve aynı zamanda tüm ev aletlerindeki kireci temizleyen kireç önleyici etkisi ile ünlüdür. Tuza gelince, bu mutfak malzemesi ev temizliğinde kendini kanıtlamıştır. Yağ giderme etkisi ile ünlüdür  , aynı zamanda cam yüzeylerden kireç kalıntılarını giderme özelliği ile de bilinir.

Gözlüklerde tartar birikintileri

  • Patates

Bu yumru, evi temizlemede şüphesiz erdemlere sahiptir. Nişasta içeriği sayesinde aynaların yanı sıra kristal objelerin de parlamasını sağlar  .  Bunu yapmak için gözlüklerinizi bir dilim çiğ patatesle ovalayın. Ardından temiz suyla durulayın ve bardakları uygun şekilde kurulayın. Kristal bardakları yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle kurutmanın önemli olduğunu unutmayın.  Lenslerde sert su lekelerinin  oluşmasına neden  olabilecek havayla kurutmaktan kaçının  .

Temizliği daha az sıkıcı hale getirmek için bir kaba su ve patates kabukları doldurabilir ve bardaklarınızı içine daldırabilirsiniz. Yarım gün bekletin ve ardından bardaklarınızı temiz su ile durulayın.

Gözlükleri durulayın

  • Limon suyu

Limon suyu, dezenfekte edici özelliği  sayesinde bardaklarınızdaki kireç kalıntılarını yok edecek  ve daha parlak hale getirecektir. Daha fazla verim için limona tuz ekleyin. Bunu yapmak için mikrofiber bir bezi limon suyuna batırın ve biraz tuz serpin. Ardından ölçekli gözlüklerinizi ovun. Temiz suyla durulayın ve mikrofiber bir bezle kurulayın.

  • Su buharı

Bardaklardan sert su lekelerini çıkarmak için suyu büyük bir tencerede ısıtın. Daha sonra su kaynayınca bardağı sapından tutun ve bardağınız buğulanana kadar tencerenin üzerine yerleştirin.  Buhar, camın içindeki ve dışındaki tüm su kalıntılarını ve izlerini gidermede gerçekten çok etkilidir  .

  • Diş macunu

Diş macunu , kristalin parlatılmasında ve camlardaki çiziklerin giderilmesinde   etkilidir .  Diş macununu gözlüğünüzün yüzeyine, özellikle çizik bölgelere uygulayın ve yumuşak nemli bir bezle veya sadece parmaklarınızla ovalayın. Mikrofiber bir bezle durulayın ve  kurulayın.  

camı kurutun

Kristal bardaklarda beyaz iz nasıl önlenir?

Ekipmanınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak   kireç oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizin bakımını düzenli olarak yapmanız da önemlidir  . Bunu yapmak için bulaşık makinenizin kirecini temizlemeyi unutmayın. Bunun için bulaşık deterjanı tepsisine iki bardak beyaz sirke dökün ve makinenizi boş olarak sıcak programda çalıştırın. Beyaz sirkeyi limon suyuyla seyreltilmiş kabartma tozu ile de değiştirebilirsiniz. Limon , bulaşık makinenizdeki kireci temizlemenin yanı sıra  kötü kokuları da etkisiz hale getirecektir. Ayrıca bulaşık makinenizin içinde kalabilecek kalıntıları temizlemek için filtreyi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Bu hileler sayesinde hiç vakit kaybetmeden ve fazla çaba harcamadan parlak kristal bardaklara kavuşacaksınız.

ev