Her zamankinden daha agresif endüstriyel deterjanlarla karşı karşıya kalan tüketici, daha sağlıklı olan ve etkinlik ve güvenlik açısından kendilerini büyük ölçüde kanıtlamış geçmiş yılların ürünlerini daha fazla tercih edecektir. İşte olmazsa olmazlardan 4 tanesi!

Beyaz sirke: ev perisi!

Beyaz, alkol veya kristal olarak adlandırılır, renksizdir ve doğrudan yüksek konsantrasyonlu pancar şekeri alkolünden elde edilir, doğal ve ucuzdur.

Not Etikette sirkenin içerdiği asetik asit yüzdesini (%8, 12 ve %14 arasında) okuyoruz. Ne kadar yüksek olursa, ürün o kadar güçlü olur.

beyaz sirke temiz ev

• KOKU GİDERME

Mükemmel koku gidericidir: mutfakta, boya, küf kokusunu gidermek için… Süpermarkette damıtılmış ve ucuz olarak seçin. Etiketinde “kristal sirke” yazıyorsa aldanmayın, gerçekten de   fiyatının yüksek olması için hiçbir neden olmayan klasik bir sirke . 

• KİREÇ GİDERME

Musluk, klozet ve duş teknelerindeki kireç taşını çözme özelliğine sahiptir.
Sıcak suda seyreltilmiş kahve makineleri ve su ısıtıcılarının kirecini temizlemek için çok etkilidir.
Ekstra ipucu Buzdolabını iyice temizliyor!

Bakterilerin çoğalmasını önlemek için, beyaz sirkeyi sıcak suda seyrelterek (litre suya bir çorba kaşığı oranında) buzdolabını her iki haftada bir iyice ovalamanız tavsiye edilir. Tabletleri temizlemek için temiz bir süngeri ıslatın ve temiz su ile durulayın. Bilmekte  fayda var Çamaşır suyu   ve beyaz sirkeyi karıştırmayın, aksi takdirde solunduğunda çok toksik olabilen klor buharları oluşur.

Artık havlu atmayın!

İşte haftada bir dezenfekte etmek için üç ipucu: Süngeri 1 su dolu tencereye koyun, kaynatın ve iki saat bekletin. İki yemek kaşığı 2 kabartma tozu   ve bir miktar beyaz sirkeyi az miktarda suyla karıştırın, durulamadan önce süngeri bir saat bekletin. Metalik olmayan, nemli bir süngerle maksimum güçte iki 3 dakika mikrodalga fırın!

Kabartma tozu: sihirli toz!

kabartma tozu sihirli toz

Eczanelerde veya süpermarketlerde bulunan bu beyaz toz, tüm evi dezenfekte etmek için idealdir ve çok ucuzdur.

• TEMİZLEME

Ovma kremlerinin yerine, küvetleri, contaları, plastikleri, zeminleri yıkamak için ıslak süngerin üzerine biraz serpin. Ayrıca çatal bıçak takımlarını parlatır ve fırını ve seramik ocakları harika bir şekilde yağdan arındırır.

• KÖTÜ KOKULARLA MÜCADELE

Hoş olmayan kokular olması durumunda buzdolabında veya tuvalette bir fincan kabartma tozu belirtilir. Küllükteki tütün kalıntılarını atmak için de idealdir. Kokan ayakkabıları serpin, gece boyunca bırakın, bir fırça ile ovalayın. Kedinin kumuna veya ıslak köpeğin saçına biraz koyun.

• LEKELERİ ÇIKAR

Kanepenin üzerine kiri serpin ve ovmadan önce birkaç saat etki etmesi için bırakın. Renkleri solmuş bir halıda da aynı şey. Gece boyunca bırakın, vakumlayın.

Ekstra ipucu Mikropları kesme tahtalarından yok edin!

Ahşap veya plastik olsun, ikincisi hızla bir bakteri yuvası haline gelir ve onu temizlemek için bulaşık deterjanı en iyisi değildir. Biraz su ve kabartma tozu ile bir macun hazırlamak en iyisidir, tahtaya uygulayın ve akan su ile durulamadan önce on beş dakika etki etmesini bekleyin.

Bilmekte fayda var Alüminyum nesneleri temizlemek için kullanmayın, aksi takdirde onlara zarar verme riskiniz vardır!

Sabun: siyah veya Marsilya, en eski deterjandır!

Gösterişsizse, aynı zamanda şeytani bir şekilde etkilidir! Birincisinin potasyumlu yağlardan yapıldığını ve ikincisinin birkaç yağın (en iyi ihtimalle “ekstra saf” sözü belirtilir) ve soda karışımı olduğunu bilin. Bir tavsiye Üreticinin alerjenik koruyucular ekleyip eklemediğini görmek için etiketi dikkatlice okuyun.

• ÇAMAŞIR YIKAMAK

Her ikisi de kusursuz çamaşırlar elde etmek için geleneksel deterjanları kolayca tahttan indirir. Bu mucize sabunlardan bir miktar direkt olarak uygulayarak inatçı lekeleri de yok etmek yeterlidir.

• YAĞ GİDERME VE OVAN MUTFAK VE BANYOLAR

Yüzey aktif maddeler bakımından zengindirler, suyla durulamadan önce yağı yakalarlar. Ocak, fırın, davlumbaz, lavabo veya lavabo temizliği için ideal ürünlerdir.

• BAHÇENİN BAKIMI

Siyah sabun, dışarıdaki bitkilerin saplarını ve yapraklarını kolonize eden yaprak bitlerini korkutur. Bitkilere püskürtmeden önce su ile seyreltilmelidir.

Ekstra hile Zemini durulamadan paspaslayın!

Vakumlama iyiyse, zaman zaman karo zeminleri ve duvarları (yağlı, cilalı veya laminat zeminlerde bile) daha iyi sterilize edecek hafif nemli bir paspasla gerçekten temizlemeniz önerilir. Bir kova sıcak suda iki ila üç yemek kaşığı sıvı siyah sabun veya talaşta Marsilya sabunu seyreltin, durulamayın ve işiniz bitti!

Sommières toprağı: süper emici!

İnce uçuk gri veya hardal rengi toz şeklinde pazarlanan bu toz, benzersiz emici özelliklere sahip olan sepiolit adı verilen bir kilden elde edilir.

Ekonomik olmadığı ve çok ekolojik olmadığı için Sommières toprağını püskürtmekten kaçının ve nemden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

• LEKELERİ GİDERİR

Bu madde gerçekten de sofra örtüsündeki şarabın, yerdeki mumun, gömleğin üzerindeki yağın izlerinin sonuna geliyor… süpürmeden otuz dakika önce etki eder. Ayrıca kuru halıların ve ipek gibi hassas tekstillerin temizliği için de çok uygundur.

• KOKULARLA MÜCADELE

Küllüğe veya kedi kumuna yerleştirilmelidir. Ekstra ipucu Çamaşırların kokusunu giderir! Bunu yapmak için, ütüdeki suya Sommières’ten bir tutam toprak ekleyin…

ev