Press ESC to close

Kahve telvesi neden orkidelerin üzerine dökülmeli? Bilmediğiniz 3 Fayda

Orkideler yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Çeşitli ve renkli olan bu tropik çiçeklerin iç mekanlarda yetiştirilmesi kolaydır ancak bakıma ihtiyaçları vardır. Bunun için onları gübrelemek ve çiçeklenmelerini desteklemek için doğal gübreler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, orkideleri kahve telvesinden yapılan bir solüsyonla sulamanın değerini keşfedin.

Orkideleri neden kahve telvesi solüsyonuyla sulamalısınız?

orkideler

Bitkileri gübrelemek önemlidir. Bu onları besler  ve uygun büyümeleri için gerekli unsurları sağlar.  Bitkiler sadece büyüme dönemlerinde gübrelenmelidir. Kışın, tüm gübrelemenin durdurulması tavsiye edilir   ve iyi bir nedenden dolayı bitkiler uyku moduna geçer ve bu dönemde onları gübrelemek,  zayıf ve zayıf büyümeyi teşvik  edebilir ve bitkileri hastalıklara ve haşerelerin, parazitlerin saldırılarına karşı duyarlı hale getirebilir.

 İç mekanda güzel orkideler yetiştiriyorsanız,  onları kahve telvesi ile gübrelemeyi düşünün.  İkincisi, iç mekan bitkileri tarafından çok beğenilen bir gübredir.  Gerçekten de, bitkilerin hızla özümsediği potasyum ve magnezyumun yanı sıra, bitkilerin uzun vadede özümsediği azot ve fosfor sağlar  . Bu girdiler bitki büyümesini hızlandırır ve onları hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Ancak bitkilerin çiçeklenmesine zarar vermemek için fazla kahve telvesi kullanmamaya özen gösterilmelidir.

bitkiler için kahve telvesi

Bununla birlikte, kahve telvesi orkideler için çok faydalıdır  çünkü bu çiçekli bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri içerirler.  Nitekim fosfor, orkidelerin fotosentezini teşvik eder, nitrojen onların hücre yenilenmesini uyarır  ve bol çiçeklenmeyi mümkün kılar.  Potasyum gelince, bu bitkinin iyi büyümesini teşvik eder.

Orkideler için kahve telvesine dayalı bir gübre nasıl hazırlanır?

Orkidelerinizi gübrelemek için kahve telvesinden sıvı gübre hazırlayabilirsiniz  .  Bunu yapmak için, kahve makinenizden topladığınız bu kahve kalıntısını bir kapta iki litre suyla karıştırmanız yeterlidir. Karıştırın  ve karışımı serin bir yerde 24 ila 48 saat bekletin.  Ardından solüsyonu süzün ve orkideleri sulamak için kullanın.

Bu bitkilerin tomurcukların göründüğü ilkbaharda 21 günde bir gübrelenmesinin tavsiye edildiğini unutmayın. Yaz aylarında orkidelerin 7 günde bir gübreye ihtiyacı vardır. Ancak orkidelerin bitkisel dinlenme dönemleri olduğu için kışın gübrelenmemesi önemlidir  .

Çiçekli bitkinizi bu sıvı gübre ile sulamanın yanı sıra, ¼ kahve telvesini ¾ bahçe toprağı ile karıştırarak orkideleriniz için zengin bir saksı toprağı oluşturabilirsiniz.

Orkideleri gübrelemek için kahve telvesi kullanırken kaçınılması gereken bazı hatalar nelerdir?

 Orkideleriniz için kahve telvesi kullanmadan önce, yaprak biti veya kabuklu böceklerin saldırısına uğramış bitkilerin dibine koymanızın tavsiye edilmediğini unutmayın  . Bu, istilayı daha da kötüleştirebilir.

 

Genç orkideleri döllemek için kahve telvesi kullanılması da önerilmez  .  Bu onların büyümesini yavaşlatabilir. Kahve telvesini orkidelerin etrafına yaymayı seçerseniz,  alt tabakaya eklemeden önce onları kurutmayı unutmayın.  Islak kullanırsanız, küf oluşumunu destekleyebilirsiniz. Daha sonra orkidelerinizi gübrelemek için kullanmak üzere kahve telvelerinin saklanabileceğini unutmayın. Sadece serin bir yerde saklamaya çalışın.

Orkidenizi geliştirmek için yeşil bir başparmağınız olmasına gerek yok. Bu numara ile bitkinize büyümesi için gerekli tüm besinleri sağlayın.