Kahve telvelerinizi atmayın, tekrar kullanılabilirler ve büyük bir sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilirler. İşte önerilerimiz.

Buzdolabındaki kahve telvesi

Biz İtalyanlar kahveyi diğer pek az şey gibi severiz. Hem moka hem de espresso makinelerini kullanarak her gün çok sayıda fincan hazırlıyoruz. Sonuç olarak her gün çöpe attığımız pek çok filtre kahve kalıntısı oluyor ve farkında olmadan bize çok faydalı olabilecek bir şeyi atıyoruz.

Aslında kahve telvesi belirli bir şekilde yeniden kullanılabilir ve bu bize çok yardımcı olabilir. Onları buzdolabına attığınızda her şey değişecek.

Buzdolabındaki kahve telvesi: faydaları

Buzdolabının kapısını periyodik olarak açtığınızda hoş olmayan bir koku duyarsınız . Bu kadar çok çeşitte yiyeceğin bulunduğu bir cihaz için bu çok normal bir sonuçtur. Yiyeceklerimiz bozulabilir veya soğan gibi bazı malzemelerin güçlü kokuları buzdolabının içindeki tüm havayı koşullandırabilir.

Kahve Alanları

Bu sorunla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken kötü kokunun kaynağını aramaktır . Sebebini bulduğunuzda, bu bozulmuş gıdayı ortadan kaldırmak için gerekli adımları atın. Ayrıca derin bir temizliğe geçin (hijyenik nedenlerden dolayı periyodik olarak yapılması gerekir) ve ardından bu küçük tavsiyemize uyun.

Size verdiğimiz tavsiyeler %100 işe yarıyor, takip edilmesi çok basit ve aynı zamanda ekolojik. Öğütülmüş kahvenizden arta kalanları atmak yerine bir peçeteye koyun ve buzdolabınızdaki herhangi bir rafa koyun. Aslında kahve telvesinin bazı yiyeceklerin yaydığı kötü kokuları emip etkisiz hale getirebildiğini öğrendiğinizde şaşıracaksınız . Bazen atılması gereken yalnızca bozulmuş yiyecekler değil, aynı zamanda hoş kokmayan yiyecekler de olabilir. Odanın her yerinde kötü kokulara neden olabilecek bu rahatsız edici duruma katlanmak yerine kahve telvesi kullanın.

Buzdolabı

Buzdolabınızı uzun süre temiz tutmanın ipuçları

Buzdolabının periyodik temizliği herkes için bir alışkanlık olmalıdır: yediğimiz gıdaları saklayan cihazın dezenfekte edilmesi temel önemde olmalıdır. Kusursuz temizlik sağlamanız ve yiyeceklerimize zarar vermemeniz için size vereceğimiz tavsiyeler aşağıdaki gibidir.

Öncelikle kimyasal madde kullanımından kaçının ve yanlışlıkla az miktarda dahi olsa sağlığımıza zarar vermeyecek maddeleri tercih edin. Bu durumda müthiş bir müttefik sodyum bikarbonattır . Su ve sirke ile seyreltin, bu karışıma batırılmış bir bez kullanarak duvarları, rafları ve çekmeceleri silin. Her şey yeniden parlayacak, kokular ve lekeler kaybolacak ve zararlı maddeleri soluma ve yutma riskiniz olmayacak.

ev