Sarımsak, en sevdiğimiz yemeklere eşsiz ve hafif bir tat veren baharatlardan biridir. Aslında mutfağın bu vazgeçilmez bileşeni özellikle antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleriyle biliniyor. Ancak bu bileşenin evde tekrar eden bir sorunla mücadele etmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Açıklama.

Mayıs ayında havalar ısınır. Aslında ikincisi, periyodik olarak evinizi istila eden bazı parazitlerin ve sürüngenlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Her ne kadar şaşırtıcı görünse de sarımsağın bu durumda büyük faydası olacaktır. Ve bunun iyi bir nedeni var: Ne kadar güçlü olursa olsun kokusu kertenkelelere veya böceklere yardımcı olmuyor.

Tüm uzak durma çabalarına rağmen kertenkeleler ve böcekler çok sayıda ortaya çıkmaya devam ediyorsa sarımsağa yönelebilirsiniz. Oradan verandanıza veya balkonunuza bir veya daha fazla diş sarımsak koyabilirsiniz. Daha çok karanlık, gölgeli köşelere, duvarlardaki açıklıklara ve çatlaklara odaklanın.

Sarımsağı da kullanabilirsiniz ama tamamen farklı bir teknikle. Bunu yapmak için sarımsakları püre haline getirin ve ardından suyla karıştırın. Elde edilen suyu bir sprey şişesine dökün ve kertenkele görünümünü fark ettiğiniz yerlere püskürtün. Yine pencerelerin yakınındaki karanlık alanlara odaklanarak evin balkon ve teras gibi dış mekanlarını vurgulayın. Bunlar bir bakıma bu sürüngenlerin en sevdiği yerlerdir.

Kertenkeleleri Evinizden Uzak Tutmak İçin Daha Fazla İpucu

Kertenkeleleri öldürmek zorunda kalmadan uzak tutmanın başka alternatifleri de var. Bunlar en etkili olanlardır:

1) Kertenkeleleri yok etmek için soğan ve sarımsağı karıştırın.

Sarımsak kokusu zaten kertenkeleleri uzak tutacak kadar güçlüdür ancak soğan kokusuyla birleştiğinde kertenkelelerin duyuları saldırıya uğrar ve otomatik olarak kaçmalarına neden olur. Oradan evin farklı köşelerine birkaç parça soğan ve çiğ sarımsak koymanız yeterli olacaktır.

2) Naftalin kertenkelelerine elveda deyin

İşte kertenkeleleri korkutup geri dönmelerini engellemek için çok etkili bir ürün daha. Aslında bu sürüngenler naftalin kokusundan nefret ederler. Ancak evcil hayvanınız veya bebeğiniz varsa bu ürünü kullanmaktan kaçının.

Alternatif olarak bu topları mutfak dolaplarına, lavabo altına ve raflara da yerleştirebilirsiniz. Yiyeceklerin depolandığı yerlerin yakınına koymamaya dikkat edin.

Bu ipuçlarını takip ederseniz artık evinizde kertenkelelerin varlığından muzdarip olmak zorunda kalmayacaksınız. Bu aynı zamanda sağlığa ve çevreye zararlı kimyasalların kullanımından kaçınmanız anlamına da gelir.