Nem, sadece evin duvarlarında küf lekelerine neden olmaz. Giysiler nemden de zarar görebilir. Sağlığın ve dikkatin ön planda olması gerektiğini bilerek, çeşitli nem faktörlerinden dolayı lekelenen giysilerinizi çöpe atmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, onları temizlemek ve tekstillerinizdeki küf lekelerini çıkarmak için basit bir numara öğrenebilirsiniz.

Küf, çoğunlukla soğuk dönemlerde ve özellikle banyo gibi nemli yerlerde çoğalır. Bir odada ne kadar az hava dolaşırsa, evdeki görünümleri için o kadar elverişli hale gelir. Gardırop sürecin bir istisnası değildir, bu yüzden bu rahatsızlığın üstesinden nasıl gelineceği aşağıda açıklanmıştır.

çamaşır sepeti

Giysilerdeki küf lekeleri nasıl çıkar?

Neyse ki, nem izleriyle başa çıkmak için birkaç teknik var. Bunlardan biri de leke çıkarıcı olarak şeker kullanmaktır.

Neye ihtiyacınız olacak:

 • 1 litre beyaz sirke
 • 1 su bardağı şeker
 • Büyük bir havza
 • Biraz su

Talimatlara geçmeden önce , renginin solup solmayacağını görmek için kullanmadığınız bir kumaş parçası üzerinde solüsyonu test edin. Ancak tarif çoğu durumda işe yarayacaktır.

Küflü giysilerinizi su dolu bir leğene batırın ve üzerlerine yukarıda belirtilen miktarlara göre beyaz sirke ve şeker karışımı dökün . Malzemelerin birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından çamaşır makinesinde yıkamadan önce durulayın.

Ayrıca ev bitkileri ile   evinizdeki nem ve küften kurtulabileceğinizi de bilin .

Küf belirtileri nasıl anlaşılır?

Giysilerinizin küfle kirlendiğinin ilk işaretlerinden biri, onlardan gelebilecek güçlü, hoş olmayan kokudur . Görünümlerine gelince, sporlar genellikle siyah veya yeşil renktedir, ancak kırmızımsı veya turuncu bir renk de alabilirler. Bu kriter aynı zamanda görünüşlerinin orijinal faktörüne de bağlıdır. Ayrıca her giyinişinizde burnunuz akıyorsa, gözleriniz kaşınıyorsa veya hapşırıyorsanız bunun ünlü mantarlar olması muhtemeldir. Daha da kötüsü, cildiniz küfle temas ederse cilt reaksiyonu meydana gelebilir.

Küf lekelerini çıkarmak için diğer kusursuz ipuçları

– Küften kurtulmak için limon suyu ve tuz

Limon

Beyaz çamaşırları beyazlatmaya yardımcı olmasının yanı sıra limon, küfü gevşetmenin en iyi yollarından biridir. Tuzla birleştirerek, kiri ve en ufak kir lekesini bile çıkarabileceği için en iyi ekolojik leke çıkarıcılardan birine sahip olursunuz .

Neye ihtiyacınız olacak:

 • 2 litre su
 • Marsilya sabunu
 • limon suyu
 • Yarım su bardağı iri tuz

Bir leğene 2 litre temiz su dökün, ardından limon suyu, toz veya sıvı Marsilya sabunu ve tuzu ekleyin. Sabunlu suyu bolca karıştırın, ardından çamaşırları solüsyona batırın . 1 saat veya daha fazla beklettikten sonra durulayın ve güneşte kurumaya bırakın.

– Küfü ortadan kaldırmak için sodyum bikarbonat

Bikarbonat tozu

Kabartma tozu kullanmak kıyafetleri beyazlatmak ve kokularını gidermek   için iyi bir yoldur , aynı zamanda onları lekelemek için de iyidir. Ve kalıp bir istisna değildir.

Neye ihtiyacınız olacak:

 • ½ su bardağı sıvı siyah sabun
 • 3 yemek kaşığı kabartma tozu
 • Bir su havzası

Su kabına siyah sabunu dökün, üzerine 3 yemek kaşığı kabartma tozu serpmeden önce kıyafetlerinizin ıslanmasına izin verin. Temizleyicinin 20 dakika çalışmasına izin verin, ardından işlenmiş çamaşırları çamaşır makinesine koyun.

– Küfü ortadan kaldırmak için hidrojen peroksit

Mantarların yok edilmesiyle ilgili olarak,  daha yaygın olarak hidrojen peroksit olarak bilinen hidrojen peroksit çok etkilidir.  Ayrıca bakterileri yok etmenin yanı sıra mükemmel bir dezenfektandır . Bu yüzden kendinize %3 hidrojen peroksit alın, bir spreye dökün ve ardından doğrudan giysinin lekeli kısmına bolca püskürtün. En iyi sonucu elde etmek için bunu kıyafetlerinizin her iki tarafında yapın. Daha sonra ürünün etkisini göstermesi için yaklaşık 10 dakika bekleyin ve ardından makinede yıkayın.

ev