Süngeri bulaşıklarda kullanırken, yiyeceklerin hazırlanması ve tüketilmesi için tasarlanmış bir yer olan mutfakta kirlenme sürecini başlatmaktan kaçınmalısınız.

Önce sonra sünger

Genellikle kendini bulaşık süngeri temizliğine adayan çoğu kişi, süngeri su ve deterjanla yıkadıktan sonra bu işi başardığını düşünür.

Ancak hem su hem de sabun bakterileri öldüremez; bu durumda bakteriler yalnızca geçici olarak yıkanarak yok edilir.

Bulaşık süngeri: Kötü kokuya dikkat edin

Laboratuvarda analizler yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, mutfakta temizlik amacıyla kullanılan süngerlerin farklı yerlerinde, dışkıda bulunan mikropların hem içinde hem de yüzeyinde aynı mikropların bulunduğu keşfedildi  .

Bulaşık süngeri

Özellikle süngerlerden yayılan kötü kokuyu fark edebilirsiniz, zararlı mikroorganizmaların olası varlığı için bir alarm zili (en ciddi vakalarda Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella’dan bahsediyoruz ).

Bunlar özellikle zayıflamış veya bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde enfeksiyonlara neden olabilecek patojenlerdir .

Akan suyun altında sünger

Bununla birlikte, bu bakteri yükleri , vücudun iyi bir bağışıklık tepkisinin yanı sıra doğru sterilizasyonla da nötralize edilebilir .

Çelişkili olsa bile, çalışma yüzeylerinin ve bulaşıkların hijyeni ve temizliği için tasarlanan aletler sağlık sorunlarına neden olabilir.

Süngerler, üzerlerinde bulunan nem ve yiyecek artıkları nedeniyle mikrop ve bakteriler için ideal bir üreme alanı haline gelebilir .

kirli mutfak süngeri

Bulaşık süngeri: nasıl temizlenir ve sterilize edilir

en azından her hafta çok sayıda var , yıkamak yeterli olmadığından, diğerleri için ayda bir yapmak yeterli olabilir, ancak düzenli olarak ama doğru şekilde yıkamak gerekir.

Sünger uygun şekilde sterilize edilmelidir, ancak aşınmış veya hasar görmüşse değiştirilmelidir. Çoğu kişi mutfak süngerini nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğini bilmiyor; aslında süngerin sabun, su ve dezenfektanla temizlenmesi gerekiyor.

Öncelikle yiyecek artıkları yok edilir. Dikkatlice durulandıktan sonra tuz, sıcak su ve bikarbonattan hazırlanan solüsyonda hazırlanır ve en az 20 dakika bekletilir.

Süngerler ve bikarbonat

Mutfak süngerlerindeki kokuları gidermek istiyorsanız , yıkadıktan sonra soğuk su (sıcak su kokuları ve lekeleri giderir), tuz ve sirke ve şarapla elde edilen karışıma batırmanız daha etkili bir yoldur .

Küf izleri varsa birkaç damla çay ağacı yağı (yaklaşık on damla) veya hidrojen peroksit ve sıcak su ekleyebilirsiniz . Durulandıktan sonra sıkılır ve havayla kurutulur.

Çamaşır suyu da kullanabilirsiniz, ancak güçlü kokunun yanı sıra bu ürün zehirlidir ve aynı zamanda kirleticidir, dolayısıyla hiç “ekolojik” değildir.

Bulaşık makinesinde yıkamak onları sterilize etmenizi sağlar; bunun için tabak takımı bölümüne yerleştirilmeleri gerekir.

Bulaşık makinesinde bulaşık ve süngerlerin temizlenmesi

Çapraz bulaşma riskini önlemek için, kullanımlarına bağlı olarak, örneğin renklere göre farklılaştırılarak ayrı süngerlerin bulundurulması tavsiye edilir.

Onları iyi durumda tutmanın iyi bir yolu, onları lavabonun üzerinde bırakmak değil, havada, hatta güneş ışınları altında kurumaya bırakmaktır.

ev