Temizlik genellikle zamanımızı ve enerjimizi alan bir angarya olarak görülür. Ancak bazı şaşırtıcı hileler, paradan tasarruf ederken bu görevi kolaylaştırır. En sıra dışı temizlik ipuçlarından biri diş macunudur. Bu temizlik ürünü kiri, tozu ve hoş olmayan kokuları giderir. Zemini temizlemek ve hem temiz hem de parlak hale getirmek için bu inanılmaz ürüne dikkat edin.

İyi bir nefes almak, dişlerimizi beyazlatmak ve temizlemek için diş fırçası üzerinde düzenli olarak kullanılır, ancak çoğu diş macunu olan bu temizleme ürününün birçok olası kullanımının farkında değildir. Süpermarketlerden satın alınan veya evde doğal ürünlerle yapılan diş macunu    evlerimizin olmazsa olmazıdır. Ekonomiktir, bu ürün birçok temizlik ürününün yerini alabilir. Temiz yüzeylere sahip olmak ve zemini doğal olarak yıkamak için diş macunu kullanabilirsiniz.

Diş macunu, temiz ve parlak bir zemin için temizlik ürünü

Çoğu zaman kir ve bakteri ile karşı karşıya kalan zeminin düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Neyse ki, zemini parlatmak ve inatçı izlerden kurtulmak için ipuçları var.

hile parlatıcı zemin

İstenmeyen kir ve lekeleri döşemenize zarar vermeden çıkarmak için bu numara müthiş. Aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • 2 su bardağı ılık su
 • 100 mililitre beyaz sirke
 • 2 yemek kaşığı diş macunu
 • 2 yemek kaşığı sıvı Marsilya sabunu

Bir leğene ılık su dökün, ardından sıvı Marsilya sabununu ekleyin. Her şeyi karıştırın, ardından diş macunu ve beyaz sirkeyi ekleyin. Homojen bir karışım elde edene kadar malzemeleri tekrar karıştırın. Bir paspas kullanarak, zemini dezenfekte etmek ve parlamasını sağlamak için bu ürünle yıkayın. Sonuç kesinlikle sizi şaşırtacak!

Fayans derzleri de diş macunu ile makyaj yapacak. Bunu yapmak için, derzlere diş macunu sürün, kiri çıkarmak ve derzleri temiz, beyaz ve parlak hale getirmek için bir fırça ile ovalamadan önce birkaç dakika etki etmesini bekleyin.

fayans temizleme

Diş macununun farklı olası kullanımları nelerdir?

Diş macunu, birkaç günlük iş için kullanabileceğiniz doğal ve ekolojik ipuçlarından biridir:

 1. Ellerdeki kötü kokuları yok edin

kötü koku eller

Mutfakta bir yemek hazırladıktan sonra ellerinizde kalan soğan ve sarımsak kokusunu alabilirsiniz. Diş macununun bu kokuları ellerinizden çıkarmanıza ve dezenfekte etmenize yardımcı olabileceğini bilin. Kötü kokulardan kurtulmak için bir kat diş macunu ve sabunla yıkamanız yeterlidir.

 1. Pencereleri ve ekranları silin

temiz pencereler

Diş macunu temizlik ürünlerinizin yerini alabilir ve cam yüzeylerin parlamasını sağlayabilir. Etkilenen yüzeylere biraz diş macunu sürün ve ardından nemli bir bezle silin. Ardından, pencerelerinizi kurutmak için gazete veya pamuklu bir havlu kullanın.

 1. Temiz spor ayakkabı tabanı

temiz tabanlı spor ayakkabı

Beyazlatıcı etkisi sayesinde diş macunu, tabanlarınızı yeni gibi temizleyebilir. Bunu yapmak için, kullanılmış bir diş fırçası ve biraz diş macunu ile fırçalayın ve ardından nemli bir bezle silin.

 1. Giysilerdeki lekeleri çıkarın

temiz giysi lekeleri

Giysilerdeki kan lekesini veya mürekkep lekesini    çıkarmak  için parmaklarınızla kumaşın üzerine diş macunu sürün ve ürünün 15 dakika etki etmesini bekleyin. Ardından, giysinizi çamaşır makinesine koymadan önce mikrofiber bir bezle hafifçe ovalayın.

 1. Polonyalı gümüş eşyalar

cila gümüş eşyalar

Gümüş nesnelerin parlamasını sağlamak için tüm yüzeye diş macunu sürün ve ardından yumuşak bir bezle ovalayın. Ardından ılık su ile durulayın ve kuru bir bezle gümüş eşyalarınızı kurutun ve eski ihtişamına kavuşturun.

 1. Banyoyu temizle

temiz banyo

Banyo bataryalarınızdaki kireç ve kireci temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bez kullanarak, etkilenen yüzeylere diş macunu sürün ve hafifçe ovalayın. Ürünü ılık suyla durulamadan önce 1 saat bekletin.

 1. Buzdolabının contalarını parlatın

Buzdolabınızdaki contalar sararıyor veya kirleniyorsa  diş  macunu ile inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için eklemlerinizi biraz su ile ıslatın ve ardından diş macunu sürün. Macun sertleştiğinde, fırçalamak için bir diş fırçası kullanın ve ardından temiz suyla durulayın.

Anladınız: diş macunu, birçok temizlik ürününün yerini alabilecek çok amaçlı bir üründür. Paradan tasarruf etmelerine ve zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olmak için bu ipuçlarını arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.

ev