Keskin bıçaklar bir kez satın alındıktan sonra çok tehlikelidir; bunları yıkarken aynı zamanda ciddi şekilde yaralanma ve çok derin kesiklere neden olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

bıçaklar nasıl keskinleştirilir

Zamanla, bıçak kullanımdan sonra aşındığından etkinliklerini yavaş yavaş kaybederler. Çöpe atmadan önce, bıçakları yeni aldığınız kadar keskin hale getirmenizi sağlayacak püf noktaları olduğunu bilmelisiniz.

Öte yandan her şeyde olduğu gibi tüketim çağının geldiği bir dönemde aklımıza ilk gelen her şeyi atıp yeniden almak oluyor. Gerçekte bu yanlıştır, çünkü her şey düzeltilebilir, en iyiye ulaşmak için sadece biraz yaratıcılık ve sabır gerekir .

Bıçak bıçakları zamanla bu şekilde hasar görür

Bıçaklar mutfağın vazgeçilmezidir, onlarsız pek çok yemeği pişiremezsiniz . Ekmek, sebze, et, yeşillik ve meyveyi kesmek için kullanılırlar. Bu, onları her gün, hatta günde birkaç kez hem yemek hazırlamak hem de yemek yerken, dolayısıyla masada kullandığımız anlamına gelir.

Açıkçası bu aşınmaya neden olur ve yıllar hatta aylar geçtikçe , kullanıma bağlı olarak bıçakların bıçağı doğrudan pürüzsüz hale gelir.

Birkaç dakika içinde ve güvenli bir şekilde keskin bıçaklara sahip olmanın evde çözümü

Keskin ve süper keskin bıçakları çok kısa sürede geri almanızı sağlayacak bir çare var. Hepimizin evinde olan tek bir şeyi kullanıyoruz. Bu, mutfak ve kiler çekmecelerinde asla eksik olmayan gümüş kağıttır çünkü onu yalnızca buzdolabında veya derin dondurucuda saklanacak yiyecekleri sarmak için kullanmıyoruz. Ayrıca gümüş eşyaları, altın ve gümüş takıları yıkamak, temizlemek ve cilalamak için ve bazı durumlarda yemek pişirmek için de kullanılır.

Keskin bıçaklar söz konusu olduğunda, küçük ama kalın hale gelinceye kadar birkaç kez katladığınız bir sayfa yeterlidir. Daha sonra bıçakları alın ve birkaç dakika boyunca biraz yukarı ve sonra biraz aşağı hareketler yaparak kağıdın üzerinden geçirin . Yapılacak hareket kesmeye benzer, bu nedenle bıçağın sanki ikiye kesmek istiyormuş gibi sayfa üzerinde ileri geri gitmesi gerekir. Bitirdikten sonra bıçaklar keskin olacak ve her şeyi büyük bir kararlılıkla kesmeye hazır olacak, bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Çay bardağı bu şekilde de kullanışlı oluyor

Sonra alüminyum folyo kullanmayı gerektirmeyen başka bir numara daha var. Bu durumda aslında sadece çay veya süt için bir bardağa ihtiyacınız var.

Masanın üzerine baş aşağı yerleştirilir, çünkü içki içmenin aksine artık bıçağı keskinleştirmek için yalnızca seramik tabana ihtiyaç vardır. Daha sonra bıçağı tekrar tekrar üzerinden geçirirsiniz, hepsi bu. Bıçak birkaç dakika içinde neredeyse yeni gibi olacak, ancak her şeyden önce güvende olacak.

Başka bir bıçak kullanarak bıçağınızı nasıl keskinleştirirsiniz?

Son olarak herkesin uzun zamandır kullandığı klasik çareyi sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda , bıçaklardan başka bir şey kullanmadan, bıçakları birkaç dakika içinde keskinleştirmenize olanak tanıyan geleneksel çözüm anlatılmaktadır .

Bilenmesi gereken uzunlukta bir bıçak alın ve bıçakları birbirine sürtün. Hareket, sapa yakın bölgeden başlayarak yukarıya doğru, yavaş yavaş yukarıya doğru yapılarak bıçağın iyice keskinleştirilmesi sağlanmalıdır.

ev