Mandalina, hem tatlı hem de keskin olan kokusu ve aromasıyla takdir edilen bir narenciye meyvesidir. Bu meyve özellikle antioksidan ve C vitamini içeriği sayesinde sağlık için çok faydalıdır.Bu turunçgil meyvesinin faydalarından yararlanmak ve organik mandalinanın tadına bakmak için evde mandalina ağacı yetiştirebilirsiniz. Bu meyve ağacını yetiştirmek, yeşil bir başparmağı olmayan insanlar için bile kolay ve uygundur! Sınırsız ve pestisit izi bırakmadan mandalinaları evde nasıl ekeceğinizi öğrenin.

Mandalina, clementine ile karıştırılmamalıdır. İkincisi bir mandalina melezidir. Yani bir mandalina çiçeğinin tatlı bir portakalın poleniyle döllenmesinden gelir. Lezzet farkı da var. Mandalina, clementine’den daha tatlıdır ve daha fazla tohum içerir. Bu meyve aynı zamanda diğer narenciye meyvelerine göre en az asitli olan meyvedir.

mandalina yetiştirmek

Mandalina saksıya nasıl ekilir?

Mandalinaları evde dikmek için bu 3 adımı uygulamanız yeterlidir.

mandalina

  • Adım 1: Mandalina tohumlarının çimlenmesini hazırlayın

Önce  organik bir mandalinanın çekirdeklerini seçin  ve yıkayın. Ardından tohumları çimlenmeleri için nemli bir pamuğun üzerine koyun ve pamuğu bir bardağa koyun.

  • Adım 2: Mandalina tohumlarını dikmek için saksıyı hazırlayın

Drenaj delikleri olan bir saksı seçin ve altına taşlar yerleştirin. Daha iyi hava akışı sağlamak için üstüne bir kum tabakası ekleyin  .  Toprağı saklamak için turba yosunu, perlit ve gübre karışımı kullanın. Ayrıca toprağı humus ile zenginleştirebilirsiniz. Ardından toprağı ıslatmadan sulayın.

  • 3. Adım: Mandalina tohumlarını ekin

Tohumlar filizlenmeye başladığında, nazikçe toprağa ekin ve biraz toprakla örtün. Ardından , ısı ve nemi korumak ve  dolayısıyla genç sürgünler elde etmek için tırtılların çimlenmesini hızlandırmak için tencerenin yüzeyini şeffaf bir plastik film ile kaplayın  . Tencerenizi sıcak, aydınlık bir odada tutun,  ancak doğrudan güneş ışığından kaçının.  Toprak kurur kurumaz sulayın, ancak aşırıya kaçmayın. İlk sürgünler göründüğünde, şeffaf filmi çıkarın ve tencerenizi kısmi gölgeye maruz bırakarak yaklaşık 20°C’lik bir sıcaklığa yerleştirin.

Mandalina ağacı nasıl korunur ve iyi mandalinalar nasıl elde edilir?

Mandalina ağacının bakımı kolaydır. Meyve ağacınızı düzenli olarak sulayın  , toprağın sulamalar arasında nemli kaldığından emin olun.  Mandalina ağacının tüm narenciye meyveleri gibi düzenli bir su kaynağına ihtiyacı vardır. Ayrıca yaprakların yere doğru baktığını fark ederseniz, ağacınızda su yok demektir. Ağacınızı vejetatif büyüme dönemi boyunca, yani Mart’tan Eylül’e kadar gübreleyin. Bunun için    seçin ve minerallerin ağacınızın köklerini yakmaması için  nemli bir alt tabakaya ekleyin  .

tencerede mandalina

Genç bitkiler 10 ila 15 cm yüksekliğe ulaştığında ve kök sistemleri iyi geliştiğinde, onları daha büyük bir tencereye koyun. Her 2 veya 3 yılda bir saksı değişimi de gereklidir. İyi drenaj sağlamak için yeni kabın dibine kil çakılları koyun   ve kum, kompost ve bahçe toprağından oluşan bir alt tabaka kullanın.

Ardından, çiçekler ortaya çıkar çıkmaz ağacınızı budayın. Bunu yapmak için  , çalılarınızı karıştırmamak için dalları ve ince dalları kesin.  Böylece mandalina ağacınızın meyveleri daha fazla ışığa erişebilecek.

Ayrıca meyve ağacınızı, onu tahrip eden hastalık ve zararlılardan koruyun.  Bir örnek, ağaçtan özsuyu emen ve bal özü adı verilen yapışkan bir meyve suyu üreten ölçek böcekleridir .    İkincisi  ,  kriptogamik bir hastalık olan isli küften sorumlu karıncaları ve mantarları çeker . Yaprak bitleri veya beyaz sinekler gibi diğer zararlılar ağacınıza saldırabilir.

Ayrıca çalınızı toprağa nakletmek istiyorsanız en az 30 cm yüksekliğe gelene kadar bekleyin. Böylece mandalina ağacınızın özellikle bu meyve ağacı soğuktan korktuğu için dış mekan yetiştiriciliği için yeterince sağlam olduğundan emin olacaksınız  .  Nitekim açık havada yetişen saksı mandalina ağaçlarınız varsa, bahçede korunaklı bir yerde muhafaza etmeniz tavsiye edilir. Kışın, kışlık duvakı tencerenin kenarının altına takabilirsiniz.

Sadece birkaç tohum sayesinde evinizde mandalina yetiştirebilir, evinize güzel   kokular katabilir   ve sınırsız organik mandalina hasat edebilirsiniz!