Kahve telvelerini kullanmanın pek çok fikri var ve eğer bir bitki meraklısıysanız, pratikte hiçbir şey harcamadan onları tedavi etmek için mükemmel bir çare buldunuz. Fonları kullanarak, komşularınızın sizi kıskanacağı yemyeşil bitkilere sahip olacaksınız ve çok fazla çaba harcamadan. Sadece bu da değil, kahve telvesinin başka birçok kullanım alanı da var; hadi bunları aşağıda keşfedelim.

bitkilerde kahve

Kapsüllerde bile çok fazla kahve tüketiyor musunuz? Kahve telvelerini atmayın çünkü onları evde birçok yararlı aktivitede kullanabilir ve onlardan çok büyük faydalar elde edebilirsiniz. Kahve kapsülleri kullanıyorsanız telveyi çıkarmak kolaydır ; üst kapağı çıkarmak için makas veya bıçak kullanmanız yeterlidir.

Açıldıktan sonra tek yapmanız gereken altını bir kaba koymaktır ve birkaç dakika içinde iyi bir miktar elde edeceksiniz. Çocukları kahve telvesinin geri dönüştürülmesi etkinliğine de dahil ederek bunun ne kadar önemli olduğunun farkına varmalarını sağlayabilirsiniz .

Bahçede kahve kapsüllerini yeniden kullanın

Kahve telvesi bitkilere çok büyük faydalar sağlar ve ayrıca kapsüllerde bulunanları geri dönüşüm için de kullanabilirsiniz. Bunları saksıya veya sebze bahçesine boşalttığınızda bitkileriniz bereketli bir şekilde büyümek için mükemmel beslenmeye sahip olacaktır. Ayrıca toprağı kompostla birleştirerek daha etkili bir gübre elde edebilirsiniz .

Kahve telvesi , kalsiyum, nitrojen, magnezyum , potasyum ve çok daha fazlası gibi bitki büyümesi için önemli olan mineralleri içerir . Ayrıca bitkilerin doğru şekilde gelişmesini engelleyebilecek solucan, karınca ve salyangoz gibi zararlıları da uzak tutma gücüne sahiptirler.

Tencere ve tavalar mükemmel şekilde kireçten arındırılmış

Ayrıca tencere ve tavaların kirecini çözmek için mükemmeldir , kahve telvesi etkilidir ve çizmez. İki çay kaşığı kahve telvesini alın ve biraz bulaşık sabunu ile karıştırın. Uygulama yapılacak yüzeyleri ıslak bir süngerle fırçalayın.

Elde edilen, hassas aşındırıcı gücüyle kabuklaşmaları ve inatçı kirleri gidermenizi sağlayan bileşik sayesinde sonuç mükemmel olacaktır . Ayrıca paslanmaz çelik ızgaraları ve yangınları temizlemek için de kullanın .

Kötü kokuları gidermek için kahve telvesi

Buzdolabı veya fırında oluşan kötü kokuları yok etmek mi istiyorsunuz? Bir fincan alın ve içine biraz kahve telvesi koyun, buzdolabına veya fırına koyun , kısa sürede kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Aynı yöntemi ayakkabılığınızdaki ve arabanızdaki kokuları gidermek için de kullanabilirsiniz.

Kahve telvelerini geri dönüştürmenin birçok yolu

Kahve telvelerini geri dönüştürmenin çok ilginç ve son derece yararlı birçok başka yolu vardır. İşte bazıları:

  • Boya kumaşları

Kumaşları boyamak için bir tava alın, 1 litre suyu 1 yemek kaşığı iri tuz ve kahve telvesi ile kaynatın, her 100 gram kumaş için oranın 60/80 gr telve olduğunu dikkate alın . 30 dakika kaynatın, ardından kapatın ve karışımı süzün. Kumaşla birlikte tekrar tencereye koyun ve yaklaşık iki saat kaynatın. Kaynattıktan sonra kumaşı akan suda fazla renk akana kadar durulayın ve ardından gölgede kurutun.

  • Şöminenin temizlenmesi

Şömineyi temizlemek ve külü çıkarmak için idealdir; hala nemli olan kahve telvelerini yüzeye dağıtmanız yeterlidir; bunlar aynı zamanda kokuları da emecektir.

  • Karıncaları uzak tutun

Giriş alanlarına biraz kahve serpin, karıncalar uzaklaşacak ve yaklaşmayacaklardır.

  • Yüz maskesi

İki yemek kaşığı kahve telvesini iki kakao ve iki yoğurtla karıştırın ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Dikkatlice karıştırın, yüz cildinizi nemlendirin ve maskeyi uygulayın. 20 dakika bekletin ve sonra durulayın, cilt kadifemsi bir his verecektir.

ev