Yaz aylarında kullanımı vazgeçilmez hale gelen klima, günlük olarak gerçek bir rahatlık ve zindelik duygusu yayar. Bununla birlikte, sağlık üzerindeki ve aynı zamanda enerji tüketimi üzerindeki etkisini sınırlamak için kullanımı sorumlu olmalıdır. Güvenli bir şekilde keyfini çıkarmak için benimsemek için doğru ayarı keşfedin.

Çoğu zaman, klima, çeşitli faydalı programlar ve ayarlar hakkında gerçek bir bilgi olmadan bir evde çalıştırılır. Bununla birlikte, teknolojinin evrimi, her hanenin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan işlevlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunların arasında her zaman doğru şekilde etkinleştirilmeyen bir işlev vardır.

Yaz aylarında klimayı açarken benimsenmesi gereken doğru ayar nedir?

Evde klimayı açarken her zaman kullanılmayan bir fonksiyon vardır. Bu, korunabilecek solunum problemlerinden bahsetmemek için evde birçok problemin ortaya çıkmasını önler.

– Klimanızı doğru sıcaklığa ayarlayın

düşük klima sıcaklığı

Sıcak havalarda, evi daha hızlı soğutmak için klimayı en düşük sıcaklıkta çalıştırma eğilimindeyiz. Ancak bu, soğuk olmasının yanı sıra sadece elektrik faturasını artırır. Bu nedenle, düşük bir sıcaklığı hedeflemek yerine,  25  °C ile 26°C arasında bir  sıcaklık seçin ve iç ve dış sıcaklık arasında her zaman 5°C’lik bir boşluk bırakın.  Bu ayar, termal şoka neden olma riskini sınırlamanın yanı sıra,  elektrik faturanızdan tasarruf etmenizi sağlar . Önleme ve sağlığı geliştirme konusunda uzmanlaşmış MGC önleme sitesinde belirtildiği gibi, sıcaklığın 1°C düşürülmesiyle elektrik faturasının %20 ila %25 oranında arttığı belirtilmelidir.

Sıcaklığınızı doğru şekilde ayarlamak için evin içine ve dışına koyacağınız termometreleri getirin.

Uyarı: Klimanın bazı zararlı etkilerini sınırlamak için serin bir odaya girmeden önce üzerinizi iyice örtmeniz ve soğuk hava kaynağının yakınında oturmamanız önerilir.

Doğru sıcaklığın ayarlanması

Klimanın optimum ve sağlıklı kullanımı için diğer ipuçları

Anlayacağınız gibi , yüksek ısı dönemlerinde  klimayı etkinleştirmek,  doğru sıcaklık ayarları hakkında derinlemesine bilgi gerektirir. Birçok avantajından yararlanmak için diğer faydalı hareketler günlük olarak benimsenmelidir. İşte bazı örnekler.

– Klimayı tüm gün açık tutmayın

Birçok kişi günün sonunda ideal sıcaklığı bulmak için klimayı her zaman açık tutmayı tercih eder. Ancak, bu önemli bir maliyet oluşturabilir ve enerji faturanızı önemli ölçüde etkileyebilir. Ayrıca klima havayı kurutur, bu da sağlığınız için iyi değildir. Yapılacak en iyi şey, örneğin bağlı bir termostat alarak klimayı programlama altında çalıştırmaktır. Bu, klimayı uzaktan kontrol etmeyi ve çalışmasını gün içinde planlamayı mümkün kılar.

– Klimayı kullanırken kapıları ve pencereleri kapatın

Açık pencere

Bu, klima açıkken genellikle unutulan bir jesttir.  Açık kapılar ve pencereler, sıcak hava odaya girebileceği ve odadan soğuk hava çıkabileceği için ünitenin daha fazla çalışmasına neden olur . Bunu yaparak evin sıcaklığını etkin bir şekilde kontrol edebilirsiniz.  Ancak özellikle geceleri üst ve alt kat pencereleri açarak doğal cereyanlar  oluşturarak tasarruf etmek her zaman mümkündür  . Bu sayede klima kullanmanıza gerek kalmadan eviniz serin kalacaktır.

 Klimanın evde kullanımı, klimayı doğru sıcaklığa ayarlayarak değil, aynı zamanda günlük olarak doğru hareketleri benimseyerek yapılmalıdır. Sağlıklı bir kullanım ve daha düşük maliyet için yılda en az bir kez filtreyi temizleyerek cihazın bakımını düzenli olarak yaptırmayı unutmayınız.

ev