Terlikler ve terlikler hoş olmayan bir küf veya ter kokusu yayabilir. Mevsim ne olursa olsun, bu ev ayakkabısı mikropları ve bakterileri toplayabilir. Ondan nasıl kurtulacağınızı öğrenin. Kesin olan bir şey var: Bu günlük ipuçları olmadan yapamazsınız!

terlik

Terlik ve terliklerin kötü kokusu nasıl giderilir?

Misafirleriniz sizi ziyarete geliyorsa ve onlara verecek temiz terlikleriniz yoksa çözümler var! Çözümler,  terliklerinizi  çamaşır makinesine koymadan   kötü kokuları gidermenize yardımcı olur.

İlk ipucu, terliklerinizin içine koymak için araba hava spreyi torbaları kullanmaktır. Terliklerinizi havalandırmanız da önemlidir, ideal olarak geceleri balkonda, terasta veya bahçede tutmalısınız.

Ayrıca içine kabartma tozu ve 10 damla limon veya kekik esansiyel yağı, güçlü antibakteriyeller ekleyeceğiniz fermuarlı bir bez çanta da alabilirsiniz. Kabartma tozu, kötü kokulardan kurtulmak için müthiş bir bileşendir.

talk

Talk, uçucu yağlar veya narenciye kabukları kullanın

Elinizde bu malzemeler yoksa, portakal veya limon kabuğu rendesi kullanarak aynı numarayı deneyebilirsiniz. Narenciye kötü kokuları etkisiz hale getirmede güçlüdür.

Temiz terlik almanın bir başka harika yolu da terliklerinizin içine siyah çay poşetleri koymaktır. Efektin işe yaraması için en az bir gün bekleyin ve hoş olmayan kokunun sihir gibi yok olacağını göreceksiniz.

Büyükannenin bir başka hilesi de, içine narenciye kabuğu rendesi koyacağınız bir çorabın içine biraz iri tuz eklemektir. Bağlayın ve terliklerin içine koyun ve gece boyunca balkonda bırakın. Bu aksesuarlar kuru ve kokulu olacak!

Lavanta yağı da kötü kokuları nötralize etmede etkilidir. Terliklerinizin içine birkaç damla döker ve gece boyunca balkonda bırakırsanız, hafif ve zarif bir koku alırlar. Özellikle aşırı  terliyorsanız talk pudrası da kullanabilirsiniz . 

kötü koku ayakkabıları

Ayakkabılardan gelen kötü kokular nasıl giderilir?

Tıpkı terliklerde olduğu gibi,  ayakkabılardan gelen kötü kokulardan hızlıca kurtulmanın püf noktaları var  :

kabartma tozu ile

Kabartma tozu lekeleri, kokuları ve nemi emebilir. Böylece ayakkabınızdaki kötü kokudan kurtulmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Bu tozu her ayakkabının iç tabanına serpin. Bir gecede bırakın ve ertesi sabah ayakkabılarınız yeni gibi olacak!

talk ile

Kabartma tozu gibi talk da nemi emebilir ve ayakkabıdaki hoş olmayan kokuları giderebilir.

İki seçenek vardır: Ayakkabılarınıza talk pudrası serpip gece boyunca etki etmesini bekleyebilir veya terlemeyi önlemek için ayakkabılarınızı giymeden önce tabanlarınıza uygulayabilirsiniz.

ev