Filtrelerinizin, kapsüllerinizin, espresso makinenizin veya süzgeçten geçiricinizin içeriğini kurtarmak iyi bir fikir mi? 10 soruda nokta.

Kahve telvesi yaprak bitlerini uzak tutar: Doğru

Fidanlık görevlisi Laurent Bourgeois şunları söylüyor: “Öncelikle pelin ve adaçayı gibi bu yaratıkları çok çeken açık zemin aromatiklerinde, özellikle aurone veya limon kokulu arquebuse  (Artemisia abrotanum) üzerinde kullanıyoruz . Kovucu bir malç oluşturmak için en az 20 ila 25 cm genişliğinde (bir plakanın çapı) ve 5 mm kalınlığında bitkinin dibindeki yüzeye serpiyoruz. Birkaç ay sürer. Daha sonra yeniliyoruz” dedi.

Kahve telvesi sümüklü böcekler üzerinde etkilidir: Doğru

Tıpkı odun külü gibi, kaymalarını engelleyen tozunun sert dokusu nedeniyle. Çilekleriniz için bir düşünün (bir başka tamamlayıcı çözüm: çam iğneleri!). Ancak hile yanılmaz değildir.  Marc ayrıca karıncaların  yörüngesi  ve havuç sineği, köstebek cırcır böcekleri ve tel kurtlarının saldırıları üzerinde de bir etkiye sahip olacaktır  .

Kahve telvesi evcil hayvanlarımız için zararsızdır: Yanlış

Dört ayaklı arkadaşlarımız için kafein zehirlidir. 8 c değeri. kahve bir kediyi veya küçük bir köpeği zehirlemeye yeterdi. Bu nedenle, arkadaşlarınızla hala dikkatli olmanız gerekir.

Kahve telvesi gübredir: Doğru/Yanlış

Pirina azot, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir. “Toprağı gübrelediği” söylenir. Laurent, “Bitkileri tek başına gübrelemek yeterli değil, ancak ilginç eser elementler sağlıyor” diyor.

Kahve telvesi tuvaletlerdeki kötü kokuları yok eder: Doğru

Çok basit: bir litre ılık suya beş ila altı yemek kaşığı kahve koyun. İyice karıştırın, ardından ürünü tuvalete dökün ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Sonra durulayın!

Bu yöntem , genellikle tuvaletten gelen tüm hoş olmayan kokuları ortadan kaldırır.    Sonuçları korumak için bunu her on ila on iki günde bir yapmak yeterlidir.

Kahve telvesi dünyayı iyileştirir: Doğru

Toprak karışımlarını aydınlatır. Yetiştiricilerinizin ve saksılarınızın kullanıma hazır saksı toprağına marc ekleyerek, art arda sulamalarla sıkıştırılmış yüzeyde sıkı bir kabuk oluşumunu önleyeceksiniz. Marc sayesinde yağmur suyu veya sulama suyu keseklerin kalbine daha derine nüfuz edecektir. Bitkileriniz daha iyi nemlenecek, daha güzel olacak ve kuraklığa daha dayanıklı olacaktır.

Kireçtaşı bitkileri prinayı sever: Yanlış

Kireçtaşı toprak bitkileri prinayı sever. pH’ının 6,2’ye yakın olması, “çok fazla eklerseniz toprağı asitleştirir”, diye açıklıyor zanaatkar kavurucu Christophe Savigny.

bahçe kahve telvesi

Kahve telvesi kompost için iyidir: Doğru

Ah!’de kreşçi Jean-Marc Parra, pirinaları yığının üzerine koyuyor! Lezzet Çiftliği.
Purists ayrıca ekolojik kahverengi kağıt filtreler de yerleştirecek.

kahve telvesi eli yumuşatır

Kahve telvesi elleri yumuşatır: Doğru

Bu doğal eksfoliant, küçük tanecikleri sayesinde kabuklu izleri (toprak, yeşil yapraklar…) ayırmak için cildi nazikçe zımparalamaya izin verir. Kendi sabunlarınızı yapıyorsanız, yağ ve soda karışımına birkaç kaşık eklemeyi düşünün.

İşaret, zeminin donmasını önler: Yanlış

Popüler bir inançtır. Fermantasyon toprağı ısıtmak için yeterli değildir. Ama iyi haber, Christophe Savigny bize şöyle diyor: “Kahve çekirdekleri bir parşömenle çevrilidir: parşömen, kavurma sırasında çekirdeğin etrafında kalırsa kahveye sert bir tat verecek bir tür sebze plasentasıdır. ve neredeyse içilmez. . Bu nedenle parşömen, bir sıcak hava akımı sistemi ile bizimle ortadan kalkar. Onu ayrı bir odaya alıyoruz. Arkadaşlarımız, zeminde bir halı gibi yayılan bu kuraklıkların, dondan korunmak için olduğu kadar toprağın nemini korumak için de çok etkili bir malç oluşturduğunu görüyorlar”.

Ahlak: Soğuğa karşı malçlamak için, bu zarfı  kahve telvesi  kullanmaktan çok daha iyidir .

Tüm kahve telveleri eşittir: Yanlış

Eğer “en iyi kahve her zaman yeni öğütülmüş ve hemen yapılmış olandır” (Christophe bu konuda son noktadır), çünkü “kapsüllerde bile bozulmasını durduramayız”, en iyi marc şüphesiz en iyi kahvedir. köpük yapanlar gibi katkı maddesi içermeyen kaliteli bir kahveden gelir. Sadelik tutkunları için ideal organik.

Fiyat ve geri kazanma süresi sorunu da devreye giriyor: “Bölmelerde 5 gram kahve için 35 euro sentte (minimum) matematiği yapın. Bu size kahvenin kilosu başına en az 70 Euro’ya mal oluyor! Kapsülleri bir kesici ile açma işine gelince, bahçedeki bu değerli yan ürünü geri dönüştürmek istediğinizde eski güzel makinelere veya kağıt filtrelere geri dönmek daha kolay değil mi?

ev