Çok özel bir şey yapmanın kayınvalidenin dilinin sarı yaprakları sorununu çözdüğünü biliyor muydunuz? İşte bu bitkiyi canlandırmak ve yemyeşil büyümesini sağlamak için yapmanız gerekenler!

Sararmış kayınvalide dili yaprakları

Kayınvalidenizin dilinin sarı yaprakları var ve öleceğinden mi korkuyorsunuz? Endişelenmeyin, hala bir çare var ve bitkiyi kötü bir sondan kurtarabilirsiniz. Öyleyse, kayınvalidenin dilinin uzun süre dayanması için ne yapmanız gerektiğini öğrenelim, meraklı ismine rağmen güzel ve dekoratif bir bitki!

Sansevieria veya kayınvalidenin dili

Kayınvalidenin dili olarak bilinen Sansevieria, meraklı adını dillere benzeyen uzun ve kıvrımlı yapraklardan alan güzel ve dekoratif bir bitkidir. Dairede değil, aynı zamanda diğer yerlerde de tutmak için idealdir, yüksek sıcaklıklara dayanır ve soğuğa tahammül etmez.

İyi büyümek için aşırı bakıma ihtiyaç duymaz, sadece mükemmel sonuçlar almanızı sağlayan birkaç küçük püf noktası. Sık sık meydana gelen bir şey sarı yaprakların ortaya çıkmasıdır, nasıl önleneceğini ve ne yapılacağını görelim.

Sarı yaprakları temizle

Yapraklar sarardığında, ana sebep böcekler ve zararlılar tarafından saldırıya uğrayabilir. Başka bir neden, yeterince ışığı emmemeleri veya sadece kirli olmaları olabilir.

Kayınvalidenin dili pencerede vazolar

Bu sorunu çözmek için iyi bir çözüm, su ve Marsilya sabununa dayalı bir karışım hazırlamak ve pamuklu bir ped ıslatarak yaprakları temizlemektir.

Sadece bir adımla herhangi bir zararlıyı gidereceksiniz ve yapraklar tekrar parlayacak çünkü kir bile kaybolacak. Bunu haftada bir kez veya her 15 günde bir yapın.

Bitkiyi çok fazla sulamayın

Yaprakların sararması aşırı sulamaya da bağlı olabilir. Bu, daha sıcak olduğunda ve bitkiye daha fazla su koyarak yardım etmeye çalıştığınızda olabilir, ancak bunun yerine yapmamalısınız. Fazla su olduğunu fark ederseniz, birkaç gün daha fazla koymayın ve toprağın kurumasına izin vermeyin.

Yanılmamak için, toprakta daha fazla nem olmadığında bitkiyi sulayın, aksi takdirde tekrar bekleyin. Ayrıca tabakta kalan suya da dikkat edin, çünkü durgunlaşırsa kökler küflenebilir ve bitki ölebilir.

Rüzgardan uzak tutun

Kayınvalidenin dilini rüzgardan uzak tutmak önemlidir, aksi takdirde  yapraklar sararabilir.  Aslında, bu durumda bitki acı çeker ve sarı yapraklar bir şeylerin yanlış olduğuna dair alarmdır.

Rüzgar veya cereyan bu bitki tarafından kötü bir şekilde tolere edilir ve eğer dışarıya yerleştirilirse, çeken hava olduğunda içeride tutmaya dikkat etmelisiniz. Korunaklı ve güvenli kalmayı tercih eden bu tesis tarafından ani akım girdileri bile kabul edilmemektedir.

Kayınvalidenin dilini saklayın ve dölleyin

Güzel uzun yaprakları olan bir kayınvalide diline sahip olmak için, büyümek için yeterli alana sahip olması gerekir. Köklerin iyi gelişebileceğini ve tencerede genişlemek için yer olduğunu kontrol etmek gerekir. Çok az yer olup olmadığını anlamak önemlidir, çünkü bu bitkiye acı çektirir ve yaprakların sararmasına neden olur.

Saksıya ihtiyaç duyulursa, bu işlemi ilkbaharda yapın ve her iki yılda bir yapın, kayınvalidenin diline her zaman gelişmek için gerekli alana sahip olmak için yol açın. Ek olarak, birçok kişinin etli meyvelerin buna ihtiyacı olmadığını söylemesine rağmen, bitkiyi gübrelemeyi de unutmayın.

Bu hiç de doğru değildir ve Sansevieria durumunda yaprakların sararması yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir.Bu nedenle, gübreyi koyarsanız, bitki yaprakları yeşil ve güzel tutmak için gerekli beslenmeye sahip olacaktır.

İdeal gübre, potasyum, fosfor ve azot bazlı bir karışımdır. Doğal gübreler de mükemmeldir ve kayınvalidenin dilinin bereketli bir şekilde büyümesini sağlamak için gerekli tüm besinleri içeren kahve telvesine dayalı olanları kullanabileceğiniz en iyiler arasındadır!

ev