Zeminlerdeki inatçı lekeleri çıkarmak için kimyasal kullanmak her zaman ideal çözüm değildir. Neyse ki, size ve çevreye zararlı olabilecek deterjanları kullanmadan onları parlatmak istiyorsanız, mutfağınızda yıldız malzemeyi bulacaksınız.

Zemini temizlemek için birkaç doğal çözüm var ve bunlardan biri buzdolabınızda. Bu, çok ucuz olmasının yanı sıra, toprakları iyileştirmek için çok etkili bir doğal yöntemin kalbinde yer alan bileşendir .

Ahşap bir zeminin temizlenmesi

Kimyasal deterjan kullanmadan lekesiz zeminler elde edin

Genellikle dolaplarımızda veya buzdolabımızın içinde saklanan bu ürün, açılıp çalıştırıldığında birçok yönden şaşırtıyor ve ev temizliğinde harikalar yaratıyor. Beyaz sirkedir. Parlak ve temiz zeminlerin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak ekonomik ve çok yönlü bir çözümde nasıl kullanılacağını göreceğiz:

Zeminleri parlatmak ve dezenfekte etmek için beyaz sirke nasıl kullanılır?

Beyaz sirkenin zeminlerinizi yıkarken antibakteriyel ve temizleme gücünden yararlanmak için bir kovaya sıcak su doldurup içine bir bardak beyaz sirke ekleyerek işe başlayacaksınız. Tahta bir kepçe kullanarak sirkeli suyu bolca karıştırın ve içine yumuşak bir bez veya paspas batırın. Sıkıştırın, ardından dezenfekte etmek ve parlamasını sağlamak için zemini nazikçe silin.

Beyaz sirke

Yıkama işlemini iyileştirmek istiyorsanız ve gerekli görüyorsanız, beyaz sirke ile yapılan işi tamamlamak için başka bir kova su hazırlayabilir ve üzerine 3 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz. İyice karıştırın, paspası suya batırın, sıkın ve ardından zemini paspaslayın. Alternatif olarak, zemindeki inatçı lekeleri temizlemek için bir sert fırça da kullanabilirsiniz .

Çok amaçlı zemin temizleyici tarifi

Ayrıca muşamba, ahşap zeminler ve hatta vinil zeminler gibi her türlü kaplamada çok etkili başka bir temizleyici kullanabilirsiniz. İlk çözüme gelince, bu tarif özellikle granit ve mermer zeminler için incelikle kullanılmalıdır, aksi takdirde taş zarar görür.

Neye ihtiyacınız olacak:

  • ½ su bardağı beyaz sirke
  • 2 bardak ılık su
  • 3 damla antibakteriyel içermeyen bulaşık deterjanı
  • 5 ila 10 damla nane veya diğer uçucu yağlar
  • ¼ fincan ovma alkolü
  • bir sprey şişesi

Sprey şişesinde, tüm malzemeleri dökün ve her şeyi karıştırmak için sallayın. Solüsyonu yere bolca püskürtün, zemini paspaslayın ve ardından temiz su ile durulayın.

Çok amaçlı temizleyicili zemin spreyi

Zemininiz lekelenmeye meyilliyse, zemin temizleme solüsyonunuzu sorunlu alana püskürtün ve ardından mikrofiber bir bezle silin. Nane aromasının karakteristik taze kokusunu verirken zemininiz lekesiz olacaktır . Hangi esansiyel yağı kullanırsanız kullanın, kesinlikle faydalı ile hoş olanı birleştirirsiniz.

Daha geniş bir zemin alanını temizlemeyi planlıyorsanız, bileşenlerin dozajını artırmanız ve bir kova su içinde karıştırmanız yeterlidir. Ayrıca Marsilya sabunu veya siyah sabun kullanımı da zeminlere parlaklık kazandırmada oldukça etkilidir. Ortaya çıkan sabunlu su güzel kokar ve inatçı lekelere karşı etkilidir.

Zeminlerinizin düzenli temizliğinin bir parçası olarak, bu malzemeleri rutininize eklemek, hem zeminlerinizi yormadan bakım yapmanızı hem de kısa sürede bitirmenizi sağlar. Potansiyel olarak toksik kimyasal temizleyicilere iyi alternatifler.

ev