Kirli halıları ev yapımı ve doğal yöntemlerle temizlemek mümkün olup, çamaşırhanede temizlik masrafından da tasarruf etmenizi sağlar. İşte nasıl yapıldığı.

Halıyı temizle

Halılar bir evde önemli bir dekoratif unsurdur , ancak aynı zamanda büyük bir sorun haline gelebilirler . Aslında, genellikle temizlemeleri karmaşıktır , ancak tozun ve mikropların en çok biriktiği döşeme öğelerinden biri oldukları için bunu yapmak gereklidir Ve bakterilerle dolu kirli halıları etkili bir şekilde temizlemek için çamaşırhanede büyük meblağlar harcamanıza gerek yok : bunu evde doğal ve doğal yöntemlerle yapabilirsiniz .ucuz _ Ne olduklarını görelim. 

Halı temizliği: neden önemlidir?

Evinizdeki kirli halıların düzenli olarak temizlenmesi, sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlamak için önemlidir . Halılar toz, evcil hayvan tüyü, küf ve bakteri toplayabilir ve bu da alerji ve solunum sorunları dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir .

Halıları evde doğal yöntemlerle temizlemek , çamaşırhanede temizlemekten daha iyi bir seçenek çünkü temizleyicilerde kullanılan kimyasallar evcil hayvanlar ve çocuklar için toksik olabilir , ayrıca halı kumaşına zarar verebilir . Ayrıca evde halı yıkamak , profesyonel temizlikten daha ucuz ve kullanışlı bir seçenektir Bize sunulan yöntemler ,farklı , hadi öğrenelim.

Kirli halıları temizlemek için Marsilya sabunu

Hassas kumaşların yıkanmasında özellikle Marsilya sabunu kullanılması tavsiye edilir Aslında bu bileşen halıları , liflere ve kumaşa zarar vermeden derinlemesine temizleyecektir . Nasıl yapıyorsun?

Kirli halıları temizleyin

Her şeyden önce, bu işlemin açık havada , örneğin balkonda yapılması tavsiye edilir . Halıyı ıslatın ve Marsilya sabununu tüm yüzeye dökün . Ardından nemli bir bez yardımıyla tüm yüzeyi kaplamaya özen göstererek halıyı silebiliriz . Bu işlem bittikten sonra halıyı durulayıp açık havada kuruması için asabiliriz . 

Halıları beyaz sirke ile temizleyin

Beyaz sirke ile temizlik , halılardaki mikrop ve bakterileri yok etmenin yanı sıra renklerini canlandırmamızı ve güvelerden korumamızı sağlayacaktır . Bu tekniği uygulamak çok basit , beyaz sirke ve kurulama bezine ihtiyacımız var . Sirkeyi bir kaseye dökerek başlayalım . Ardından bezi sirke ile ıslatıp sıkıp halının üzerinden geçiriyoruz _fazla fırçalayın . 

Kabartma tozu ile halılardaki mikropları ve bakterileri yok edin

Kabartma tozu, özellikle kirli olmayan ve sadece tazelenmesi gereken halılar için kullanışlıdır . Kullanmak için halının üzerine birkaç avuç kabartma tozu dökün ve çeyrek saat etki etmesi için bırakın . Kabartma tozu işini yaptıktan sonra elektrikli süpürgeyi kullanarak halıdan çıkarabiliriz . Bu yöntem, halımızı temizlememize ve aynı zamanda onu ortadan kaldırmamıza izin verecektir .hoş olmayan kokular .

Beyaz sirke ve kabartma tozu ile lekeleri çıkarın

Sadece kirli değil aynı zamanda lekeli olan halıları da beyaz sirke ve kabartma tozunun etkisini birleştirerek temizleyebiliriz . Bu iki bileşen, en kötü lekeleri bile çıkarmak için birlikte çalışacaktır . Nasıl kullanılırlar?

Kirli halıları temizleyin

Karbonatı lekenin üzerini tamamen kaplayacak şekilde dökerek kullanıyoruz . Daha sonra üzerine bir çay kaşığı sirkeyi de döküyoruz . Her şeyi 10 dakika etki etmesi için bırakıyoruz ve ardından bir elektrik süpürgesi kullanarak bikarbonatı çekiyoruz . Bu noktada leke gitmiş olmalıdır , ancak hala kalıntı varsa etkilenen bölgeyi nemli bir bezle hafifçe ovalayabiliriz .

ev