Pencere çerçevelerini temizlemek en hoş ev işi değildir. Bu sadece büyük bir hassasiyet gerektirmez, aynı zamanda mafsalların ve şasinin yüzeyinde biriken kiri ve yabancı maddeleri temizlemek için çok çaba gerektirir. Neyse ki, onları yeni gibi gösterebilecek doğal ve etkili bir bileşen var.

Nerede yaşıyor olursanız olun, pencereler genellikle her türlü havaya maruz kalır. Bu nedenle, parlaklıklarını korumak ve ömürlerini uzatmak için onları iyi bir şekilde korumak önemlidir. Ancak bu bakım, kolayca bozulabilen belirli yüzeyleri, yani pencere çerçevelerini hesaba katmalıdır.

Pencere çerçevelerini iyice temizlemek için hangi malzemeyi seçmelisiniz?

Kullanılan malzemeye bağlı olarak bazı pencere çerçeveleri diğerlerinden daha kolay kirlenebilir. Bu, özellikle düzenli bakım gerektiren PVC çerçeveler için geçerlidir. Bunun için orada biriken tüm kir ve  yabancı maddeleri çıkarabilen özel bir bileşen vardır.  

  • Pencere çerçevelerini temizlemenin olmazsa olmazı soda kristalleri

Soda külü

Pencere çerçevelerinizdeki izleri ortadan kaldırmak ve parlaklıklarını geri kazandırmak için soda kristalleri gibisi yoktur. Bu bileşen temizleme, yağ giderme ve dezenfektan gücüne sahip olabilir. 2 litre ılık suda, 2 yemek kaşığı soda kristalinde seyreltin.  Ardından yumuşak, temiz bir bezi bu solüsyona batırın. Nemli bir bezle tekrar silmeden önce birkaç dakika bekletin. Ürünü camlarınıza sürmeden önce doğrudan nemli bir süngerin üzerine de dökebilirsiniz.

Bu ürün cilt tahrişine neden olabilir. Temizliğe başlamadan önce ellerinizi eldivenle korumayı unutmayın.

Pencere çerçevelerini kolayca temizlemenin diğer püf noktaları

Pencerelerin etrafındaki yapılar özellikle kirli olabilir. Kir gerçekten de belirli yüzeylerde daha bol ve kalıcı olabilir. Bunu önlemek için aşağıdaki hazırlıklar kolaylıkla yapılabilir. Tatmin edici sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaklardır.

  • Pencere çerçevelerini kabartma tozu ile temizleyin

Kabartma tozu, temizlikte önemli bir müttefiktir. PVC pencere çerçevelerinde kullanılabilir. Bunu yapmak için,  bir kapta bir doz kabartma tozu ve bir doz su karıştırarak bir macun elde edin.  Yumuşak, nemli bir sünger kullanarak ürünü çerçevelere uygulayın. Temiz su ile durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Daha fazla verim için, bu tozu beyaz sirke ile hafifçe emprenye edilmiş sabunlu bir sünger üzerine dökmek mümkündür.

  • Beyaz sirke ile pencere çerçevelerini silin

Sirke ve limon dahil doğal temizleyiciler

Beyaz sirke    pencere çerçevelerinde de kullanılabilir. Birden fazla özelliği olan bu ürün, PVC çerçeveler üzerinde anında etki yapabilir. Sadece ılık su dolu bir leğene birkaç yemek kaşığı dökün. Ardından, kirli derzleri unutmadan çerçevenin tüm yüzeyini aşındırıcı olmayan bir süngerle ovalayın  , ardından nemli bir mikrofiber bezle durulayın. Beyaz sirke özellikle sararmış çerçevelerde etkili olabilir. Bu solüsyona birkaç yemek kaşığı zeytinyağı ve yaklaşık on damla limon esansiyel yağı ekleyerek ahşap çerçevelerde kullanmak mümkündür.

  • Pencere çerçevelerinde kil taşı kullanın

Başlamak için, kil taşı yumuşak, aşındırıcı olmayan bir süngerin üzerinden geçirerek köpürmesini sağlayın. Ardından, çerçevelerdeki kalıcı ve sarı işaretleri ovalayın. Ardından temiz su ile durulayın.  Kil taşı her türlü yüzey için uygundur ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler içerir.  Sabun sayesinde hassas yüzeylerde iz bırakmadan temizler, yağdan arındırır ve ovma sağlar. Bu nedenle alüminyum pencerelerin kenarlarını temizlemek için idealdir.

Pencere çerçevelerini temizlemek için bazı yararlı ipuçları

Temiz pencere

Pencere çerçevelerinin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi için, önce kirle dolu belirli alanlar işlemden geçirilmelidir. Bunlar esas  olarak çerçeveler  , nemi tutan drenaj boşlukları, zamanla gıcırdayan bağlantı parçaları ve sızdırmazlığı değiştirilebilen derzlerdir.  Ayrıca, belirli çerçevelere zarar verebilecek aşındırıcı çözümlerden kaçınılması tavsiye edilir. Aşındırıcı süngerler PVC çerçevelerin koruyucu yüzeyinde çiziklere neden olabilir. Son olarak, çözücüler, esanslar ve hatta ağartıcılar yasaklanmalıdır.

Anlayacağınız gibi, pencere çerçeveleri düzenli ve hassas bakım gerektirir. Tercihlerinize ve kullanılan malzemelere göre pencere çerçevelerini temizlemek için yukarıda belirtilen ürünlerden birini denemekten çekinmeyin.

ev