Siyah kabuklu muzlar, lezzetli tariflerden yaşlanma karşıtı kremlere kadar çeşitli şekillerde kullanılabilir. Nasıl yapıldığını görelim.

Muz, dünyanın en besleyici ve tüketilen meyveleri arasındadır . Neredeyse tüm yıl boyunca bulunabilirler ve birçok faydaları vardır: vitamin açısından zengindirler , stres durumunda yardımcı olurlar ve konsantrasyonu artırırlar . Tek bir kusurları var: kararıyorlar . Bunun nedeni, hasat edildikten sonra bile muzların olgunlaşmaya devam etmesidir . Ama siyaha döndüklerinde bile onları atmak zorunda değilsiniz : onları birçok şekilde kullanabilirsiniz . Görürüz.

tatlıların hazırlanması

Kahverengi kabuğu en güzel görüneni olmasa da olgun muzların tadı en tatlı olan ve hazmı en kolay olan muz olduğu unutulmamalıdır . Ve sonra, özellikle olgun muzların kullanılmasını gerektiren birkaç tarif var . Hepsinden biri, muzlu kreplerinki . Bunları hazırlamak için iki adet olgun ve yumuşak muz , 3 yemek kaşığı kepekli un , iki yumurta , bir kaşık sıvı yağ , kabartma tozu ve bala ihtiyacınız olacak .

Bu tarif, bizi olgun muzları çöpe atmaya zorlamadığı için değil , tüm aileye uygun , doyurucu bir kahvaltı hazırlamamızı sağladığı için tasarruf sağlıyor . Kahvaltıda veya atıştırmalık olarak içmek için lezzetli bir alternatif tercih ederseniz , iyi bir milkshake hazırlamak için olgun muzları kullanabiliriz .

Olgun muz

Bu çözüm özellikle küçükler için , özellikle de meyveyi pek sevmeyenler için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak için idealdir . O halde milkshake , buz ilavesiyle yaz için serinletici bir içeceğe dönüşebilir .

Yüz maskeleri

Olgunlaşmış muzları yemenin yanı sıra çeşitli faydaları olan yüz maskeleri hazırlamak için de kullanabiliriz Bunu yapmak için bir muzu bir çay kaşığı ile ezin ve biraz bal ekleyin . Bileşiği karıştırarak yaşlanma karşıtı maske olarak uygulanacak bir krem ​​elde edeceğiz .

Muzların kararması nasıl önlenir

Muzların çok çabuk kahverengileşmesini önlemek için , onları çok önceden seçmek önemlidir . Muz alırken henüz olgunlaşmamış , kabuğu sarı , ucu yeşil olanların seçilmesi tavsiye edilir . Bundan sonra, onları nasıl saklayacağımızı bilmemiz gerekiyor .

En etkili yöntem oda sıcaklığında olandır . Muzlar her türlü ısı kaynağından uzak bir yere yerleştirilmeli ve güneş ışığından korunmalıdır .

Olgun muz

Ekstra bir önlem de muzları elmaların yanına koymaya özen göstermektir: bu, muzların daha hızlı olgunlaşmasını sağlar . Bunu önlemek için elmaların sapları plastik sargı veya alüminyum folyo ile kaplanabilir . Aslında sap , muzun olgunlaşmasını sağlayan bir madde olan etilenin salınmasından sorumludur .

buzdolabında saklama

Kural olarak, muzları düşük sıcaklıkta , yani buzdolabında saklamaktan kaçınmalısınız Ancak bazı özel durumlarda bu seçenek geçerlidir . Aslında söz konusu muzlar olgunlaşmışsa veya kabuğunda karakteristik kahverengi lekeler varsa, buzdolabında saklanabilir .

Buzdolabının düşük sıcaklığı aslında meyve olgunlaşma sürecini engelleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle henüz olgunlaşmamış ve yeşil olan muzları buzdolabına koymaktan kaçınmalısınız . Öte yandan, aksi takdirde atılacak olan zaten olgunlaşmış bir meyve söz konusuysa , buzdolabının çözümü yararlıdır .

Olgun muz

Ya soyulmuş ya da ikiye bölünmüş muzlarsa ? Ayrıca bu durumda, buzdolabında saklanmaları en iyi hallerinde, ancak en fazla 24 saat saklanmalarını sağlayacaktır .

Muzların kararmasını engelleyen numara

Çok olgun muzları çöpe atma , yemek ve para israfı riskine girmeden nasıl kullanabileceğinizi ve onları nasıl daha uzun süre saklayabileceğinizi gördük. Soyulmuş muzların kararmaması için küçük bir numara ile bitiriyoruz .

Kesildikten sonra üzerlerine biraz limon suyu dökebiliriz . Bu küçük numara kararmamalarını sağlayacaktır çünkü C vitamini oksijenin neden olduğu  oksidasyon sürecini yavaşlatır.

ev