Bu şekilde kahve telvesi kullanıldığında ocakta leke ve kabuklanma olmaz, işte böyle yapılır.

Ocakta kahve telvesi

Ocak , mutfakta en çok kullanılan ve dolayısıyla çok çabuk kirlenen alanlardan biridir . Ocağın tavalarındaki ve ızgarasındaki lekeleri ve kabukları çıkarmak her zaman o kadar kolay değildir . Ancak iyi bir haber var : kabuklanmaları çok kolay bir şekilde yok etmenin doğal ve ucuz bir yöntemi var . Gibi? Kahve telvesi ile .

Ocakta kahve telvesi: güle güle lekeleri

Limon suyuyla karıştırılmış kahve telvesi , mutfak ocağındaki kireç ve lekeleri çıkarmanın etkili bir yöntemidir . Bunun nedeni, kahve ve limon suyunun inatçı kirlerin çözülmesine yardımcı olan aşındırıcı ve asidik özelliklerinin birleşimidir .

Ek olarak, kahve telvesi ocak yüzeyini çizmeyen hafif bir aşındırıcı görevi görürken , limon suyu doğal bir kireç çözücü görevi görür . Bu kendin yap çözümü aynı zamanda ucuzdur ve hazırlaması kolaydır , bu da onu mutfak temizliği  için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

Nasıl yapılır

Kahve telvesi sayesinde kabuklanma ve lekeleri çıkarmak çok basittir. Kahve telvesine birkaç damla limon suyu ekleyin ve karıştırın. Sonunda bir sünger üzerine yayabileceğimiz bir macun elde etmeliyiz . Alternatif olarak, macunu doğal bir sünger görevi görecek olan limon kabuğunun kendisine de uygulayabiliriz .

Ocakta kahve telvesi

Daha sonra süngeri veya limonu ocak üzerine özellikle kabuklu bölgelere sürerek kiri uzaklaştırıyoruz . Kahve telvesi ile yapılan macunu ocağın üzerine yaydıktan sonra birkaç dakika etki etmesini bekleyin . Daha sonra sünger yardımıyla durulayabiliriz . Sonuç, yağı alınmış ve temiz bir ocak olacaktır .  

Yağdan arındırılmış bir ocak için alternatifler 

Kahve telvesine alternatif olarak , mutfak ocağındaki kabuklanmaları gidermek için kabartma tozu kullanabiliriz . Bunu yapmak için, birkaç yemek kaşığı karbonatı yavaşça akıttığınız suyla karıştırın . Bu nedenle prosedür kahve telvesine benzer ve bu durumda da tabaklara ve ızgaralara sürülecek bir macun elde etmeliyiz .

Bu yapıldıktan sonra, macunun kurumasına izin verebilir ve son olarak bir sünger yardımıyla ovalayabiliriz Daha da güçlü bir etki elde etmek için suyu bir kaşık Marsilya sabunu ile değiştirebiliriz . Ancak bu solüsyon önce süngere sürülmeli ve ardından ocak üzerine  sürülmelidir .

Kabuklanmaları yok etmek için kullanabileceğimiz bir başka bileşen de , genellikle yağ sökücü ve temizleme gücü nedeniyle kullanılan ve en inatçı lekeleri bile yok etmeye yarayan sarı sabundur . Parlak bir ocak elde etmek için tek ihtiyacınız olan, bir süngere küçük bir parça sarı sabun sürmek . Bu noktada, süngeri ocağın her yerine sürün ve tüm kalıntılar çıkana kadar durulayın .

Ocakta kahve telvesi

Son olarak, sirke ve limonu birleştirmek de ocağımızın etkili bir şekilde yağdan arındırılmasına yardımcı olacaktır Bu iki bileşenin asiditesi sadece kabuklanmayı ortadan kaldırmakla kalmayacak , aynı zamanda mutfaktaki çeliği de parlatacaktır . Bu sonucu elde etmek için ocağın tabaklarını içine 1 buçuk bardak sirke ve limon suyu dökeceğimiz bir tencereye yerleştirmemiz gerekecek . Ardından sıcak su ekleyin ve her şeyi ıslanmaya bırakın.

Izgaraları yağdan arındırmak için ise sirke ve limonu karıştırıp sprey difüzörlü bir şişeye dökmeniz gerekecek , ardından solüsyonu fırçalanacak ızgaraların üzerine püskürtebiliriz . Etki etmesine izin verin , ovalayın ve durulayın .

ev