Giysilerdeki kabuklu lekeleri çıkarmak her zaman kolay değildir. Ancak doğru hareketleri benimseyerek ve hepsinden önemlisi doğru temizleme ipuçlarını kullanarak lekeleri zarar görmeden yok edeceksiniz. Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için ne kullanacağınızı öğrenin.

Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için beyaz sirke, kabartma tozu ve hatta Marsilya sabunu gibi çeşitli ürünler kullanılabilir. Ancak, mutfaklarımızda kolayca bulunabilen ve giysilerdeki lekeleri çıkarmak için aynı derecede yararlı olan, şüphelenilmeyen başka maddeler de vardır.

giysi lekesi

Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için ne kullanılmalıdır?

Keten bakımında  çok iyi bilinmemekle  birlikte,  bazı bileşenler lekeleri temizlemede ve yok etmede etkilidir.

  • Giysilerdeki lekeleri çıkarmak için şeker

şeker topakları

Mutfakta, bahçede veya güzellikte cildi pul pul dökmek için  kullanılan şekerin pek çok bilinmeyen kullanımları vardır.  Giysilerdeki lekelerin çıkarılmasında da etkilidir. Bunu yapmak için,  bir macun oluşana kadar şekeri ılık suyla karıştırın.  Lekelere uygulayın ve yaklaşık bir saat bekletin. Ardından giysinizi normal deterjanınızla yıkayın.

 Şekerin ipek ve saten gibi hassas kumaşlar üzerindeki  su bazlı bir boya  olan akrilik boya lekesini çıkarmada da çok etkili olduğunu unutmayın  . Bunu yapmak için, bir leğeni ılık su ve beyaz sirke ile doldurun ve giysinizi içine batırın. Ardından, kumaşınızı küp şekerli bir su banyosuna daldırın. Giysinizi düz bir şekilde durulayın ve kurulayın.

Bu yöntem şık olsa da, giysilerdeki inatçı lekeleri çıkarmanın başka etkili yollarını da gösteriyoruz.

  • Yağ lekelerini çıkarmak için kabartma tozu

Kabartma tozu gibi, kabartma tozu da   çamaşırların lekelenmesinde ve beyazlatılmasında etkilidir Bunun için kabartma tozunuzun içeriğini tambura dökebilir ve bir yıkama döngüsü gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yağ lekelerinin  üzerine tozu serpebilir ve lekeyi kaplayan kabartma tozunun üzerine sıcak  ütünüzü geçirebilirsiniz. O zaman sadece giysinizi makinede yıkamanız gerekecek. Bir yağ veya gres lekesini uygulamadan önce,  lekenin kumaşa işlememesi için giysinin katmanları arasına karton koymanın önemli olduğunu unutmayın  . Ayrıca lekeyi temizlemeden önce kuru bir bez, kağıt havlu veya kağıt havlu ile lekeyi ovalayarak fazla yağı alın.

Ayrıca kabartma tozunu Sommières toprağı, un veya talk ile değiştirmek de mümkündür. Bunu yapmak için  , seçtiğiniz ürünü lekenin üzerine serpin,  yağ lekesi tamamen emilene kadar birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından giysinizin tozunu alın.

  • Lekelere karşı köpüklü su

maden suyu

Köpüklü su, karbonik asit açısından zengin, ferahlatıcı bir köpüklü sudur. İkincisi,  bir kan veya idrar lekesini çıkarmada etkilidir.  Bunu yapmak için, hala taze olan lekenin üzerine biraz köpüklü su dökün ve bir kağıt havlu veya kağıt havluyla hafifçe vurun.

Lekeli kumaşın renginin solmasını önlemek için  mineral ve sodyum oranı çok yüksek olmayan maden suyu tercih ettiğinizden emin olun. Bu hilenin halıdaki veya  deri  veya süet  gibi hassas malzemelerdeki lekeleri çıkarmak için de etkili olduğunu unutmayın. lekeleri çıkarmak için süresi dolmuş süt

 Süresi dolmuş süt, giysilerdeki mürekkep veya meyve suyu lekelerini çıkarmada etkili olan doğal bir leke çıkarıcıdır  . Bunu yapmak için  önce sütü ısıtın,  soğumaya bırakın ve bir kaseye dökün. Lekeli giysinizi leğene batırın, birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve giysinizi durulayın. Daha sonra makinede yıkayabilirsiniz.

Bu beklenmedik ve ekonomik numaralar, fazla çaba harcamadan giysilerinizdeki lekeleri etkili bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

ev