Mutfak rahatlatıcı, canlandırıcı ama aynı zamanda yorucu bir yer! Elbette sevdiklerimiz için yemek pişirmek her zaman çok keyifli ve ödüllendiricidir. Ancak, temizlik zamanı geldiğinde, onsuz iyi yapardık! Ne yazık ki, görmezden gelmek zor. Mikropların ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için bu alandan kiri uzaklaştırmak zorunludur. Sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için kusursuz hijyen sağlamanın tek yolu budur. Ama bunun bir angarya olması gerektiğini kim söyledi?

Bu günlerde ev işi yapmanın o kadar çok doğal yolu var ki neredeyse çocuk oyuncağı haline geliyor. Artık yorgunluk ve sıkıcı temizlik yok. Güçlü özelliklere sahip belirli bileşenler sayesinde kiri hızlı ve etkili bir şekilde avlayabilirsiniz.   Bugün, ateşleri ve sobanın tabaklarını parlatacak bazı ipuçlarını açıklıyoruz. Sonuca şaşıracaksınız!

Karbonat

kabartma tozu ile

Listenin başında size kesinlikle yakışacak ve set üstü ocakta harikalar yaratacak ilk çare kabartma tozundan   başkası değil   ! Artık onu sunmamalıyız. Çeşitli ev işlerini kolaylaştırmak için evde çok sık kullanılan bu popüler malzemeye muhtemelen herkes aşinadır. Yağ sökücü, leke çıkarıcı ve dezenfekte edici özellikleri sayesinde soba yangınlarını çok kolay temizleyebilirsiniz.

Nasıl devam edilir? Krem kıvamında kalın bir macun elde etmek için suyu biraz kabartma tozu ile karıştırın. Yapmanız gereken tek şey ocağın üzerine yaymak. Bir süre bekletin, ardından tüm kiri çıkarmak için bir süngerle ovalayın. Oldukça basit !

Sarı çamaşır sabunu ile

Sarı sabunun çamaşır makinesinde çok verimli olmasının yanı sıra ocak temizliği için de çok uygun olduğunu biliyor muydunuz? Potasyum tuzları ve hindistancevizi yağı ile dolu olduğu için temizleme ve yağdan arındırma özellikleri evdeki çeşitli yüzeyleri onlara zarar vermeden dezenfekte edebilir. Evet, etkinliği geniş çapta kanıtlanmıştır ve mükemmel bir sonuç elde etmek için tek bir parça yeterlidir!

Nasıl devam edilir? Bir top sabun alın ve temiz, nemli bir süngerin üzerine yayın ve iyice yapışmasını sağlayın. Ardından ateşlere ve tabaklara kuvvetlice sürün. Kalan kalıntıyı gidermek için birkaç kez çalıştırın. Temizlik olacak!

Limon

Sirke ve limon ile

Bir seçim kombinasyonunu içeren çok ilginç bir başka yöntem:  limonlu  beyaz sirke  .   İlgili asitlikleri sayesinde, bu iki bileşen bir araya geldiğinde sobanızın öğelerini yağdan arındırmak ve parlaklık kazandırmak için mükemmeldir.

Nasıl devam edilir? Büyük bir havzada, ateşleri ve plakaları birleştirin. 1 buçuk bardak sirkeyi büyük bir limon suyuyla dökün. Daha sonra kaynar su ile örtün ve kabukların iyice çözülmesi için birkaç dakika bekletin. Yapmanız gereken tek şey, leke kalıntılarını gidermek için durulamak ve fırçalamak. Bonus olarak, bir limonlu peçe odayı güzelleştirir.

zeytinyağı ile

Size garip gelebilir, ancak ocak yangınlarını temizlemek için zeytinyağı da önerilir! Ve bunun iyi bir nedeni var: Aşırı ovmak zorunda kalmadan bile güçlü bir yağ giderme gücüne sahiptir.

Nasıl devam edilir? Temiz bir havluyu biraz zeytinyağı ile ıslatmanız gerekir. Tabakları bir çeşit sargı gibi havluyla sarın. Birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından kalan kiri bir süngerle ovalamadan önce plakaları akan su altında durulayın.

Tuz

Tuz ve limon ile

Son olarak, güçlü bir ikiliyi vurgulayan son önemli ipucu:  ince tuz ve limon  !

Bu iki pişirme malzemesi bir araya getirildiğinde, en inatçı pisliklerin izini sürmekte mükemmeldir. Çünkü her ikisinin de dikkat çekici leke çıkarma ve temizleme özellikleri vardır.

Nasıl devam edilir? Tüm kirli kısımlara biraz ince tuz serpin. Yapışması için önce suyla ıslatın. Daha sonra limon suyuyla tuzun üzerini kapatın. Birkaç dakika bekletin ve dikkatlice ovalayın. Çarpıcı bir parıltıyı hemen fark edeceksiniz!

ev