Fırını temizlemek her zaman kolay bir iş değildir. Gerçekten de yemek artıkları ve yanık lekeleri kabuklanır ve çıkarılması zorlaşır. Temiz bir fırın bulmak için kimyasal sıyırıcı kullanmaya gerek yoktur. Sadece bulaşık makinesi tabletleri kullanarak fırınınızın yağını giderebilir ve inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. Size her şeyi anlatıyoruz.

Günlük kullanımda çok kullanılan fırın çabuk kirlenir. Hemen tepki vermezseniz, oluşan lekeler ve fırını temizlemek sıkıcı hale gelir. Fırınınızı yağdan arındırmak ve tıkanıklığı açmak için bulaşık makinesi tabletleri yeterlidir.

Kirli bir fırını temizlemek için bulaşık makinesi tabletleri nasıl kullanılır?

Bulaşık makinesi tabletleri, fırının yağdan arındırılmasında ve yanmış lekelerin veya yemek artıklarının çözülmesinde çok etkilidir. Ve haklı olarak, bu tabletler  konsantre deterjandan yapılmıştır. Buna ek olarak, sert tozdan yapılmış aşındırıcı  yüzeyleri, fırının yüzeylerini, özellikle pencere gibi camları çizmeden  kiri ayırmayı mümkün kılar.

Fırınınızı temizlemek için önce tableti ılık suya batırın. Yeterince suyu emmesine izin verecek kadar suyun altında,  ancak tabletinizin parçalanmasına izin vermeden bırakın. Ardından sünger gibi kullanarak lekeleri dairesel hareketlerle ovalayın. Tablet kurumaya başladığında,  ılık suyla tekrar nemlendirmekten çekinmeyin. Ardından, kir kalıntılarını gidermek için temizlenmiş yüzeylerin üzerinden yumuşak bir mikrofiber sünger geçirin.

Bu hilenin fırın camını ve ayrıca fırın kapağını çevreleyen alt ve metal parçayı temizlemenize izin verdiğini unutmayın.

Fırın kapağını temizleyin

Bu tekniğe ek olarak, temizlenecek parçaları da suyla nemlendirebilir  ve ardından doğrudan bir tablet ile lekeleri ve kiri ovalayabilirsiniz. Birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve fırını temizlemek ve kir kalıntılarını gidermek için temiz, nemli bir mikrofiber bezle silin.

Kirli bir fırını temizlemek için başka hangi ürünler var?

Fırınınızı yağdan arındırmak ve temizlemek için bulaşık makinesi tabletlerine ek olarak diğer günlük ev ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Fırının içini temizleyin

  • Fırını temizlemek için karbonat

Kabartma tozu, aşındırıcı etkisi sayesinde yüzeyleri yağdan arındırma ve lekeleri çıkarmada çok etkili, çok amaçlı bir ev ürünüdür  .  Bu ekonomik ve ekolojik ürün bir fırının içini temizlemek için kullanılabilir. Bunun için bir kapta 6 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı su ile karıştırarak fırının yağlı yüzeylerine  uygulayacağınız macun  kıvamına getirin. Gece boyunca etki etmeye bırakın ve ertesi sabah yağ lekelerini ve kiri çıkarmak için duvarları yumuşak bir süngerle ovalayın. Ardından başka bir temiz, nemli sünger kullanarak durulayın ve iyice kurulayın.

İpucu:  Fırın raflarını yağdan arındırmak ve inatçı lekeleri çıkarmak için sabunlu su kullanın. Bunu yapmak için fırın raflarını lavaboya koyun, ardından sıcak suya ve bulaşık deterjanına batırılmış bir süngerle ovalayın. Bazı lekeler devam ederse, naylon bir fırça kullanabilirsiniz.

Fırın raflarını temizleyin

  • Fırının tıkanıklığını açmak için limon

Limon, kötü kokuları ortadan kaldırmanın yanı sıra   yüzeylerin yağdan arındırılması ve dezenfekte edilmesi için etkili bir doğal üründür  .  Fırının içini temizlemek için bir kaseye limonun suyunu sıkın, ardından temiz mikrofiber süngerinizi içine batırın ve kirli fırın duvarlarının üzerinden geçirin. Duvarları daha iyi nemlendirmek için süngeri duvarlara vurun ve  5 dakika etki etmesi için bırakın. Ardından, başka bir fırına dayanıklı kapta, suyunu yakalamak için başka bir limon sıkın. Kasenizi fırına koyun ve 30 dakika ısıtmak için açın. Isı kiri yumuşatır ve fırının temizlenmesini kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken ev aletlerinizin duvarlarını süngerle ovmak.

  • Fırın kapağını parlatmak için beyaz sirke

Fırın camını sıçrayan ve parmak izlerinden temizlemek için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Camın üzerine bu doğal leke çıkarıcıdan biraz püskürtün,  ardından fırın kapağını parlatmak için bir süngerle silin.

Basitçe bulaşık makinesi tabletleri sayesinde, çok aşındırıcı kimyasal temizleyicilere başvurmadan fırınınızın yağını giderecek ve yemek artıklarını ve yağ izlerini ortadan kaldıracaksınız.

ev