Çarşaf, yastık kılıfı ve yatak örtüsü temizliğine çoğu zaman daha fazla önem veririz ancak yatağın bakımını ihmal ederiz. Bununla birlikte, ikincisi alerjileri ve hatta astımı tetikleyebilen bakteri ve akarlar için bir yuva olabilir. Bu nedenle yatak temizliğine önem verilmesi gerekir. Yazımızda bunu doğal ve ekolojik bir şekilde nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

Sağlığımızı korumak ve iyi bir gece uykusu almak çok önemlidir. Ancak artık hijyen ve temizlik standartlarını karşılamayan bir yatak, uyku kalitemizi tehlikeye atabilir ve sağlığımızı etkileyebilir.

Yatak kimyasalsız nasıl temizlenir?

Yatağımız gerçekten korunmuyor. Ezilir, kirlenir, ıslanır ve ter ve hatta idrar haleleri ile lekelenir. Bakteri ve akarların gelişimi için verimli bir zemin olduğunu söylemek yeterli.  Bu nedenle şilte düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir  . Bunu yapmak için, mutfak dolaplarınızda bulunan doğal malzemelerle evde temizlemenin oldukça mümkün olduğunu bilin.

Herhangi bir malzemeyi kullanmaya başlamak için ve kullanmadan önce, tozu temizlemek ve yataktan parazitleri çıkarmak için şiltenin vakumlanması tavsiye edilir.

vakumlu yatak

– Beyaz sirke

Tıkanmış kiri açmak, lekeleri çıkarmak ve şilte kokusunu gidermek için beyaz sirke idealdir. Bu doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen ürün, evdeki tüm yüzeylerin yanı sıra pencereleri ve aynaları temizlemekle de gurur duymaktadır. İçeriğindeki asetik asit sayesinde kötü kokuları ortadan kaldırmanın yanı sıra yatağınızı dezenfekte eder ve ayırır.

temiz yatak sirkesi

Kullanmak için bir sprey şişesine yarım litre sıcak su dökün ve yarım litre beyaz sirke ekleyin. Lekeli bölgelere özellikle dikkat ederek bu karışımı yatağın her yerine püskürtün. Birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve ardından yatağı süngerle ovalayın. Yatağın diğer tarafını temizlemeden önce odayı havalandırdığınızdan emin olarak yatağı kurumaya bırakın.

– Kabartma tozu ve hidrojen peroksit

Gerçek bir çok amaçlı toz   , kabartma tozu çok amaçlı bir üründür. Yatağın tüm yüzeyine kabartma tozu serpin. Ardından 200 ml su ile 100 ml hidrojen peroksit karıştırın ve solüsyonu şilte üzerine püskürtün. Süngerle ovalamadan önce en az 1 saat etki etmesi için bırakın. Mikrofiber bir bezle silin ve mümkünse yatağı güneşte kurumaya bırakın.

– Sitrik asit

Yatağınızdaki lekeleri çıkarmak için sitrik asit idealdir. Bunu yapmak için bir litre suyu bir çay kaşığı sitrik asitle karıştırın. Karışımı yatağa püskürtün ve bir fırça veya süngerle ovalayın. Şilteyi kurumaya bırakın ve işiniz bitti!

yatak fırçalama

– Soda kristalleri

Kabartma tozu gibi soda kristalleri de temizler ve dezenfekte eder, ancak daha güçlü bir etkiyle. Bunu yapmak için, ellerinizi korumak için eldiven giyin, ardından bir şişeye iki litre sıcak su dökün ve iki yemek kaşığı soda kristali ekleyin. Karıştırın ve tedavi edilecek lekelerin üzerine püskürtün. Birkaç dakika beklettikten sonra süngerle ovalayın.

Bir yatak nasıl hızlı bir şekilde kurutulur?

Yatağınızı temizlemeye   karar verirseniz  , bunu ılık, güneşli havalarda yapmanız ve kuruması için dışarıda bırakmanız önerilir. Ancak hava güzel olmadığında temizlemeye karar verirseniz, yatağınızı yan yatırın ve kurumayı kolaylaştırmak için yatak odasının penceresini açık bıraktığınızdan emin olun.

yatak kurutma

Şiltenin sadece birkaç parçasını temizlediyseniz saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz. Ortam havasını her tarafa dağıtmak ve yatağınızın çabuk kurumasını sağlamak için bir fan kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

Bu nedenle yatağı temizlemek imkansız bir görev değildir. Tek ihtiyacınız olan biraz dirsek yağı, doğal malzemeler ve yatağınız temiz bir nefes alacak!

ev