Kavun: kabukları ve tohumlarla kaç şey yapabileceğinizi öğrenin

Yaz aylarında en popüler meyvelerden biri kavundur.

Kavun, serinletici gücü ve tatlılığı nedeniyle sevilir. Bununla birlikte, insanlar genellikle kavun kabuklarını ve tohumlarını atma hatasına düşerler ve bu meyvenin artıklarıyla yapabileceğiniz her şeyi tamamen görmezden gelirler.

Aslında, kavun ile harika bir kaynatma veya lezzetli atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Bunu yapmak çok kolay: sadece ne yapacağınızı bilmek zorundasınız!

Nasıl yapılacağını ve bu meyvenin artıklarıyla yaratabileceğiniz tüm harika şeyleri merak ediyorsanız, okumaya devam etmeniz yeterli.

Kavun: kabukları ve tohumlarla kaç şey yapabileceğinizi öğrenin

Kavun: kabukları ve tohumlarla kaç şey yapabileceğinizi öğrenin

Kavun kabuklarını ve tohumlarını tekrar kullanmak zor değildir. Aslında, doğru fikirlerle tüm lezzetli ve lezzetli şeyleri yaratabilirsiniz.

Aslında, tohumlarla aşağıda yazılı tarifleri yapabilirsiniz.

Örneğin, mükemmel kızarmış kavun tohumları yapabilirsiniz. Tohumları alıp bir kevgir içine koymalı ve ardından su jeti altında iyice temizlemelisiniz. Daha sonra kağıt havluyla kurulayın ve sızma zeytinyağı, kırmızı biber, istediğiniz baharatlar ve ayrıca tuzla birlikte bir kaseye dökün. Her şey karıştırıldıktan sonra, sonucu bir parça parşömen kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine getirin ve tohumları 10 derecede 200 dakika pişirin. Bunları hem atıştırmalık olarak hem de körileri, sandviçleri, çorbaları ve güveçleri zenginleştirmek için yiyebilirsiniz.

Tohumlarla da iyi bir smoothie yapabilirsiniz. Tohumları alın ve bir karıştırıcıya götürün. Yaklaşık 400 ml su ve ayrıca biraz buz küpü ekleyin. Blenderi yüksek konuma getirin ve ardından donmuş çilekleri veya donmuş muzu ekleyin.

Kavun kabukları ile neler yapabilirsiniz?

Bu sayfanın parolası israf değildir.

Aslında, buzlu bir sindirim görevi görebileceğiniz kavun kabukları ile bir likör yapabilirsiniz. Bu tarifi yapmak için, 400 gram kabuğu su jeti altında yıkamanız gerekir. Hazır olduktan sonra parçalara ayırın ve sonucu 500 ml 95° buongusto alkol içeren bir kavanoza aktarın. Ardından kavanozu kapatın ve karanlık bir yerde 10 – 15 gün bekletin. Daha sonra 250 gram şekeri 300 mililitre suda kaynatarak şurubu hazırlayın. Son olarak, her şeyi soğumaya bırakın ve sonucu kavun kabuğunu içeren kavanoza dökün. Daha sonra karışımı 30 gün dinlendirin ve ardından dondurucuda saklamak üzere bir şişe elde etmek için her şeyi süzün.

Bu tariflere ek olarak, kavun kabuklarından kaynatma da hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık 1 litre suyu kaynatın ve ardından iyice yıkadığınız kabukları ekleyin. Kısık ateşte 15 dakika pişirin ve soğumaya bırakın. Sonra her şeyi bir elek ile süzün ve kaynatma işlemini buzdolabına koyun. Nane yaprakları ve buz ekleyerek soğuk içmenizi tavsiye ederim.

Artık en küçük tohumu, hatta bir parça kabuğu bile atmayacaksınız.

Çalışmalarınızda iyi şanslar.

ev