Bu yazımızda yastıklardan ter lekelerinin kimyasallara başvurmadan kalıcı olarak nasıl çıkarılacağını anlatacağız.

kaşık soda

Yastıklardaki ter lekeleri, özellikle yaz aylarında, kafa derimizden gelen ter yastığa emilerek kurtulması zor olan rahatsız edici çizgilere neden olduğundan, yaygın bir durumdur.

ter lekesi nasıl çıkar

Yastıklarınızda kaç kez onları eski ve çok temiz olmayan sarı lekeler fark ettiniz? Aşağıda sadece doğal ve ev yapımı ilaçlar kullanarak yastıklardan ter lekelerini nasıl çıkaracağınızı göreceğiz.

– Limon suyu – Limon suyu , beyazlatıcı ve yağ çözücü özelliğinden dolayı yastık kılıflarındaki ter lekelerini çıkarmak için kullanılabilir .

Yastıklarda ter lekeleri

Kullanmak için, 5 limonun suyunu bir kova kaynar suya dökün ve yastık kılıfını tamamen suyla kaplayacak şekilde solüsyona batırın. Yaklaşık 3 saat veya bir gece bekletin, ardından durulayın ve normal şekilde yıkayın. Limon, doğal özellikleri ve hoş kokusu sayesinde mükemmel bir temizlik müttefikidir.

Yastık kılıfındaki sarı leke belirgin ise ön işlem uygulanabilir. Leke üzerine kabartma tozu dökebilir ve birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Bundan sonra, nazikçe fırçalamaya devam edebilirsiniz.

 – Beyaz sirke – Yastıklardaki ter lekelerini doğal yoldan çıkarmak için önerdiğimiz ilk yöntem yağ giderme, beyazlatma ve temizleme özellikleriyle bilinen beyaz sirkeyi kullanmaktır.

Çare hazırlanması, yarım bardak sirke ve yarım bardak suyun karıştırılması ve çözeltinin bir sprey şişesine dökülmesinden oluşur. Daha sonra doğrudan ter lekesinin üzerine püskürtün ve bol soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık bir saat bekletin.

Daha da etkili bir sonuç için yastığı su, sirke ve yarım çay bardağı tuz karışımında yaklaşık 30 dakika bekletip ardından normal yıkamaya geçebilirsiniz.

– Sitrik asit – Sirkeye benzer başka bir ekolojik ilaç , kireç önleyici ve temizleyici özellikleriyle bilinen narenciye meyvelerinden elde edilen bir bileşik olan sitrik asittir. Özellikle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin temizliğinde kullanışlıdır.

Yastıklardan ter lekelerini çıkarmak için bu çareyi kullanmak için, 150 gram sitrik asidi bir leğende bir litre suda eritmeniz ve yastık kılıfını solüsyona batırmanız gerekir . Birkaç saat bekletin, ardından temiz, lekesiz bir yastık elde etmek için iyice durulayın.

– Kabartma tozu – Yastıklardan ter lekelerini çıkarmak için ev ilaçları arasında, mutfakta beyazlatma ve yağ giderme özellikleriyle bilinen yaygın bir bileşen olan kabartma tozu es geçemezsiniz . Bu ürün özellikle çamaşırların beyaz ve parlak olmasında etkilidir .

Sodyum bikarbonat

Yastıklardan ter lekelerini çıkarmak için kabartma tozu kullanmak için , normal yıkamaya geçmeden önce onları soğuk su ve iki yemek kaşığı karbonat içeren bir leğende ıslatıp bir süre etki etmelerini sağlayabilirsiniz.

Ter lekesi özellikle inatçı ise 5 yemek kaşığı karbonatı yarım bardak suyla karıştırıp solüsyonu doğrudan lekeye uygulayabilirsiniz . Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra, mükemmel sonuçlar için yastığı durulayıp soğuk suda yıkayabilirsiniz.

Bununla birlikte, kabartma tozu biraz aşındırıcı olabileceğinden ve kumaşa zarar verebileceğinden lekeyi çok sert ovalamamak önemlidir .

DIY beyazlatıcı

Son olarak, yastık kılıflarınızdaki inatçı ter lekelerinden kurtulabilecek son bir kendin yap çözümünü inceleyeceğiz. Bu durumda, daha büyük bir etki elde etmek için çeşitli bileşenlerin özelliklerini birleştiriyoruz. Nasıl yapılacağını birlikte öğrenelim. İhtiyacın olacak:

Hidrojen peroksit
 
  • 3 yemek kaşığı karbonat,
  • qb hidrojen peroksit,
  • 3 yemek kaşığı tuz.

Yastık kılıflarından inatçı ter lekelerini çıkarmak için farklı özelliklerdeki malzemeler birleştirilebilir. İlk olarak, tuzu ve kabartma tozunu birlikte karıştırmanız ve ardından bir macun oluşturana kadar hidrojen peroksiti yavaşça eklemeniz gerekir.

Ardından, eski bir diş fırçası kullanarak macunu lekeye uygulayın ve bir süre bekletin. Son olarak, yastık kılıfını durulayın. Ancak, bu macunu soldurabileceği için renkli yastıklarda kullanmaktan kaçının.   Minderler temiz ve yeni gibi beyaz olacaktır .

ev