Kilerinizde bazı böcekler mi buldunuz ve bunları uzak tutmak için ne yapmanız gerektiğini bilmek mi istiyorsunuz? Büyükannenizin eski yöntemini kullanarak bunu yapabilirsiniz. İşte onların hemen kanat çırpmasını sağlayacak ve tekrar ıslanmalarını önleyecek bazı doğal çözümler.

kilerdeki böcekler

Yiyecekleri kirlettiği ve kullanılamaz hale getirdiği için rahatsız edici ve zararlı olan  kilerde sıklıkla bulunan böceklerin mutlaka yok edilmesi gerekmektedir  .

Güveler, kelebekler, larvalar ve çok daha fazlası bazen yiyecek depoladığımız mobilyalara yerleşebilir ve  bakterilerle dolu olduğu için bizi onları atmaya zorlayabilir  .

Mobilyalarda böcek tespit ettiğinizde derhal detaylı temizlik ve dezenfekte işlemi yaparak müdahale etmeli, sağlığınıza zarar vermemek için içinde ne varsa atmalısınız   .

Bu sinir bozucu böcekleri iç mekanda bulmamak için bir ipucu sık sık temizlik yapmak ve  yiyecek paketlerini açık bırakmaktan kaçınmaktır  çünkü koku onları çeker. Aşağıda bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı doğal çözümler sunuyoruz.

Yiyecekleri kilerden çıkarın

Kilerinize uçan böceklerin  nereden geldiğini anlamak,  onları çeken kaynağı ortadan kaldırmak için çok önemlidir. İçerisindeki paketlere bakın   ve üzerinde böcek bulunanları atın.

Ayrıca böceklerin herhangi birine girip girmediğini görmek için kapalı olanları da kontrol edin, çünkü böcekler hemen hemen her yere girebilirler. Ayrıca mobilyaların köşelerine de dikkatlice bakın   çünkü bunlar genellikle  gizli yerlere yuvalanır  ve kapıyı kapattığınızda etrafa saçılırlar.

Bazen  yumurta veya kelebekler  hızla uçarak kilerdeki yiyeceklere bulaşabilir. Mobilyaları temizleyin, böylece kapsamlı bir temizlik yapabilirsiniz.

Kileri iyi temizleyin

Kiler tamamen boşaltıldıktan sonra iyice temizlenmelidir.  Yiyecek kaplarını sakladığınız alanı kirleten böceklerin bıraktığı mikropları ve bakterileri  yok etmek için  doğal bir dezenfektan temizleyici hazırlayın  .

Hazırlanacak etkili bir çözüm,   kilerde kalan mikroorganizmaları yok etmek için mükemmel olan, su ve sirke bazlı  ,  doğal ve antibakteriyel bir çözümdür. Dikkatlice temizleyin, durulayın ve son olarak mükemmel bir şekilde kuruması için mikrofiber bir bezle silin    .

Kiler kuruduktan sonra günlük ihtiyacınız olan paketleri ve diğer yiyecekleri saklayabilirsiniz. Un, makarna, ekmek gibi açık gıdaların böcek çekmesini önlemek için bunları hava geçirmez cam kaplarda saklamak en doğrusudur   .

Böcekleri ortadan kaldıran doğal ürünler.

 Kilerdeki böceklerden kurtulmak ve onların yeniden ortaya çıkmasını önlemek için birkaç etkili doğal çözüm vardır  . İşte bunların ne olduğu ve nasıl kullanılacağı:

Limon  – Narenciye kokusu böcekler arasında pek popüler değildir. Limonun etkisinden yararlanmak için kilere birkaç dilim koyun ve kuruyunca yerine yenisini koyun.

Salatalık  : Salatalık dilimler halinde kesilmeli, alüminyum folyoya yerleştirilmeli ve kilerde saklanmalıdır. Böcekler uzak duracak.

Defne yaprağı  – böcekleri kilerden uzak tutmak için çok faydalıdır, defne yapraklarının dayanamayacakları kadar keskin bir kokusu vardır ve bu nedenle yanına yaklaşmazlar. Kilere biraz yaprak koyun ve zaman zaman değiştirin.

Uçucu Yağlar  – Uçucu yağlar aynı zamanda, hepsi çok güçlü bir kokuya sahip olan, özellikle nane, lavanta, limon otu ve portakal gibi böcekleri kovmak için de mükemmeldir. Böcekleri uzak tutmak için küçük bir kap içerisine birkaç damla suya damlatılıp kilerin içine konularak kullanılabilirler.

 

Diğer bir çözüm ise çift taraflı banttır.

Bazen kilerde böcekler yeniden ortaya çıkabilir ve biz bunu fark edemeyebiliriz. Durumun böyle olup olmadığını anlamak için kilerin iç kısmına çift taraflı bant sürüp birkaç gün orada tutmanız tavsiye edilir.

Çift taraflı banda yapışmış böcekler bulursanız, bu böceklerin yeniden ortaya çıktığı ve yiyeceğin kirlendiği anlamına gelir. Bu durumda yukarıda sıraladığımız doğal ilaçları kullanmadan önce kiler temizliğine geçmelisiniz.

ev