İyi bir fincan kahvenin sağlığa birçok faydası vardır, ancak bitkilerinizin büyümesini teşvik etmek ve yaprak zararlılarını uzak tutmak için birden fazla uygulamaya sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Kahve bahçeniz veya sebze bahçeniz için yıldız ürünlerden biridir, faydalarını uzun zamandır bilen bahçıvanlar arasında kullanımı yeni değildir.

Yeniden kullanmak toprağa fayda sağlar ve daha verimli bahçe yapmanıza yardımcı olur.

Kullandığınız kahve telvelerini saklamalı ve kurutmalı, daha sonra kullanmak üzere sarıp saklamalısınız.

Bu adım, mantarların büyümesini ve bitkilerinize zarar vermesini önleyeceği için çok önemlidir. Sağlıklı bir bahçe için kahvenin farklı kullanımlarını burada keşfedelim!

1- Kompost

organik gübre

Kahvenizden  kalan artık   kompostta kullanılabilir, bu da kompostun havalandırılmasına yardımcı olurken ona besin sağlar. Daha önce kullanmış olduğunuz kahve olduğu için başlangıçtaki asitliğini kaybeder.

Bu bileşen nemi korumaya ve drenajı iyileştirmeye yardımcı olur, böylece köklerin büyümesi için daha fazla alan olur. Beklenenin tersi etkiyi önlemek için en fazla %20 oranında toprak ve malçla karıştırmalısınız. Kompostunuzdaki bu yüzde size ekstra nitrojen verecek ve onu zenginleştirecektir.

2- Gübreler

Kahve artıkları mükemmel bir gübreye dönüştürülebilir, yüksek nitrojen yüzdesi çiçeklenmeyi artıracak ve bitkilerinizin meyvelerini iyileştirecektir.

Kahve, bitki büyümesini destekleyen mikroorganizmaların çoğalmasına katkıda bulunur.

Bu amaçla kullanmak isterseniz bir gece suda bekletin ve 24 saat sonra içindekileri sap ve  yaprakların   etrafındaki toprağa dökün .

3- Doğal bir pestisit

Kahve, zemin yapısı bu istenmeyen hayvanların   bitkilerinizi  yemesini engellediği için salyangoz ve sümüklü böcekleri kovmak için kullanılır . Humus üzerinde hareket ettikleri için düzgün, nemli toprağa ihtiyaç duydukları için yürüyemezler.

Bitkinin etrafına ince bir tabaka kahve telvesi dökün ve toprakla hafifçe karıştırın.

4- Solucanlar için yem

kahve telvesi

Solucan dökümleri topraklar ve bitkiler için gereklidir. Zeminleri havalandırıyorlar.

Haftada bir kez uygulanan küçük bir miktar, galerilerini kazarak toprağın havalanmasını sağlayan ve daha iyi su sirkülasyonu sağlayan solucanları besleyebilir. Bununla birlikte, ölçülü olarak kullandığınızdan emin olun: Fazla kullanılan kahve, asiditesi nedeniyle tam tersine onları uzak tutabilir.

5- Malçlama

Geri dönüştürülmüş kahve, malç olarak mükemmeldir, yabani otların tutulmasını önler ve toprağı korur.

Malçlama, toprağı bir organik madde tabakasıyla kaplamayı, böylece toprağı korumayı ve elementlerden yalıtmayı içerir.

Zemine 2 cm kalınlığında bir kahve telvesi tabakası yerleştirin.

Bu malzemeyle geniş alanları daha hızlı kaplayabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz!

6- Fideler için bir substrat

Fidelerinizi dikmeden önce prinayı dikkatlice yıkamalı ve kalıntı bırakmamalı ve küf oluşumunu önlemek için dikkatlice kurutmalısınız. Ardından, toprağınız için fidelerinizin gelişimi için gerekli nemi yakalayacak ve bitkinizin büyümesi için özellikle ilginç olan fosfor, azot ve potasyum ile toprağı zenginleştirecek bir alt tabaka elde edeceksiniz.