Piyasadaki sayısız ürüne rağmen evde etkili bir zemin deterjanı hazırlamak mümkün. İşte bunu nasıl yapacağınız.

DIY deterjan

Son yıllarda bilinçli ve ekolojik tüketim düşüncesi giderek ön plana çıkıyor. Ev temizliğinde günlük olarak kullanılan pek çok ürün, büyük miktarda kimyasal madde içerir ve bunlar atıldığında kesinlikle çevre dostu değildir. İşte size evde çevre dostu ve ekonomik bir deterjanın nasıl yapılacağına dair bir öneri.

Ev yapımı deterjan: yağ giderici ve etkili

Zemin kir ve bakterileri en çok çeken yüzeydir. Evde olsun ya da olmasın, ayakkabıyla yürümek, yemek pişirmek ya da sadece rafların tozunu almak, toz ve kirin yerleşmesine ve bir ortamdan diğerine kolaylıkla taşınmasına neden olur.

Ev yapımı bir temizleyici yapın

Piyasada sayısız zemin temizleme deterjanı vardır ve bunlar zeminin türüne, kokusuna, cilasına vb. göre farklılık gösterir. Ancak çok az kişinin bildiği şey, bağımsız olarak etkili, dezenfekte edici ve ekonomik bir zemin temizleyici oluşturmanın mümkün olduğudur.
İhtiyaç duyulan ana malzemeler kesinlikle herkesin evindedir ve karbonat, beyaz sirke ve tabii ki sudur .

Ev yapımı deterjanın bileşenlerinin özellikleri, neden bu kadar etkili?

Ev yapımı bir deterjan en tanınmış ve pahalı sabun markalarıyla nasıl rekabet edebilir? İçeriğindeki maddelerin özellikleri ve nitelikleri sayesinde basittir.

Sodyum bikarbonat, temel özelliklerinin antibakteriyel, antimikrobiyal ve dezenfektan olması nedeniyle mutfakta meyve ve sebzeleri sterilize etmek için sıklıkla kullanılır. Diğer şeylerin yanı sıra bikarbonat, hoş olmayan kokulara karşı mükemmel bir müttefik olduğundan, lekeleri çıkarmak ve giysilerdeki kokuyu gidermek için sıklıkla kullanılır .

Beyaz sirkenin sayısız arındırıcı ve dezenfektan özelliği vardır. Her ne kadar mutfakta çeşni olarak kullanılmak üzere yaratılmış olsa da ev temizliğinde de sıklıkla kullanılmaktadır . Beyaz sirke, kokuları gidermenin yanı sıra kireci ortadan kaldırır, parlatır ve dezenfekte eder, ayrıca kumaşlardan ve bazı yüzeylerden lekeleri çıkarır.

Ev yapımı deterjan yapın

Kendi deterjanınızı hazırlamak hiç de karmaşık değil; ev temizliğinde büyük müttefikiniz olacak bir ürünü kullanmaya başlamak için malzemeleri yeterli miktarda dozlamanız yeterli.

Doğal malzemelerle zeminler nasıl yıkanır?

Başlamak için, oluşturacağınız karışımı sallamanıza izin verecek bir şişeye, hatta plastik bir şişeye ihtiyacınız var . Malzemelerin daha iyi karışması için şişeye 100 ml, tercihen ılık su dökün. Suya orantılı olarak yarım yemek kaşığı beyaz sirke ve bir yemek kaşığı karbonat kullanılır . Temizlenecek geniş alanlarınız varsa dozu ikiye veya üçe katlayabilirsiniz; yani 200 ml su için bir kaşık beyaz sirke ve iki karbonat gerekir.

Daha sonra şişeyi kapatın ve malzemeler tek bir homojen karışım halinde birleşene kadar iyice çalkalayın.
Eğer kokulu bir temizleyici istiyorsanız karıştırırken eklenecek esansiyel yağları tercih edebilirsiniz. Esansiyel yağlar eklemeye karar verirseniz, bileşenlerin oranlarının değiştirilmesine gerek kalmayacaktır. Tavsiye, çok güçlü, hoş olmayan veya kimyasal kokulara sahip olmamak için doğal bileşime sahip bir esansiyel yağ kullanılmasıdır.

Böylece zemini temizlemek için doğal bir deterjan elde etmiş olacaksınız . Karışımın durulanması gerekmez, sadece bir paspas veya sıkılmış bir bezle normal şekilde yere silin ve sonucun tadını çıkarmak için kurumasını bekleyin.

ev