Ütü dünyadaki tüm ev hanımlarının dostudur, onu sıcakken bile kullanmaktan kendinizi alıkoyamazsınız. Dışarı çıkmadan önce kıyafetler ütülenmelidir. 

Temizleme demiri

Ancak kullandıktan sonra kullanın, ütü er ya da geç kirlenir , bu nedenle siz yapmak istemeseniz bile, temizliğine ve ömrünü uzatmanıza olanak tanıyan bakımına dikkat etmeniz gerekir .

Diğer tüm ev aletleri gibi ütünün de periyodik bakıma ihtiyacı vardır ve yeni yıkanmış ve kurutulmuş çamaşırların bazen onarılamaz şekilde lekelenmesini önlemek için de bu bakımın yapılması tavsiye edilir .

Demir, çünkü kendinizi onu temizlemeye adamak önemlidir

Ütünün tabanı kesinlikle kirleniyor , giysilerden gelen küçük kir lekeleri burada ortaya çıkıyor. Diğer zamanlarda bunlar basit kireç lekeleridir ancak bundan kaçınılmalıdır. Temizlik sadece kıyafetlerin bozulmasını önlemek için değil, aynı zamanda kirin genellikle tıkalı olan havalandırma deliklerinden buharın çıkmasını engellemesi nedeniyle de gereklidir .

Ütüyü doğru bir şekilde temizlemenin , yeni, parlak, kokulu, tek kelimeyle mükemmel görünmesini sağlamanın yararlı bir numarası var : mükemmel. Birkaç dakika ve biraz sabır alır ve işiniz biter.

İlk ev hanımı numarası

Birçok ev hanımının kullandığı bir numara, pişirme kağıdı ve iri tuz kullanımını içerir. Garip görünse de bu iki unsurun bir araya gelmesi mucizevidir. Sadece birkaç adımda yeni gibi bir ütüye sahip olmanızı sağlayacak, takip etmeniz gereken bazı çok basit adımlar var.

Bir parça pişirme kağıdı alın, masanın üzerine koyun, üzerine kaba tuzu serpin ve üzerini tamamen eşit şekilde kaplayın. Daha sonra ütüyü açın, iyice ısınana kadar bekleyin, tıpkı ütülemede olduğu gibi önce kağıdın üzerinden, ardından tuzun üzerinden geçirin . Sıkıca bastır.

Kir ve kireç lekelerinin ne kadar çabuk kaybolduğunu bir bakışta görebilirsiniz . Böylece ütünüz kıyafetlerinize zarar verme riski olmadan kullanıma hazır hale gelir.

İkinci prosedür: sirke

Sirke, ev temizliğinde en çok tercih edilen malzemelerden biridir ; yemek pişirmek, yıkamak, dezenfekte etmek, herhangi bir yüzeydeki kabuklaşmış kiri çıkarmak, çeliğin yeni gibi parlak olmasını sağlamak için hemen hemen her şey için kullanılır.

Ütüyü temizlemek için ütünün tabanı da dahil olmak üzere dışarıya iyi gelecek şekilde sirke ve sudan oluşan bir solüsyon hazırlayın. Önemli olan ütüyü saklamadan veya kullanmadan önce tüm yüzeyi bir bezle silmektir. Plakayı temizlemek ve cilalamak için sirke ve kaba tuzdan oluşan bir çözelti de hazırlayabilirsiniz .

Kazanı temizlemek için sirke de kullanılabilir, içine su ve sirke doldurulur, yarısı su yarısı sirke yeterlidir. Daha sonra ütüyü açıp buharın çıkmasını sağlarsınız, bu sayede kazan içerisinde bulunan kireç de dışarı atılmış olur.

Ütüyü doğru kullanmanın ipuçları

Ütü yaparken, o anda önemsiz gibi görünen ama aslında hiç de öyle olmayan hatalar sıklıkla yapılır. Öncelikle fermuar ve düğmelerin üzerinden geçmekten kaçınmalısınız, daha sonra sentetik elyaflı kıyafetleri ütülerken ütü ile kumaş arasına, tabana yapışmasını önlemek için bir bez konulması tavsiye edilir. Bu hatayı yaparsanız sadece elbiseye değil ütüye de zarar vermiş olursunuz. Bu durumda kireç oluşumunu önlemek ve her kullanımdan sonra hazneyi tamamen boşaltmak için damıtılmış su kullanmak daha iyidir .

Çok eski bir ütünüz varsa , bakım her zaman işinize yarayabilir, ancak mucizeler bekleyemezsiniz çünkü ömrünü doldurmuş bir ütünün verebileceği pek bir şey olamaz . Geriye kalan tek şey yeni bir tane satın almak. Bugün piyasada hem geleneksel hem de modern çeşitli modeller var, hatta ütü masasını çıkarmanıza gerek kalmadan küçük kırışıklıkları birkaç dakika içinde gidermenize olanak tanıyan dikey ütüler bile var.

Çok az ütüleyenler klasik ütüyle yetinebilirken , kalabalık bir aileye sahip olanlar ise büyük miktardaki çamaşırları ütülemeye uygun, örneğin profesyonel, kazanlı bir ütü alabilirler. İkincisinin daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

ev