Alüminyum folyo dünyadaki her evde bulunur, yiyecekleri dondurucuda veya buzdolabının içinde saklamanıza olanak tanır, zamanla bozulmasını önler. 

Folyo çatal bıçak takımı

Gerçekte sadece mutfakta faydalı olmakla kalmaz , aynı zamanda çeşitli sorunları çözebilir ve aynı zamanda gümüşün parlatılmasına da yardımcı olabilir .

Gümüş unsurlar evde asla eksik olmaz, güzel görünürler ve onları benzersiz kılan özel bir parlaklığa sahiptirler. Ne yazık ki zamanla bozulur ve kararırlar. Büyükannenin gümüş eşyaları gibi değerli parçalar ya da düşük fiyata satın alınan takılar olsun, kararmalarını önlemek için her zaman onlara özen göstermeye çalışıyoruz.

Gümüş eşyalar zamanla kararır, bu yüzden

Zamanla veya sadece ciltle uzun süreli temas halinde, örneğin deniz kenarına gitmek veya güneşe maruz kalmak gibi çeşitli durumlarda, gümüş eşyalar oksitlenir ve çok rahatsız edici koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olur .

Ancak endişelenmeyin, bir profesyonele başvurmanıza gerek kalmadan gümüş takımlarınızı tekrar yeni kadar iyi hale getirmenizi sağlayacak basit ve ücretsiz çözümler var.

Folyo kullanarak mükemmel gümüşe nasıl sahip olunur?

Mükemmel gümüş eşyalara sahip olmak için yemek yememizi sağlayan çatal bıçak takımlarından başlayarak , folyo kullanmanız yeterlidir. Tedavi edilecek çatal-bıçakları, bir tabaka alüminyum folyoyu , biraz tuzu ve kaynar suyu içine batıracak kadar büyük bir kase alın.

İçine kaynar su döküleceğinden kasenin yeterince sağlam olması iyi bir fikirdir. Kesinlikle daha büyük bir garanti veren sert plastik kaseler veya seramik kaselerin seçilmesi tavsiye edilir .

Folyo tabakası kasenin içini kaplayacak kadar büyük olmalıdır, bu nedenle elinizde bulunan kaseye göre ayarlamanız gerekir.

Çatal bıçak takımının parlamasını sağlama prosedürü

Çatal bıçak takımının parlamasını sağlamak için önce kasenin içini alüminyum folyo ile kaplayın . Parlak kısım üste çıkıyor. Bu noktada çatal bıçakları aralıklı olarak içeriye yerleştirin ve üzerlerini ince tuzla kaplayın. Daha sonra üzerine tuzu kaplayacak şekilde kaynar su dökün, ancak kendinizi yakmamaya her zaman dikkat edin.

Suyun, tuzun ve alüminyumun harekete geçmesi ve oksidasyonu ortadan kaldırması için birkaç saat bekletin . En az 4/5 saatin geçmesi gerekecek. 5 saat geçtikten sonra çatal bıçakları çıkarın ve suyun artık çok sıcak olmadığından emin olun. Daha sonra akan su altında durulayın ve yünlü bir bezle kurulayın. Büyükannenin eski ilacı sayesinde çatal bıçak takımı neredeyse yeni gibi güzel olacak.

Diğer basit ve maliyetsiz çözümler

Bildirilen çare , en etkili çözümlerden birini temsil eden yaşlı bir büyükannenin numarasıdır . Ancak uygulaması aynı derecede basit olan başka birçok yöntemin daha olduğunu bilmelisiniz. Genellikle ihtiyacımız olan şeyler evde bulunur.

Öncelikle hoş kokulu, narin bir Marsilya sabununa ihtiyacınız var . Çatal bıçakları ıslatın, su ve 3 yemek kaşığı sıvı sabun tekrar parlak hale getirmek için yeterlidir. Veya sodyum bikarbonat, narin ve etkilidir. Çatal bıçak takımını bir kaseye koyun, üzerini karbonatla örtün ve üzerine sıcak su dökün. Bütün gece etki etmesini bekleyin, sonra durulayın ve işiniz bitti.

Daha sonra diş macununu yumuşak kıllı bir fırçanın üzerine koyup çatal bıçak takımına nazikçe sürüyorsunuz . Daha sonra durulayın. Çatal bıçak yeterince parlak değilse işlemi tekrarlayın. Binlerce kez faydalı olan beyaz sirke bile gümüşü parlak ve ışıltılı hale getirmeyi başarsa da ortaya çıkan sonuç muhteşemdir. Çatal bıçak takımını sıcak suya batırın ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Gece boyunca etki etmesini bekleyin ve ardından durulayın.

ev