Doğru şekilde yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 

Kalanchoe çok yaygın bir etlidir: büyümesi kolay bir bitkidir – deneyimsizler için bile uygundur – ve renkli ve kalıcı çiçeklerle karakterizedir.

Bunu yaymak için basit ve spesifik, ancak operasyonun başarısı için temel olan birkaç adım vardır.

Öyleyse nasıl yapılacağını görelim.

  1. Mevsim: Bu bitkiyi en iyi şekilde yaymak için, çok sıcak veya çok sert olmayan, ılıman bir sıcaklık şarttır. Bu nedenle erken ilkbaharda yapılması tavsiye edilir.
  2. Toprak: Kalanchoe kesimleri için, fazla su birikmesini önlemek için gevşek ve drenajlı bir toprak idealdir.
  3. Kesimler: olgun dalları seçin ve temiz ve hassas bir kesim yapın. Çiçekler varsa, ortadan kaldırılmaları gerekir; alt yaprakların yanı sıra. Ayrıca, temiz ve dezenfekte edilmiş makas kullandığınızdan emin olun. Onları yaklaşık 1 cm derinliğinde toprağa yerleştirin.
  4. Su: dalları toprağa yerleştirdikten hemen sonra ıslak, ancak aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Az miktarda su yeterli olacaktır, aksi takdirde dallar kök geliştirmeden önce çürür.
  5. Pozisyon: Tencereyi gölgeli bir alana, gerektiğinde su vermeye devam ederek en az bir hafta boyunca doğrudan ışıktan uzak bir yere yerleştirin.
  6. kökler: 10-15 gün sonra kesimler küçük kökler geliştirmiş olacaktır. Bu noktada onları ayrı ayrı bir tencereye nakledin.